Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Umowa na realizację przedsięwzięć podwyższających walory kulturowe serca Gór Świętokrzyskich

Strona główna » Aktualności » Umowa na realizację przedsięwzięć podwyższających walory kulturowe serca Gór Świętokrzyskich

wielkość tekstu: A | A | A

4 października w wyjątkowej scenerii Kaplicy Oleśnickich na Świętym Krzyżu odbyło się uroczyste podpisanie umowy na realizację projektu pn. „Podwyższenie walorów dziedzictwa kulturowego oraz rozbudowa infrastruktury kulturalnej i turystycznej poprzez rewitalizację Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu wraz z rozbudową Osady Średniowiecznej”.
 
Projekt opiewa na kwotę ponad 20,8 mln zł, z czego ponad 12 mln pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Beneficjentem jest gmina Bieliny, partnerami zaś Klasztor Misjonarzy Oblatów MN na Świętym Krzyżu oraz Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
 
Umowę na realizację projektu podpisał Członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Piotr Żołądek oraz Wójt Gminy Bieliny Sławomir Kopacz. W spotkaniu wzięli udział: Superior Klasztoru Misjonarzy Oblatów MN o. Marian Puchała, ekonom o. Zygfryd Wiecha, Dyrektor Centrum Tradycji, Turystyki i Kultury Gór Świętokrzyskich w Bielinach Anna Łubek.
 
Spotkanie uświetniła występ Juli Brożyny - młodej i utalentowanej skrzypaczki z gminy Bieliny.
 
Wnioskodawcą projektu „Podwyższenie walorów dziedzictwa kulturowego oraz rozbudowa infrastruktury kulturalnej i turystycznej poprzez rewitalizację Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu wraz z rozbudową Osady Średniowiecznej” jest Gmina Bieliny, zaś partnerami Dom Zakonny Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalnej - Klasztor Święty Krzyż (Partnerstwo finansowe) Wojewódzki Dom Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach (Partnerstwo merytoryczne).
 
W ramach projektu zrealizowane zostaną następujące zadania:
 
Zadanie 1: Rewitalizacja Zespołu Klasztornego na Świętym Krzyżu – gmina Nowa Słupia
 
Zadanie obejmie następujące elementy:
 
Rewitalizacja pomieszczeń klasztornych (Prace ogólnobudowlane i instalacyjne oraz wyposażenie)
 
Prace zostaną wykonane z uwzględnieniem wysokich walorów zabytkowych obiektu.
W piwnicy istniejąca kubatura pod krużgankami zostanie powiększona i wykorzystana na pomieszczenia gospodarcze kuchni, istniejące pomieszczenia kuchenne zostaną wyremontowane i na nowo wyposażone. Na parterze zakres prac obejmie refektarze wraz z przyległymi pomieszczeniami. Na I piętrze zostanie przywrócony pierwotny, zabytkowy układ komunikacji. Istniejąca kaplica zostanie przeniesiona na nowe miejsce - skrzydło wschodnie. W skrzydle wschodnim oraz zachodnim istniejące pokoje zostaną przebudowane i wyposażone w łazienki. W skrzydle południowym zlokalizowano salę audiowizualną i bibliotekę, które również zostaną wyposażone. Zostanie także przygotowane archiwum  w części północnej klasztoru.
 
Rewitalizacja Sanktuarium
 
a)Bazylika – prace konserwatorskie obejmą między innymi ołtarz główny, instalacje i oświetlenie, renowację portali, drzwi i krat
 
b)Kaplica Oleśnickich – prace konserwatorskie obejmą między innymi remont posadzki, renowację polichromii, ołtarz, drewniane rokokowe konsole, kraty, schody i antepedium
 
c)Zakrystia – prace obejmą między innymi renowację polichromii, mebli, podłogi, oświetlenia,
 
d)Krużganki i przedsionek – renowacją zostaną objęte miedzy innymi zachowane freski, ceglano-kamienne dekoracje sklepień, kamienna romańska ściana, drewniany krucyfiks, ołtarz kamienny, kamienne portale i drzwi,
 
e)Prace ogólne w Sanktuarium obejmą oświetlenie zewnętrzne Sanktuarium i klasztoru, przystosowanie dla ruchu osób niepełnosprawnych, instalacja bezpieczeństwa (monitoring, sygnalizacja p-poż.) oraz stworzenie systemu informacyjnego (monitory informacyjne, informacja planszowa, lektor, przystosowanie do transmisji internetowej.
 
Zadanie 2: Rozbudowa Osady Średniowiecznej w Hucie Szklanej o Świętokrzyską Zagrodę Kultury – gmina Bieliny
 
Drugie zadanie polega na rozbudowie „Osady Średniowiecznej” położonej w Hucie Szklanej poprzez budowę Świętokrzyskiej Zagrody Kultury. Zagroda będzie stanowić miejsce upowszechniania i udostępniania bogactwa zasobów materialnego i niematerialnego dziedzictwa kultury obszaru Gór Świętokrzyskich (folklor, gwara, śpiew, taniec, obrzędy, stroje, tradycyjne budownictwo, tradycyjne rzemiosła, widowiska itp.).
 
W piwnicach obiektu zostanie przygotowana sala konferencyjna wyposażona w system nagłośnieniowy i sprzęt multimedialny do prowadzenia spotkań. Na parterze oraz na I piętrze zagrody zostanie przygotowana dwupoziomowa ekspozycja multimedialna dotycząca materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego Gór Świętokrzyskiej.
 
Całość ekspozycji zostanie utrzymana w stylu zagospodarowania XIX-wiecznej i z początku XX-wiecznej wsi świętokrzyskiej. Wędrując przez poszczególne ekspozycje turysta przenosić się będzie do różnych pomieszczeń zagrody świętokrzyskiej. Program zwiedzania oparty będzie na snuciu opowieści o dawnym życiu na świętokrzyskiej wsi, z uwzględnieniem podziału na pracę w gospodarstwie, cykl życia na wsi zgodny z porami roku, obrzędy i zwyczaje, tradycje, umiejętności rzemiosła, wsparte tradycyjnymi elementami zabudowy, zagospodarowania przestrzeni wiejskiej zagrody i gospodarstwa domowego oraz obejścia.
 
Przekaz i poznanie materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego w znacznej mierze oparty będzie o prezentacje hologramowe oraz multimedialne, a także na bogatej formule interakcji z aktywnym uczestnictwem osób zwiedzających, formy i narzędzia ekspozycji będą dostosowane do potrzeb osób o różnych niepełnosprawnościach (hologramy postaci, multimedialni lektorzy, ekrany dotykowe, interaktywne ściany, sensory ruchu).
 
Projekt zostanie zrealizowany do końca czerwca 2021.
 
(A.K.)
 

04

PAŹ

2018

1580

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.