Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 26 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Tymoteusz, Michał
| | |

Strona główna » Aktualności » MODLITWA W INTENCJI LEŚNIKÓW - DRUGI DZIEŃ ...

MODLITWA W INTENCJI LEŚNIKÓW - DRUGI DZIEŃ ODPUSTU NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

wielkość tekstu:A | A | A

W drugim dniu trwającego odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego do sanktuarium świętokrzyskiego przybyli przedstawiciele 23 nadleśnictw należących do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu na czele z panem dyrektorem dr inż. Andrzejem Matysiakiem.

Liturgię Mszy świętej przygotowali pracownicy nadleśnictwa Łagów na czele z panem nadleśniczym Krzysztofem Karstem a oprawę muzyczną zapewnili sygnaliści z Technikum Leśnego z Zagnańska. Na uroczystej Mszy świętej obecne były także Poczty Sztandarowe.

Eucharystii w intencji leśników i ich rodzin przewodniczył i wygłosił homilię biskup Edward Janiak, pasterz Kościoła kaliskiego, który przez blisko 20 lat pełnił posługę delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa pracowników leśnictwa, gospodarki wodnej i ochrony środowiska.

Obecni byli także księża kapelani z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej na czele z księdzem wicedziekanem kan. Jerzym Kubikiem Baćkowic.

Ksiądz biskup w homilii zwrócił m.in. uwagę na fakt, iż sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego jest szczególnym i wyjątkowym miejscem. Także i leśnicy znajdują tutaj miejsce modlitwy, zawierzenia i budowania wspólnoty w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego:

- Ojcom Oblatom – gospodarzom tego Świętego Miejsca składam wyrazy uznania i gratuluję pokornej ponad 80 – letniej służby przy Krzyżu Chrystusa. Dziękuję za zaproszenie do sprawowania Eucharystii. Dziękuję Leśnikom Polskim szczególnie z Dyrekcji Radomskiej. Znam to środowisko już ponad 20 lat, wyszedłem z niego i czuję się cząstką Was. Ciągle mnie mile zaskakujecie. Macie bowiem w swojej formacji zawodowej coś specyficznego. Jesteście bowiem bliżej Stwórcy poprzez codzienną pracę zawodową. Tak wiele razy doświadczyliście jak wiele zależy od sił natury a człowiek zawsze pozostaje jako współpracownik Pana Boga.

- Dziś będąc tutaj na górze Świętego Krzyża proszę Was – Leśnicy szanujcie się. Jeśli wy będziecie szanowali się to i Was szanować będą. Niewątpliwie stojąc dziś pod Krzyżem Chrystusowym i dźwigając swój własny krzyż uczymy się lekcji cierpienia. Tutaj w blasku krzyża człowiek zaczyna lepiej rozumieć sensowność cierpienia. W cywilizacji Krzyża cierpienie nabiera Chrystusowej mocy. Ono staje się uczestnikiem tajemnicy Jezusowego Krzyża. Wówczas nabiera sensu cierpienie niewinnego dziecka, sprawiedliwego ojca ale też błądzącego grzesznika, jeśli ten okaże chociaż odrobinę ludzkich uczuć i będzie naśladował Dobrego Łotra. Cierpienie z Krzyżem ma moc zbawczą!

- Gromadząc się na modlitwie, na świętej górze w czasie trwania tygodniowego odpustu wypraszajmy dla siebie nawzajem potrzebne łaski do życia w prawdzie, uczciwości i miłości. Naśladujmy Tego, Który za nas cierpiał rany – oddał swoje życie dla naszego zbawienia, odkupienia – kłaniamy się Tobie Panie Jezu Chryste i błogosławimy Ciebie, bo przez Krzyż Twój Święty świat odkupiłeś, a w nim każdego z nas – mówił hierarcha.

Na zakończenie Mszy świętej przemówił pan dr inż. Andrzej Matysiak, stojący na czele Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, wyrażając wdzięczność księdzu biskupowi Edwardowi za przybycie i obecność wśród świętokrzyskich leśników oraz za wygłoszoną homilię i skierowane pasterskie słowo ubogacające i podnoszące na duchu.

Następnie ksiądz biskup, kapłani koncelebrujący i wszyscy zebrani oddali cześć relikwii Chrystusowego Krzyża przez adorację i ucałowanie.

Po zakończonej celebracji wszyscy udali się na klasztorne podwórze, gdzie miała miejsce wspólna agapa przygotowana przez klasztorną kuchnię. Wszyscy mogli skosztować klasztornego bigosu, żurku oraz słodkich wypieków.

Była to 4 pielgrzymka Leśników na Święty Krzyż, która odbywa się w ramach trwającego Tygodniowego Odpustu ku czci Podwyższenia drzewa Krzyża Świętego. W tym roku uczestniczyło w niej podobnie jak w latach ubiegłych blisko 300 leśników wraz z rodzinami.

 

 

czytano: 530 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 10 września 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej