Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
sobota 18 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Małgorzata, Piotr
| | |

Strona główna » Aktualności » MSZA ŚWIĘTA PASTERSKA

MSZA ŚWIĘTA PASTERSKA

wielkość tekstu:A | A | A

Blisko tysiąc wiernych zgromadziło się na Mszy świętej pasterskiej celebrowanej o północy w bazylice Trójcy Świętej, w najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu. Wśród nich byli obecni samorządowcy, przedstawiciele mediów regionalnych oraz goście z kraju i z zagranicy.

Uroczystą Eucharystię poprzedziły jasełka w wykonaniu nowicjuszy ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz recital kolędowy – na trąbki, skrzypce i organy w wykonaniu muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej.

Mszy Świętej pasterskiej przewodniczył o. Marian Puchała OMI, superior świętokrzyskiej wspólnoty Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Homilię wygłosił o. Dariusz Malajka OMI, rektor bazyliki świętokrzyskiej. O. Dariusz mówił m.in., że narodzenie Jezusa zmieniło historię świata, że wydarzenie z Betlejem to Dobra Nowina, którą trzeba głosić swoim życiem:

- W centrum Narodzenia Pańskiego stoi wydarzenie, które zmieniło historię świata. Św. Łukasz opisuje je w sposób pozbawiony jakiegokolwiek patosu: „Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie”. Święta Narodzenia Pana Jezusa, to jednak nie tylko wspomnienie czegoś, co wydarzyło się dawno temu. Jest to przede wszystkim „Dobra Nowina” skierowana do nas wszystkich. Po raz kolejny przeżywamy  wielkie zadziwienie, które rodzi się z uświadomienia sobie faktu, że „niemowlę owinięte w pieluszki i położone w żłobie” to „Zbawca i nasz Bóg”, to Ten, który dla nas ludzi i dla naszego zbawienia stał się człowiekiem. Prawdziwy sens tego, co wydarzyło się w Betlejem, odsłania nam św. Paweł w liście do Tytusa: „Ukazała się łaska Boga, która niesie zbawienie wszystkim ludziom”.

- Aby rozpoznać obecność „Boga z nami” i pozwolić Mu działać w naszym życiu, trzeba mieć coś z postawy pasterzy. Przede wszystkim postawę opartą na prostocie i wierze. Oni pierwsi uwierzyli że Dziecię w żłobie jest oczekiwanym Mesjaszem, Odkupicielem świata. To, co usłyszeli było dla nich tak ważne, że wyruszyli bez najmniejszej zwłoki by ogłosić to innym. Pasterze uczą nas stawiania Boga na pierwszym miejscu. Uczą nas wewnętrznej wolności, zdolnej oddalić na drugi plan inne zajęcia – choćby nie wiem jak były ważne – aby pójść do Pana Boga, pozwolić Mu wejść w nasze życie. A dzisiaj dla tak wielu ludzi sprawy Boże przestały być ważne.  Dlatego ciągle, wśród ludzi, tyle łez, jęków, katuszy – bo nie ma miejsca dla Boga – w niejednej człowieczej duszy. Nie ma miejsca na Przykazania, na Ewangelię – Dobrą Nowinę!!!

Kończąc homilię ojciec rektor wskazał na fakt, że nowonarodzony Jezus obdarowuje nas szczególnymi darami, które w mocy Bożego Ducha mamy nieść w naszą codzienność:

- Do mnie i do Ciebie Siostro i Bracie - kochający Bóg w swoim synu Jezusie Chrystusie przychodzi, aby obdarzyć nas pełnią swoich darów, zwłaszcza darem bezinteresownej miłości, darem jedności, zgody i pokoju. Oto orędzie płynące z betlejemskiego żłóbka. I to orędzie w mocy Bożego Ducha - zanieśmy dalej – do naszych rodzin, wspólnot i miejsc pracy! Usilnie i pokornie prośmy za siebie nawzajem, by wszystko się nam rozplątało, węzły, konflikty, powikłania! Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław nam i naszym rodzinom i spraw byśmy dalecy byli od nienawiści i pogardy, byśmy umieli nieść, dawać bezinteresowną miłość, budować jedność, zgodę i czynić pokój.

Atmosferze skupienia i refleksji podczas wspólnej modlitwy w tą niezwykłą noc, sprzyjała oprawa muzyczna, którą zapewnili muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej i obecność naszych nowicjuszy oraz wystrój bazyliki, która została przyozdobiona pięknymi, wysokimi jodłami świętokrzyskimi. Nad głowami wiernych zawisły zielone girlandy wykonane z jodły świętokrzyskiej rozświetlone tysiącem światełek.

Także aranżacja tegorocznej szopki pozwoliła na skupienie i modlitwę. Została ona zbudowana w prezbiterium bazyliki.  Główną projektantką i pomysłodawczynią stajenki jest pani dyrektor Magdalena Kusztal z Kieleckiego Centrum Kultury. Tym razem stajenka została usytuowana w dworku szlacheckim. Jej monumentalność i bajkowy charakter porusza serca i zachęca do głębszej refleksji i zadumy nad tajemnicą Narodzenia Pańskiego.

Także przed bazyliką stanęła żywa szopka. To dzieło m.in. pana Jana Bzymka z Dębniaka i wielu jego znajomych. Zwierzęta, które zostały przywiezione do szopki są wypożyczone od mieszkańców z okolicznych miejscowości. Będzie ona dostępna dla wiernych do niedzieli 6 stycznia 2019 roku.

 

czytano: 1082 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 25 grudnia 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej