Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 17 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Antoni, Jan
| | |

Strona główna » Aktualności » Nocne czuwanie...

Nocne czuwanie...

wielkość tekstu:A | A | A

Tradycyjnie już w trzeci piątek miesiąca zgromadziliśmy się na kolejnym w tym roku Świętokrzyskim Nocnym Czuwaniu. Na wspólną modlitwę wraz z kapłanami przybyło kilkuset wiernych z diecezji radomskiej, kieleckiej, sandomierskiej i opolskiej.
 

Nasza modlitwa rozpoczęła się przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej. Następnie pielgrzymi podczas nabożeństwa drogi krzyżowej rozważali ostatnie chwile życia Chrystusa. Po przybyciu do sanktuarium miało miejsce nabożeństwo pokutne i adoracja Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie animowana przez świeckich z diecezji kieleckiej i opolskiej.
 

Punktem kulminacyjnym czuwania była Eucharystia z homilią. Przewodniczył jej o. Pavel Lemekh OMI, socjusz Mistrza Nowicjatu. W swoim słowie zwrócił uwagę na wymiar zbawczy męki i śmierci Chrystusa na krzyżu.
 

„Pielgrzymka na Święty Krzyż do tego świętego miejsca, to nasze czuwanie i modlitwa niejako naturalnie skłania nas do kontemplacji prawdy o naszym zbawieniu. Tu przy relikwiach Krzyża Jezusa przypominamy wszystko to, co spotkało Chrystusa, całe Jego cierpienie i mękę: modlitwę w ogrójcu, uwięzienie, biczowanie, wyszydzenie i oplucie, ciężar drogi krzyżowej, przybicie do krzyża, mękę agonii i Jego śmierć. Ta kontemplacja męki Jezusa i towarzyszenie Jemu w Jego cierpieniach prowadzi każdego z nas do poznania i doświadczenia miłości Boga do nas. Jezus cierpiał, oddał swoje życie za nas z jednego powodu, z powodu tego, że nas kocha.
W tym naszym czuwaniu przeszliśmy już drogę krzyżową, przeżyliśmy nabożeństwo pokutne, wielu z nas skorzystało z sakramentu pokuty i pojednania, aby móc z czystym sercem przyjąć Pana Jezusa w Komunii Świętej. Teraz uczestniczymy w Eucharystii, pamiątce śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa. W Jego Passze. Tak jak Izrael obchodził Paschę, o której słyszeliśmy w pierwszym czytaniu. Tak i my obchodzimy naszą Paschę – zwycięstwo Jezusa nad śmiercią i grzechem. Ten ołtarz jest Górą Kalwarią. Każda Eucharystia uobecnia ofiarę Jezusa na krzyżu. Kiedy uczestniczymy we Mszy wtedy uczestniczymy w tej jedynej ofierze którą Jezus złoży raz i na zawsze za grzechy wszystkich nas” – mówił o. Pavel.

 

Po zakończeniu Mszy świętej wierni mieli okazję uczcić relikwie Drzewa Krzyża Świętego w sposób indywidualny – oddając im cześć przez ucałowanie. Zawsze towarzyszy temu wielkie skupienie i przejęcie co widać na twarzach tych, którzy w wiarą i pokorą czynią ten gest dając tym samym świadectwo swojej miłości Chrystusowi, który na Drzewie Krzyża dokonał odkupienia każdego z nas.
 

Kolejne Świętokrzyskie Nocne Czuwanie już za miesiąc tj. 17 sierpnia br.; rozpoczęcie o godzinie 20.00 przy pomniku Krzyży Katyńskich w Hucie Szklanej u podnóża świętokrzyskiego sanktuarium. Serdecznie zapraszamy.
 

czytano: 850 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 21 lipca 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej