Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
poniedziałek 6 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Ada, Ireneusz
| | |

Strona główna » Aktualności » OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA NADZWYCZJANYCH SZAFARZY ...

OGÓLNOPOLSKA PIELGRZYMKA NADZWYCZJANYCH SZAFARZY KOMUNII ŚWIĘTEJ

wielkość tekstu:A | A | A

Dobiegła końca IX Ogólnopolska Pielgrzymka Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Do sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego pielgrzymowało ponad 1200 szafarzy z całej Polski.
 

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 11.00 w bazylice mniejszej pw. Trójcy Świętej. Przybyłych pątników w imieniu gospodarzy sanktuarium Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej powitał o. Krzysztof Jamrozy OMI, Mistrz Nowicjuszy. Następnie o. Kazimierz Bielak OMI, duszpasterz pielgrzymów i turystów przybliżył historię sanktuarium.
 

O godzinie 11.30 miała miejsce konferencja, którą wygłosił ks. dr Adam Wilczyński, Ojciec Duchowny z Wyższego Seminarium Duchownego z Kielc nt. „Rola Eucharystii w duchowym rozwoju ucznia Chrystusa”.
 

Po pierwszym bloku spotkania wszyscy pielgrzymi zostali zaproszeni na ciepły posiłek. Dzięki życzliwości i pomocy Wojska Polskiego w błyskawiczny sposób tak wielka rzesza pątników  mogła zostać nakarmiona ciepłym bigosem wydawanym z wojskowych kuchni polowych.
 

Już w godzinach popołudniowych miało miejsce nabożeństwo czerwcowe, które poprowadził ks. biskup Rudolf Pierskała, biskup pomocniczy diecezji opolskiej.
 

Punktem kulminacyjnym dorocznej pielgrzymki Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej była Eucharystia celebrowana w bazylice świętokrzyskiej pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego. Obecni byli także biskupi: Adam Bałabuch ze Świdnicy, senior Edward Frankowski z Sandomierza oraz Rudolf Pierskała z Opola. Wraz z księżmi biskupami koncelebrowało ponad 20 kapłanów, którzy przybyli wraz z szafarzami.
 

Arcybiskup Józef w homilii wskazał przede wszystkim na to, aby nieustannie mieć świadomość Kto i do czego nas powołuje, posyła: Musimy nieustannie pamiętać, że Kościół jest z ustanowienia Bożego. Każdy z nas podejmując misje w imię Jezusa Chrystusa musi pamiętać także, że czyni wszystko mocą Chrystusa. Chrystus nie tylko nas wezwał ale uzdolnił nas mocą z wysoka. Podejmując działanie we wspólnocie Kościoła pamiętajmy, że nie wystarczą tylko dobre, szlachetne pobudki. Podejmując zadanie do wykonania, podjęliśmy tę posługę z inspiracji Ducha Bożego, Ducha Jezusa. To Duch Święty nas uzdalnia, umacnia, prowadzi. Jako szafarze eucharystii niesiecie miłość innym – chorym, cierpiącym, osamotnionym. Tym samym służycie braciom i siostrom, którzy są w potrzebie. Czyńcie to zawsze z wielkim przejęciem i świadomością Kogo niesiecie tym ludziom. Niech nigdy ta posługa wam niepowszedniej. Tego Jezusa, którego zanosić w Komunii świętej masz nosić i w sobie samym! Bądź świadkiem miłości Chrystusa. Tutaj na Świętym Krzyżu wpatrujemy się w znak miłości – krzyż – on przypomina nam o miłości Boga do każdego z nas. Tutaj wołamy do Boga, abyśmy umieli odradzać w sobie żywą wiarę, żywą miłość i nadzieję. Tutaj na nowo odkrywamy kim jesteśmy, na nowo uświadamiamy sobie jaką godnością nas Bóg obdarzył. W duchu pokory i służby posługujmy niosąc Chrystusa w znaku, który tu na ziemi nie ma sobie równych – zachęcał arcybiskup Górzyński.
 

Na zakończenie Mszy świętej przemówił biskup senior Edward Frankowski z Sandomierza, który w imieniu biskupa Krzysztofa Nitkiewicza, ordynariusza diecezji sandomierskiej, podziękował księżom biskupom za modlitwę, obecność oraz wyraził słowa wdzięczności wszystkim nadzwyczajnym szafarzom komunii świętej.
Następnie arcybiskup Józef Górzyński udzielił zebranym błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, które każdy z uczestników pielgrzymki mógł uczcić przez ucałowanie.
    

 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 1803 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 16 czerwca 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej