Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 24 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Rafał, Franciszek
| | |

Strona główna » Aktualności » TELEWIZYJNA PREMIERA FILMU "WYKLĘTY"

TELEWIZYJNA PREMIERA FILMU "WYKLĘTY"

wielkość tekstu:A | A | A

W piątkowy wieczór, 1 marca br., dwa lata po kinowej premierze, w 1 programie TVP o godzinie 20.35 będziemy mogli zobaczyć film Konrada Łęckiego – „Wyklęty”.
 

W styczniu 2016 roku w naszym klasztorze na Świętym Krzyżu była kręcona jedna ze scen, którą obejrzymy w filmie kieleckiego reżysera.  
 

Scena kręcona we wnętrzu XV-wiecznych krużganków na Świętym Krzyżu, przybliża fakt ukrywania się kilku partyzantów. To moment spotkania porucznika Wiktora (Marcin Kwaśny) z Lolem (Wojciech Niemczyk). Wiktor przedstawia mu dwóch nowych żołnierzy (Marcel Sabat, Dawid Żłobiński). Posiłek niesie przez krużganki (i wychodzi w refektarzu na Karczówce) Marcin Troński.

Do przygotowania sceny został specjalnie przygotowany posiłek (bigos z naszej kuchni klasztornej - przygotowany przez naszego brata Sławomira Przyweckiego OMI, który zajmuje się kuchnią klasztorną i jest wytrawnym kucharzem; kasza ze skwarkami, zamówiony w piekarni specjalny okrągły chleb).

Naczynia (talerze z lat 40-tych, taca, kubki aluminiowe, sztućce, garnki, miski, dzbany, koszyki) pożyczono z Muzeum Diecezjalnego w Kielcach, z DESy, Teatru im.S.Żeromskiego i od osób prywatnych.
 

Zdjęcia do filmu były kręcone tylko na terenie województwa świętokrzyskiego m.in. na grodzisku w Stradowie, w Tokarni, Oblęgorku, na Ameliówce, w Świętej Katarzynie, Piekle Niekłańskim, Stąporkowie, Bocheńcu i w autentycznych pomieszczeniach UB  w Kielcach. Znamiennym jest także fakt, iż w filmie występują aktorzy związani z naszym regionem.
 

Serdecznie zachęcamy do oglądania filmu „Wyklęty”, który pokazuje piękno ziemi świętokrzyskiej i jest zarazem promocją naszej Małej Ojczyzny – jaką jest Ziemia Świętego Krzyża.
 

czytano: 820 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 22 lutego 2019 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 1
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej