Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Pielgrzymka Ukraińskiej Delegatury

Strona główna » Aktualności » Pielgrzymka Ukraińskiej Delegatury

wielkość tekstu: A | A | A

Od wtorku 10 kwietnia br., w murach naszego świętokrzyskiego klasztoru gościmy naszych współbraci Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy pracują na Ukrainie. Przybyli ojcowie i bracia zakonni oraz diakon i klerycy, aby w przeżywanym od września ubiegłego roku w Polskiej Prowincji „Roku Krzyża Świętego” uczcić relikwie Drzewa Krzyża Świętego, odnowić swoją oblację i na nowo rozbudzić w sobie zapał i gorliwość głoszenia Ewangelii. Dla wielu z nich jest to powrót do początków życia zakonnego, oblackiego. Tutaj bowiem przed laty przeżywali swój roczny nowicjat.
 

Ta szczególna pielgrzymka naszych współbraci to okazja by także spotkać się razem. Podzielić się swoją pracą, posługą, wymienić się doświadczeniem czy też omówić naglące potrzeby i sprawy poszczególnych dzieł realizowanych w placówkach powierzonych Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej. Przybyli wszyscy oblaci należący do delegatury na Ukrainie – 30 duchowych synów św. Eugeniusza de Mazenoda na czele z superiorem delegatury o. Pawłem Wyszkowskim OMI.
 

Duchowym przewodnikiem i opiekunem dla naszych współbraci jest o. Waldemar Meyka OMI należący do naszej świętokrzyskiej wspólnoty, a który wiele lat posługiwał na Ukrainie. Ojciec Waldemar głosi konferencje oraz homilie podczas sprawowanych Mszy świętych. Ze współbraćmi spotkał się również o. Marian Puchała OMI, wikariusz prowincjalny ds. misji i delegatur.
 

Do tych wyjątkowych pielgrzymów dołączył także o. Paweł Zając OMI, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, który w dniu jutrzejszym – w czwartek - będzie sprawował Eucharystię i wygłosi homilię.
 

Obecność polskich oblatów na Ukrainie sięga lat 30 XX stulecia. Wszystko zaczęło się od o. Ludwika Wrodarczyka (męczennika), który jako pierwszy zaniósł Ewangelię na Kijowszczyznę i Żytomierszczyznę, gdzie zginął śmiercią męczeńską.
 

W 1989 roku wyjechał na Ukrainę o. Krzysztof Borodziej OMI. Kolejnym był o. Jacek Pyl OMI, obecny biskup pomocniczy diec. odesko-symferopolskiej.
 

Kiedy Ukraina odzyskała niepodległość w 1991 r., oficjalnie zarejestrowano oblacki dom zakonny w Gniewaniu. Wtedy otworzyły się nowe perspektywy i możliwości. Pilne potrzeby na Ukrainie spowodowały, że oblaci zaczęli przyjeżdżać i otwierać nowe parafie i domy zakonne w Kijowie, Czernichowie, Obuchowie, Połtawie, Sławutyczu, Eupatorii, Krzywym Rogu, Tywrowie, Lwowie, a nawet w Rosji (Piatigorsk).
 

Praca Oblatów na Ukrainie zaowocowała umocnieniem wiary setek katolików i odzyskaniem przez nich tożsamości religijnej. Mamy dwóch biskupów - o. bp. Jacka Pyla OMI i o. bp. Radosława Zmitrowicza OMI. Praca oblatów na Ukrainie wydała też owoc w postaci wielu kapłanów i braci oblatów ukraińskich, a nowe powołania to znak błogosławieństwa Bożego i nadzieja na dalszy rozwój Kościała na Ukrainie.
 

11

KWI

2018

1920

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.