Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 17 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Antoni, Jan
| | |

Strona główna » Aktualności » ZAPRASZAMY NA DOROCZNY ODPUST ORAZ NA XIII ...

ZAPRASZAMY NA DOROCZNY ODPUST ORAZ NA XIII JARMARK ŚWIĘTOKRZYSKI

wielkość tekstu:A | A | A

Już za tydzień w niedzielę 27 maja będziemy obchodzić w naszym sanktuarium doroczny odpust ku czci Trójcy Przenajświętszej. Przypominamy, że w dni odpustowe Msze święte są celebrowane o pełnych godzinach tj., 08.00, 10.00, 12.00 - suma odpustowa w plenerze na błoniach świętokrzskich; 15.00 i 17.00.

W tym roku nasz odpust będziemy przeżywać w wyjątkowej oprawie. Tego samego dnia będziemy przeżywać XIII Jarmark Świętokrzyski.

Ta doroczna impreza organizowana przez Starostwo Powiatowe w Kielcach każdego roku przyciąga rzesze turystów i pielgrzymów nie tylko z naszego województwa, ale i całej Polski.

Tego dnia będą pewne utrudnienia w dotarciu do sanktuarium. Pielgrzymi udający się na Mszę świętą na godzinę 08.00 będą mogli wjechać swoimi samochodami pod bazylikę. Natomiast na pozostałe Msze święte już nie! Od godziny 8.30 będzie kursował specjalny autobus MPK z parkingu w Hucie Szklanej na Święty Krzyż. Tak więc samochody pozostawiamy na parkingu i przesiadamy się do darmowego autobusu.

27 maja będzie kursować autobus MPK z Kielc na Święty Krzyż, linia SK godziny odjazdu: - z ul. Żytniej: 6:45, 9:00, 11:15, 13:50, 16:10;

ze Świętego Krzyża: 10:10, 12:30, 15:00, 17:15, 18:15.

Tegoroczny jarmark będzie nawiązywać do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprezentowany zostanie program o charakterze patriotycznym w wykonaniu artystów z Wojskowej Orkiestry z Radomia, Wojskowej Orkiestry Dętej z Ustki i chóru „Fermata".

Do udziału w wydarzeniu, zaproszone zostały również wszystkie gminy powiatu kieleckiego, które zaprezentują swój potencjał kulturowy i artystyczny.

Wzorem lat ubiegłych, przewidziano kiermasz z wyrobami regionalnymi i rękodziełem artystycznym.
Jarmark odbędzie się w miejscu, gdzie odbywały dawne jarmarki - na błoniach okalających klasztor na Świętym Krzyżu.

Od wieków Święty Krzyż był i jest miejscem pielgrzymek, które zaczynały się w Nowej Słupi. Do relikwii Drzewa Krzyża Świętego  pielgrzymowali też władcy. Miejsce to odwiedzał Władysław Jagiełło przed każdą wyprawą wojenną, a także jego synowie i wnukowie. Największy rozkwit pielgrzymek przypadł na XV wiek, gdy klasztor świętokrzyski stał się rodowym sanktuarium Jagiellonów.


 

czytano: 1444 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 19 maja 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 6
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej