Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

DOROCZNA PIELGRZYMKA GIMNAZJALISTÓW

Strona główna » Aktualności » DOROCZNA PIELGRZYMKA GIMNAZJALISTÓW

wielkość tekstu: A | A | A

„Bez Was jestem starszy z Wami jestem młody” – tymi słowami zwrócił się do ponad 600 Gimnazjalistów klas III z Diecezji sandomierskiej, którzy wraz ze swymi duszpasterzami, katechetami i nauczycielami przybyli w VIII Pielgrzymce do sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.

Już od godzin rannych młodzież przybywała do sanktuarium przeżywszy wcześniej nabożeństwo drogi krzyżowej. Poszczególne stacje tego nabożeństwa rozważali zmierzając do sanktuarium prastarym traktem królewskim wiodącym z Nowej Słupi przez Puszczę Jodłową.

Zawiązanie wspólnoty miało miejsce o godzinie 11.45 w bazylice mniejszej na Świętym Krzyżu. Młodych pątników i ich opiekunów powitał o. Dariusz Malajka OMI, rektor bazyliki mniejszej: Już od 8 lat w ostatni piątek maja gościmy w murach naszego sanktuarium uczniów klas III Gimnazjum z naszej sandomierskiej diecezji. Wasze dziękczynne pielgrzymowanie wpisuje się w tym roku w obchody 200 – lecia istnienia diecezji sandomierskiej. Przybyliście, aby podziękować Bogu za czas gimnazjum, za lata pracy intelektualnej i zmagań duchowych. Wasze serca są przepełnione wdzięcznością także za dar sakramentu bierzmowania. Niech ta dziękczynna pielgrzymka do tego świętego miejsca, uświęconego modlitwą tak wielu pątników umocni Was także na czas wyboru nowej szkoły, realizowania swoich pasji i kroczenia z Jezusem Chrystusem w mocy Ducha Świętego, którego otrzymaliście w sakramencie bierzmowania – mówił o. Malajka OMI.

Następnie odbył się godzinny koncert Zespołu "Full Power Spirit", podczas którego młodzież mogła wysłuchać świadectw muzyków tworzących zespół oraz „zakosztować” muzyki chrześcijańskiej w nurcie hip - hop.

O godzinie 13.00 rozpoczęła się Eucharystia pod przewodnictwem ks. biskupa seniora Edwarda Frankowskiego z Sandomierza. Koncelebrowało 20 kapłanów na czele z księdzem Dziekanem Dekanatu świętokrzyskiego Krzysztofem Kozieł oraz księdzem Marianem Bolestą, Diecezjalnym Duszpasterzem Dzieci i Młodzieży.

Biskup Frankowski w homilii wskazał na szereg zagrożeń jakie dziś każdy z nas a szczególnie młodzież, możemy spotkać w codziennym życiu, a które współczesny świat za wszelką cenę chce nam wmówić i robi wszystko, aby nas omamić, okłamać i przyćmić nam prawdziwego Boga, który przyszedł w Jezusie Chrystusie, który stał się jednym z nas, był do nas podobnym we wszystkim oprócz grzechu, przyjął na siebie nasze grzechy, umarł na krzyżu i zmartwychwstał.

Przybyliśmy w naszej dorocznej pielgrzymce do stóp krzyża Chrystusowego. Dla nas to znak szczególny. Przy nim jednoczymy się i uczymy przede wszystkim miłości. Choć wokół nas tak wiele bylejakości. Wielu ulega namowom szatana. Znika dobro a ileż jest błota moralnego: kobieta chce być mężczyzną, mężczyzna chce być kobietą; poczęcie dziecka w szklanej próbówce. Ciągle słyszymy, że można żyć bez Boga. I mamy tak wiele przykładów takiego życia bez Boga: 17 latek morduje swoją matkę; w Gdańsku w jednej ze szkół koledzy i koleżanki znęcali się psychicznie pod nieobecność nauczycieli nad 14- letnią Anią, która w wyniku tego poniżenia popełniła samobójstwo wieszając się na dziecinnej skakance; zakazuje się noszenia krzyża, medalików na szyi; to są konkretne przykłady z naszego życia, które pokazują jak wszem i wobec obecna ideologia gender niszczy ludzi, rodzinę, małżeństwo – wskazywał biskup Edward.

Potrzeba postu i modlitwy, pielgrzymowania do takich miejsc jak Święty Krzyż. Bo tutaj jest góra zwycięstwa! Tutaj stajemy się mocarzami. Z krzyża uczymy się jak zwyciężać zło dobrem, nienawiść miłością, kłamstwo prawdą. Potęga i moc krzyża uskrzydlają nas, by nie ulegać pokusie ucieczki, zwątpienia, beznadziejności. Moc krzyża jest nam potrzebna by żyć aktywnie, twórczo i w zjednoczeniu z Chrystusem. Żyć odważnie i być wiernym dobrze uformowanemu sumieniu, które kształtujemy nieustannie przez życie sakramentalne: Eucharystię, spowiedź świętą i codzienną modlitwę. Angażujcie się młodzi w różne grupy i stowarzyszenia jakie działają w waszych parafiach. Angażujcie się w to co jest dobre i wymagajcie od siebie! A wszystko po to, aby także właściwie rozeznać swoje życiowe powołanie, moją drogę życia. Kiedy teraz modlimy się tutaj na Świętym Krzyżu to w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu, trwa pogrzeb zmarłego śp. księdza Grzegorza Wołoszyna. Tak bardzo jest nam potrzeba kapłanów, osób duchownych poświęcających życie Bogu, Kościołowi i drugiemu człowiekowi.

Patrzymy na Was z nadzieją. Jesteście nie tylko przyszłością ale nade wszystko teraźniejszością naszego sandomierskiego kościoła i naszej Ojczyzny. Ukazujcie światu oblicze Jezusa Chrystusa, który odnawia życie. Bądźcie aktywni, pełni entuzjazmu. Nie jesteście sami. Macie w sobie moc i dary Ducha Świętego. Pamiętajcie, że kłamstwo dzieli a prawda jednoczy. Razem możemy uczynić więcej by świat był lepszy. Prośmy o czyste serca, radosne serca przepełnione prawdą, miłością, sprawiedliwością i pokojem – zachęcał ksiądz biskup.

Na zakończenie przemówił ks. Marian Bolesta, Diecezjalny Duszpasterz Dzieci i Młodzieży, który podziękował młodzieży, nauczycielom, wychowawcom, rodzicom oraz katechetom za pomoc i uczestnictwo w pielgrzymce na Święty Krzyż. Słowa wdzięczności skierował także wobec osoby księdza biskupa seniora Edwarda Frankowskiego określając go „wielkim PRZYJACIELEM młodzieży” na co ksiądz biskup odpowiedział „bez Was jestem starszy a z Wami młody”,  po czym w bazylice rozległy się gromkie brawa…

Doroczna pielgrzymka zakończyła się w Godzinie Miłosierdzia wspólną modlitwą przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego, gdzie młodzież i pielgrzymi odmówili wspólnie Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

25

MAJ

2018

1491

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.