Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
wtorek 28 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Walery, Karol
| | |

Strona główna » Aktualności » POŚWIĘCILIŚMY ODRESTAUROWANĄ BRAMĘ WSCHODNIĄ

POŚWIĘCILIŚMY ODRESTAUROWANĄ BRAMĘ WSCHODNIĄ

wielkość tekstu:A | A | A

Dziś w pierwszą niedzielę miesiąca grudnia i zarazem w pierwszą niedzielę Adwentu w naszym sanktuarium modliliśmy się za naszych Przyjaciół i Dobrodziejów. Tradycją stało się, że w każdą pierwszą niedzielę miesiąca podczas uroczystej Mszy świętej o godzinie 11.30 dziękujemy Panu Bogu za ludzi dobrej woli, którzy modlitwami, cierpieniami i darami serca wspierają naszą oblacką posługę duszpasterską w sanktuarium świętokrzyskim.

W mijającym roku kolejnych kilkanaście osób oraz jedna firma, wsparło dzieło rewitalizacji kompleksu klasztornego na Świętym Krzyżu nabywając certyfikat oraz pamiątkową tabliczkę, która z imieniem i nazwiskiem darczyńcy została umieszczona na ścianie odbudowanej w 2014 roku wieży kościelnej. Odebrali oni swoje certyfikaty dziś podczas Eucharystii celebrowanej w bazylice świętokrzyskiej.

Wśród wielu darczyńców była obecna pani wiceminister Sportu i Turystki Anna Krupka, która także z rąk o. Zygfryda Wiechy OMI odebrała certyfikat. W ostatnim czasie, pani Krupka będąc posłem ziemi świętokrzyskiej, postarała się o dotację z budżetu państwa - 400 tys. złotych na rewitalizację zabytkowej bramy wschodniej. W sumie dzięki pozyskanym środkom udało się przywrócić dawną świetność bramy prowadzącej do świętokrzyskiego sanktuarium.

W murze okalającym klasztor, od strony wschodniej znajduje się ozdobna brama późnobarokowa murowana, o ciosowych elewacjach na planie prostokąta, z przejazdem sklepionym kolebką krzyżową. Z ostateczną formą ukształtowaną w latach odbudowy kościoła w końcu XVIII wieku. Kapitalny remont bramy przeprowadzono w 1963 roku. Miedzianą blachą pokryto ją w 1976 roku.
 
Ostatni raz prace przy bramie były prowadzone blisko 40 lat temu, stąd kamieniarka architektoniczna, płaskorzeźby – w niektórych partiach zabytku były bardzo osłabione, wypłukane, zasolone i osypywały się. Mocno zniszczone partie gzymsów i fryzu. Metalowe elementy takie jak krata i krzyż miały uszkodzone powierzchnie zabezpieczające i gołym okiem można było zauważyć rdzę.

 

W wyniku prac konserwatorskich wykonano:
- właściwe odprowadzenie wody opadowej z powierzchni dachu jak i z terenu wokół ścian poprzez wykonanie rynien i rur spustowych oraz listew przy murach dla uszczelnienia poszycia; ukształtowanie terenu wokół zabytku zapewniające odprowadzenie wody; wewnątrz budynku całkowicie wymieniono bruk i wykonano nowy
- wszystkie zasolone i cementowe tynki zostały całkowicie usunięte
- wykonano dezynfekcje szczególnie dolnych partii ścian
- uzupełniono fugi i tynki
- nadano kolorystykę zsynchronizowaną z innymi elementami klasztoru
- kamieniarka architektoniczna i płaskorzeźby zostały poddane  pełnej konserwacji
- zrekonstruowano brakujące elementy na wzór istniejących na elewacjach bazyliki uwzględniając stopień pomniejszenia: cokoły od strony wschodniej oraz wszystkie cztery sterczyny w formie wazonów.
- dokonano korekt konstrukcyjnych elementów metalowych oraz zabezpieczono je nowymi powłokami chroniącymi;
-  dodano nową instalację elektryczną, oświetleniową i odgromową

 

Podczas prac konserwatorskich pozostawiono nie uzupełnione ślady historii obiektu. Nie wyprowadzano wszystkich uszkodzeń w celu ekspozycji obiektu aby wyglądał jak nowy lecz pozostawiono mu patynę którą przyniósł czas: nieco wypłukana powierzchnia, przebarwienia.
 

Pozostawiono też ślady działalności człowieka, podkreślające tym samym trudną i burzliwą historię jaką ma świętokrzyski klasztor: pozostawiono ślady pocisków na krzyżu żelaznym, kowalskim z figurą Chrystusa odlaną w cynie. ok. 1800 z przestrzeloną pociskiem piersią oraz w płycinach z przedstawieniami świętych. Zostały pozostawione także ślady ostrzenia szabli na lewej części wschodniej elewacji, w dolnej partii – co można zobaczyć na dołączonych zdjęciach.
 

Całość prac została wykonana przez firmę Elżbiety i Krzysztofa Furmanków z Daleszyc – „Furmanek Renewal”. Program prac nad odrestaurowaniem bramy wschodniej przygotowała i czuwała nad ich realizacją pani Elżbieta Graboś, konserwator dzieł sztuki, artysta plastyk, absolwentka krakowskiej ASP. Projekt budowlany przygotował pan Tomasz Sołowij z Wrocławia. Nadzór budowlany sprawował pan Julian Słoń.
 

czytano: 477 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 02 grudnia 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej