Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 24 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Rafał, Franciszek
| | |

Strona główna » Aktualności » Pielgrzymka Ukraińskiej Delegatury

Pielgrzymka Ukraińskiej Delegatury

wielkość tekstu:A | A | A

Od wtorku 10 kwietnia br., w murach naszego świętokrzyskiego klasztoru gościmy naszych współbraci Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy pracują na Ukrainie. Przybyli ojcowie i bracia zakonni oraz diakon i klerycy, aby w przeżywanym od września ubiegłego roku w Polskiej Prowincji „Roku Krzyża Świętego” uczcić relikwie Drzewa Krzyża Świętego, odnowić swoją oblację i na nowo rozbudzić w sobie zapał i gorliwość głoszenia Ewangelii. Dla wielu z nich jest to powrót do początków życia zakonnego, oblackiego. Tutaj bowiem przed laty przeżywali swój roczny nowicjat.
 

Ta szczególna pielgrzymka naszych współbraci to okazja by także spotkać się razem. Podzielić się swoją pracą, posługą, wymienić się doświadczeniem czy też omówić naglące potrzeby i sprawy poszczególnych dzieł realizowanych w placówkach powierzonych Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej. Przybyli wszyscy oblaci należący do delegatury na Ukrainie – 30 duchowych synów św. Eugeniusza de Mazenoda na czele z superiorem delegatury o. Pawłem Wyszkowskim OMI.
 

Duchowym przewodnikiem i opiekunem dla naszych współbraci jest o. Waldemar Meyka OMI należący do naszej świętokrzyskiej wspólnoty, a który wiele lat posługiwał na Ukrainie. Ojciec Waldemar głosi konferencje oraz homilie podczas sprawowanych Mszy świętych. Ze współbraćmi spotkał się również o. Marian Puchała OMI, wikariusz prowincjalny ds. misji i delegatur.
 

Do tych wyjątkowych pielgrzymów dołączył także o. Paweł Zając OMI, prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, który w dniu jutrzejszym – w czwartek - będzie sprawował Eucharystię i wygłosi homilię.
 

Obecność polskich oblatów na Ukrainie sięga lat 30 XX stulecia. Wszystko zaczęło się od o. Ludwika Wrodarczyka (męczennika), który jako pierwszy zaniósł Ewangelię na Kijowszczyznę i Żytomierszczyznę, gdzie zginął śmiercią męczeńską.
 

W 1989 roku wyjechał na Ukrainę o. Krzysztof Borodziej OMI. Kolejnym był o. Jacek Pyl OMI, obecny biskup pomocniczy diec. odesko-symferopolskiej.
 

Kiedy Ukraina odzyskała niepodległość w 1991 r., oficjalnie zarejestrowano oblacki dom zakonny w Gniewaniu. Wtedy otworzyły się nowe perspektywy i możliwości. Pilne potrzeby na Ukrainie spowodowały, że oblaci zaczęli przyjeżdżać i otwierać nowe parafie i domy zakonne w Kijowie, Czernichowie, Obuchowie, Połtawie, Sławutyczu, Eupatorii, Krzywym Rogu, Tywrowie, Lwowie, a nawet w Rosji (Piatigorsk).
 

Praca Oblatów na Ukrainie zaowocowała umocnieniem wiary setek katolików i odzyskaniem przez nich tożsamości religijnej. Mamy dwóch biskupów - o. bp. Jacka Pyla OMI i o. bp. Radosława Zmitrowicza OMI. Praca oblatów na Ukrainie wydała też owoc w postaci wielu kapłanów i braci oblatów ukraińskich, a nowe powołania to znak błogosławieństwa Bożego i nadzieja na dalszy rozwój Kościała na Ukrainie.
 

czytano: 733 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 11 kwietnia 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej