Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

POŚWIĘCILIŚMY ODRESTAUROWANĄ BRAMĘ WSCHODNIĄ

Strona główna » Aktualności » POŚWIĘCILIŚMY ODRESTAUROWANĄ BRAMĘ WSCHODNIĄ

wielkość tekstu: A | A | A

Dziś w pierwszą niedzielę miesiąca grudnia i zarazem w pierwszą niedzielę Adwentu w naszym sanktuarium modliliśmy się za naszych Przyjaciół i Dobrodziejów. Tradycją stało się, że w każdą pierwszą niedzielę miesiąca podczas uroczystej Mszy świętej o godzinie 11.30 dziękujemy Panu Bogu za ludzi dobrej woli, którzy modlitwami, cierpieniami i darami serca wspierają naszą oblacką posługę duszpasterską w sanktuarium świętokrzyskim.

W mijającym roku kolejnych kilkanaście osób oraz jedna firma, wsparło dzieło rewitalizacji kompleksu klasztornego na Świętym Krzyżu nabywając certyfikat oraz pamiątkową tabliczkę, która z imieniem i nazwiskiem darczyńcy została umieszczona na ścianie odbudowanej w 2014 roku wieży kościelnej. Odebrali oni swoje certyfikaty dziś podczas Eucharystii celebrowanej w bazylice świętokrzyskiej.

Wśród wielu darczyńców była obecna pani wiceminister Sportu i Turystki Anna Krupka, która także z rąk o. Zygfryda Wiechy OMI odebrała certyfikat. W ostatnim czasie, pani Krupka będąc posłem ziemi świętokrzyskiej, postarała się o dotację z budżetu państwa - 400 tys. złotych na rewitalizację zabytkowej bramy wschodniej. W sumie dzięki pozyskanym środkom udało się przywrócić dawną świetność bramy prowadzącej do świętokrzyskiego sanktuarium.

W murze okalającym klasztor, od strony wschodniej znajduje się ozdobna brama późnobarokowa murowana, o ciosowych elewacjach na planie prostokąta, z przejazdem sklepionym kolebką krzyżową. Z ostateczną formą ukształtowaną w latach odbudowy kościoła w końcu XVIII wieku. Kapitalny remont bramy przeprowadzono w 1963 roku. Miedzianą blachą pokryto ją w 1976 roku.
 
Ostatni raz prace przy bramie były prowadzone blisko 40 lat temu, stąd kamieniarka architektoniczna, płaskorzeźby – w niektórych partiach zabytku były bardzo osłabione, wypłukane, zasolone i osypywały się. Mocno zniszczone partie gzymsów i fryzu. Metalowe elementy takie jak krata i krzyż miały uszkodzone powierzchnie zabezpieczające i gołym okiem można było zauważyć rdzę.

 

W wyniku prac konserwatorskich wykonano:
- właściwe odprowadzenie wody opadowej z powierzchni dachu jak i z terenu wokół ścian poprzez wykonanie rynien i rur spustowych oraz listew przy murach dla uszczelnienia poszycia; ukształtowanie terenu wokół zabytku zapewniające odprowadzenie wody; wewnątrz budynku całkowicie wymieniono bruk i wykonano nowy
- wszystkie zasolone i cementowe tynki zostały całkowicie usunięte
- wykonano dezynfekcje szczególnie dolnych partii ścian
- uzupełniono fugi i tynki
- nadano kolorystykę zsynchronizowaną z innymi elementami klasztoru
- kamieniarka architektoniczna i płaskorzeźby zostały poddane  pełnej konserwacji
- zrekonstruowano brakujące elementy na wzór istniejących na elewacjach bazyliki uwzględniając stopień pomniejszenia: cokoły od strony wschodniej oraz wszystkie cztery sterczyny w formie wazonów.
- dokonano korekt konstrukcyjnych elementów metalowych oraz zabezpieczono je nowymi powłokami chroniącymi;
-  dodano nową instalację elektryczną, oświetleniową i odgromową

 

Podczas prac konserwatorskich pozostawiono nie uzupełnione ślady historii obiektu. Nie wyprowadzano wszystkich uszkodzeń w celu ekspozycji obiektu aby wyglądał jak nowy lecz pozostawiono mu patynę którą przyniósł czas: nieco wypłukana powierzchnia, przebarwienia.
 

Pozostawiono też ślady działalności człowieka, podkreślające tym samym trudną i burzliwą historię jaką ma świętokrzyski klasztor: pozostawiono ślady pocisków na krzyżu żelaznym, kowalskim z figurą Chrystusa odlaną w cynie. ok. 1800 z przestrzeloną pociskiem piersią oraz w płycinach z przedstawieniami świętych. Zostały pozostawione także ślady ostrzenia szabli na lewej części wschodniej elewacji, w dolnej partii – co można zobaczyć na dołączonych zdjęciach.
 

Całość prac została wykonana przez firmę Elżbiety i Krzysztofa Furmanków z Daleszyc – „Furmanek Renewal”. Program prac nad odrestaurowaniem bramy wschodniej przygotowała i czuwała nad ich realizacją pani Elżbieta Graboś, konserwator dzieł sztuki, artysta plastyk, absolwentka krakowskiej ASP. Projekt budowlany przygotował pan Tomasz Sołowij z Wrocławia. Nadzór budowlany sprawował pan Julian Słoń.
 

02

GRU

2018

1554

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 7

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.