Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
wtorek 28 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Walery, Karol
| | |

Strona główna » Aktualności » WRĘCZYLIŚMY CERTYFIKATY PRZYJACIOŁOM I ...

WRĘCZYLIŚMY CERTYFIKATY PRZYJACIOŁOM I DOBRODZIEJOM

wielkość tekstu:A | A | A

Podobnie jak w latach ubiegłych, dziś w pierwszą niedzielę grudnia jako kustosze najstarszego polskiego sanktuarium wręczyliśmy pamiątkowe „Certyfikaty” osobom świeckim oraz jednej firmie, które w kończącym się roku 2018 wsparły materialnie rewitalizację świętokrzyskiego kompleksu klasztornego, zakupując pamiątkową tabliczkę. W sumie  przyznano "Certyfikaty" 11 osobom oraz  jednej firmie prowadzącej swoją działalność w Gliwicach.

Homilię podczas uroczystej Eucharystii wygłosił rektor bazyliki na Świętym Krzyżu o. Dariusz Malajka OMI. Nawiązując do przeżywanej dziś pierwszej niedzieli adwentu i przywołując fragmenty czytań mszalnych proklamowanych podczas liturgii Mszy świętej powiedział:

- I zstąpił Bóg. Pan Sprawiedliwy narodził się jako człowiek. To wszystko, co zostało zapowiedziane przez Boga na kartach Starego Testamentu  znalazło swoje dopełnienie w Jezusie Chrystusie. On jest przewodnikiem i zarazem celem pielgrzymki nas, którzy tworzymy Lud Boży. Bo celem naszym jest zjednoczenie z Chrystusem, w którym Bóg objawił siebie, swoją miłość. W Jezusie przyszedł nam z pomocą, dał nam nowe życie, dał nam zbawienie. I przyjdzie powtórnie, by nas zabrać do siebie. Stąd pełne czułości i troski Jezusowe: „czuwajcie”, które wybrzmiewa w Ewangelii.

- I z tym Chrystusowym „czuwajcie” -  wyruszmy na nowo w mocy Bożego Ducha na drogi naszej codzienności a zachęceni przez św. Pawła w odczytanym przed chwilą fragmencie z listu do Tesaloniczan, na nowo uświadommy sobie, że rozpoczynając kolejny adwent: dzięki łasce Bożej pomnóżmy miłość nawzajem do siebie; serca nasze utwierdźmy w nienagannej świętości wobec Boga; stawajmy się coraz doskonalszymi…

- Każdy z nas dokładnie wie, gdzie musi podjąć trud i wysiłek by jeszcze bardziej zbliżyć się do Boga, by jeszcze bardziej z Nim się zjednoczyć. Każdy z nas ma świadomość co stoi na przeszkodzie by autentycznie i w prawdzie iść drogą Bożej mądrości, do celu którym jest zjednoczenie z Chrystusem.

W dalszej części homilii o. Malajka dziękował szczególnie tym, którzy pamiętają o świętokrzyskim sanktuarium i w ostatnim czasie wsparli dzieło odnowy tego miejsca:

- Dziś szczególnie, stając przy Chrystusowym ołtarzu, dziękujemy za wszystkich Przyjaciół i Dobrodziejów. Tych, których znamy z imienia i nazwiska i tych anonimowych. Jest Was tak wielu! Dziś podczas tej Eucharystii poznamy kolejnych Darczyńców, dla których to świętokrzyskie sanktuarium stało się tak bliskie, z którym związali swoje serce, życie. Wasze imiona i nazwiska pozostaną tutaj na Świętej Górze wypisane na pamiątkowych tabliczkach. Wszyscy wchodzący na platformę widokową odbudowanej wieży kościelnej będą obok nich przechodzić, czytać. Niech będzie to dla Was chlubą i radością!  A my dziękujemy za szczodrobliwość Waszych serc i hojność, dzięki czemu możemy przywracać temu miejscu dawny blask i świetność – mówił i dziękował o. Malajka OMI.

Tym razem grono Przyjaciół i Dobrodziejów Sanktuarium na Świętym Krzyżu powiększyło się o kolejne rodziny pochodzące m.in. z Wolsztyna, Buku, Kutna, Otwocka, Gliwic, Kielc, Lubina, Radziechowy, Kliszowa, Mielca oraz z Bielin.

W sumie do tej pory, imienne pamiątkowe tabliczki potwierdzające wsparcie rewitalizacji Świętego Krzyża posiada ponad sto osób świeckich i duchownych z kraju i z zagranicy; 5 wspólnot parafialnych; 1 wspólnota zakonna; 8 wspólnot samorządowych i 10 firm oraz Politechnika Świętokrzyska i Uniwersytet Jana Kochanowskiego z Kielc.

 

 

 

czytano: 553 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 02 grudnia 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej