Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 26 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Tymoteusz, Michał
| | |

Strona główna » Aktualności » V KONGRES AFRYKANISTÓW POLSKICH

V KONGRES AFRYKANISTÓW POLSKICH

wielkość tekstu:A | A | A

Blisko 130 naukowców z całej Polski bierze udział w V Kongresie Afrykanistów Polskich, który rozpoczął się dniu dzisiejszym w Jodłowym Dworze w Hucie Szklanej, u podnóża świętokrzyskiego sanktuarium. Warto zaznaczyć iż takie spotkanie po raz pierwszy odbywa się w województwie świętokrzyskim.
 

W debatach i konferencjach oraz dyskusjach panelowych uczestniczą przedstawiciele wielu obszarów badawczych, m.in. stosunków międzynarodowych, historii, politologii, antropologii, językoznawstwa i kulturoznawstwa
 

Poza udziałem w konferencjach (wygłoszonych będzie blisko 100 referatów) uczestnicy Kongresu będą mieli okazję poznać Góry Świętokrzyskie i historię klasztoru na Świętym Krzyżu. Debatom i konferencjom towarzyszy festiwal filmowy AfryKamera prezentujący dorobek kinematografii afrykańskiej. I tak jutro w środę w Muzeum Dialogu Kultury w Kielcach będzie można obejrzeć dwa filmy: „Wallay” i „Felicite” z 2017 roku. Obie projekcje są darmowe.
 

Drugi dzień Kongresu uczestnicy spędzą w sanktuarium i w klasztorze na Świętym Krzyżu. To w pomieszczeniach klasztornych odbędą się wszystkie zaplanowane sesje naukowe na jutrzejszy dzień. Szczególnym momentem będzie bezpłatny koncert muzyki afrykańskiej, który rozpocznie się o godzinie 17.30 w bazylice mniejszej na Świętym Krzyżu. Wystąpi  muzyk z Gambii, który będzie grał na zachodnioafrykańskim instrumencie o nazwie kora, który jest rodzajem harfy.
 

Wielu ludzi coraz częściej wybiera Afrykę jako miejsce letniego wypoczynku. Niewątpliwie badania dotyczące Afryki mogą się przysłużyć choćby tym, którzy rozważają spędzenie w Afryce urlopu, wakacji czy podróży życia.
 

Badania dotyczące Afryki są także bardzo przydatne dla misjonarzy. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy posługują w sanktuarium na Świętym Krzyżu mają swoje placówki misyjne w połowie państw Afryki. Natomiast oblaci z Polski, którzy swoje życie zakonne rozpoczynali na Świętym Krzyżu posługują m.in. w Kamerunie i na Madagaskarze.

Wśród prelegentów nie brakuje oczywiście naszych współbraci. W dniu jutrzejszym swój referat wygłosi o. prof. Jarosław Różański OMI z UKSW w Warszawie.
 

Kongres Afrykanistów Polskich jest finansowany w ramach programu Kultura-Interwencje, prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury.
 

czytano: 632 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 23 kwietnia 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 1
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej