Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 3 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Ryszard, Jakub
| | |

Strona główna » Aktualności » UCZCILIŚMY OFIARY MORDU Z 22 KWIETNIA 1943 ROKU

UCZCILIŚMY OFIARY MORDU Z 22 KWIETNIA 1943 ROKU

wielkość tekstu:A | A | A

Wspólnota Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, mieszkańcy Huty Szklanej, władze gminy Bieliny na czele z wójtem Sławomirem Kopaczem, przewodniczącym Rady Gminy Józefem Gawęckim, Radnymi oraz przedstawiciele parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej i władz wojewódzkich uczcili ofiary zbrodni hitlerowskiej dokonanej 22 kwietnia 1943 roku na mieszkańcach Huty Szklanej.

Uroczystyości odbyły się w 75 rocznicę tego tragicznego wydarzenia przy pomniku w Hucie Szklanej oraz w sankturaium relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu. To podniosłe wydarzenie odbyło się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W niedzielne przedpołudnie zgromadzliśmy się w Hucie Szklanej, w miejscu gdzie 75 lat temu hitlerowscy oprawcy zamordowali niewinnych mieszkańców Huty Szklanej: dzieci, młodzież i starszych.

28 lat temu w 1990 roku, z inicjatywy mieszkańców wsi ufundowano w tym miejscu pomnik dla upamiętnienia tego tragicznego wydarzenia. To w tym miejscu o godz. 10.45 zgromadzilśmy się na wspólnej modlitwie w intencji zamordowanych oraz złożyliśmy wieńce i zostały zapalone znicze. W tej części uroczystości udział wzięła pani poseł Anna Krupka oraz przedstawicielka Wojewody świętokrzyskiego pani Anna Król.

Następnie udaliśmy się do świętokrzyskiego sanktuarium gdzie o godz. 11.30 była sprawowana Msza święta w intencji zamordowanych. Po zakończonej Eucharystii w procesji udaliśmy się na krużganki, gdzie przy Czarnym ołtarzu jest tablica pamiątkowa upamiętniająca ofiary mordu dokonanego przez hitlerowców. Tutaj miały miejsce modlitwy za pomordowanych, złożenie wieńców i zapalenie zniczy.  

Tą jakże wyjątkową i szczególną uroczystość uświetnili także swoją obecnością: Kompania honorowa OSP z gminy Bieliny, Poczty Sztandarowe: OSP, Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bielinach oraz Związku Kombatantów RP i byłych Więźniów Politycznych z Nowej Słupi. Oprawy muzycznej uroczystości dokonała Orkiestra Dęta przy OSP w Bielinach pod batutą Marcina Chlebnego.

Chcemy podziękować mieszkańcom Huty Szklanej za ich troskę i pamięć o tym wydarzeniu. Za wykonane prace porządkowe i rewitalizacyjne przy pomniku w Hucie Szklanej a szczególnie panu Janowi Kopaczowi i Stanisławowi Gawęckiemu.

 

 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 1080 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 23 kwietnia 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 8
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej