Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 24 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Rafał, Franciszek
| | |

Strona główna » Aktualności » PIELGRZYMI DIECEZJI KIELECKIEJ W MODLITWIE O ...

PIELGRZYMI DIECEZJI KIELECKIEJ W MODLITWIE O TRZEŹWOŚĆ

wielkość tekstu:A | A | A

Po raz czwarty w pierwszy piątek Wielkiego Postu w pielgrzymce ekspiacyjnej przybyli w godzinach wieczornych do naszego sanktuarium pielgrzymi diecezji kieleckiej na czele ze swoim biskupem ordynariuszem Janem Piotrowskim.

Ponad 350 pątników a wśród nich osoby wychodzące z uzależnienia od alkoholu wyruszyło o godzinie 18.00 wraz z księdzem biskupem Janem spod kościoła św. Wawrzyńca w Nowej Słupi rozważając poszczególne stacje drogi krzyżowej.

Coroczna pielgrzymka i modlitwa diecezjan kieleckich w rozpoczętym w środę popielcową Wielkim Poście, wpisuje się w trwający 52. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu.

Bardzo wymownym jest fakt, że roważania podczas nabożeństwa drogi krzyżowej prowadzili ci, którzy są na etapie wychodzenia z uzależnienia od alkoholu.

Każdy z uczestników tej wyjątkowej drogi krzyżowej otrzymał krzyż z napisem: "Bóg jest miłością" - co jest przypomnieniem, że Bóg kocha wszystkich ludzi, również i tych, którzy czują się nie akceptowani czy zepchnięci na margines życia społeczneczgo a w Chrytsusie odzyskują godność dziecka Bożego.

Po przyjściu do bazyliki świętokrzyskiej była celebrowana Eucharystia pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Wraz z księdzem biskupem koncelebrowali kapłani diecezji kieleckiej na czele z księdzem Kamilem Banasikiem - Diecezjalnym Duszpasterzem Trzeźwości oraz naszym przełożonym o. Puchałą OMI.

Biskup Jan w homilii nawiązując do liturgii słowa dnia dzisiejszego wezwał zebranych do życia w prawdzie i odrzucenia wszelkiego grzechu:

- Nasze doroczne wielkopostne pielgrzymowanie w intencji trzeźwości rozpoczynające się drogą krzyżową w parafii św. Wawrzyńca w Nowej Słupi i Eucharystia na Świętym Krzyżu to prawdziwy znak i czas świadectwa wiary. Jest ono potrzebne nam samym i tym, którzy żyją wokół nas. Nigdy nie bądźmy kolaborantami zła i grzechu, ponieważ zło zawsze nas degraduje, upokarza, niszczy jedność w małżeństwie, rodzinie, parafii czy miejscu pracy. Starajmy się być tacy, jakimi chce mieć nas Bóg.

- Niestety świat w jakim żyjemy kocha się w wolności od wszelkich ideałów. Gardzi Chrystusem i Jego Ewangelią, obaca jest mu kultura dobrego słowa i obyczajów. Smutym owocem takiego życia są ludzkie nałogi, a jednym z nich jest dramatyczny dla wielu osób oraz ich rodzin nałóg pijaństwa. Drogą do trzeźwości jest jedynie całkowita abstynencja. Mimo, że jest ona sponiewierana w świecie konsumpcji, to jednak jest ona bardzo potrzebna i cenna, a przede wszystkim - możliwa - zachęcał pasterz Kościoła kieleckiego.

Na zakończenie Mszy świętej wierni otrzymali błogosławieństwo relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i mieli okazję indywidualnie oddać cześć relikwiom Krzyża przez ucałowanie.

W bazylice była także wyłożona Księga Trzeźwości Diecezji Kieleckiej, do której chętni wierni wpisywali się, deklarując podjęcie obstynencji od alkoholu na określony przez siebie okres czasu.

 

czytano: 603 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 08 marca 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej