Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
czwartek 23 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Ildefons, Rajmund
| | |

Strona główna » Aktualności » V REGIONALNY PRZEGLĄD PIEŚNI PASYJNEJ I POKUTNEJ

V REGIONALNY PRZEGLĄD PIEŚNI PASYJNEJ I POKUTNEJ

wielkość tekstu:A | A | A

Przez dwa dni  - 10 i 11 marca br., - w murach bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu rozbrzmiewały w ramach piątej edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej pełne duchowej głębi, wielkopostnego przesłania i tajemnicy pieśni pasyjne i pokutne. Blisko 400 wykonawców z pięciu województw (łódzkie, świętokrzyskie, lubelskie, mazowieckie, podkarpackie) zaprezentowało pieśni i utwory w czterech kategoriach: „Chóry”, „Zespoły śpiewacze”, „Soliści”, „Zespoły wokalno”.
Jury w składzie dr Maria Zawartko – przewodnicząca, dr Iwona Polak – obie panie z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławia oraz  Ewa Gaworska z Miejskiego Ośrodka Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim podczas eliminacji, które trwały w pierwszym dniu przeglądu od godziny 9.00 do 16.00 wyłoniło zwycięzców poszczególnych kategorii.
 
I tak w kategorii „Chóry”: 
- I miejsce „Chór Kameralny Portamento” ze Starachowic
- II miejsce „Chór Mieszany Kamerton” ze Starachowic 
- III miejsce „Gminny Chór Kameralny Kłoczew” z Kłoczewa
 
W kategorii „Zespoły śpiewacze”:
- I miejsce „Zespół śpiewaczy Echo Łysicy” z Bielin
- II miejsce „Zespół folklorystyczny  Kielecczyzna” ze Stąporkowa
- III miejsce „Zespół śpiewaczy Kawęczyn” z Kawęczyna k. Kłoczewa
 
W kategorii „Soliści”:
- I miejsce Warzyńska Natalia z Trzcińca
- II miejsce Bera Zuzanna Lechów - Bieliny
- III miejsce Trela Julia z Trzcińca
 
W kategorii „ Zespoły wokalne”:
- I miejsce „Zespół wokalny Golica” z Masłowa
- II miejsce „Schola Astra Dei” z Sorbin- Bliżyn
- III miejsce „Szkolne nutki”  z Niekłanie Wielkie
 
Jury przyznało także wyróżnienia:
- wyróżnienie dla najlepszego dyrygenta – Bożena Magdalena Mrózek
- wyróżnienie dla akompaniatora – Grzegorz Michta 
 
Wszyscy uczestnicy przeglądu otrzymali pamiątkowe statuetki. Natomiast zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymali statuetki z wizerunkiem relikwii Drzewa Krzyża Świętego wykonane z mosiądzu i podarowane przez rodzinę państwa Katarzyny i Marcina Papaj ze Starachowic.
 
Organizatorami przeglądu byli wójt Andrzej Gąsior i Rada Gminy Nowa Słupia, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu przy współpracy z Centrum Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich na czele z panem dyrektorem Piotrem Sepioło.
 
Patronatem Honorowym V Regionalny Przegląd Pieśni Pasyjnej i Pokutnej objęli Biskup Krzysztof Nitkiewicz - Ordynariusz Sandomierski, Agata Wojtyszek -  Wojewoda Świętokrzyski, Adam Jarubas - Marszałek Województwa Świętokrzyskiego i Michał Godowski - Starosta Powiatu Kieleckiego.
Patronat Medialny nad Przeglądem sprawowali: TVP 3 Kielce, Radio Kielce oraz Echo Dnia. 
 
Podczas koncertu Galowego w niedzielne popołudnie 11 marca obecni byli: Agata Wojtyszek – Wojewoda Świętokrzyski, Andrzej Gąsior – wójt Gminy Nowa Słupia, Sławomir Kopacz – wójt Gminy Bieliny, Janusz Knap – prezes Radia Kielce, Józef Gawęcki – przewodniczący Rady Gminy Bieliny oraz Sylwester Kozłowski – przewodniczący Rady Gminy Nowa Słupia. Wspólnotę Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej reprezentował o. Dariusz Malajka OMI – rektor bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu. Koncert Galowy rozpoczął występ Chóru Con Anima z Waśniowa, który w ubiegłym roku zdobył nagrodę Grand Prix podczas IV Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej.
 
Celem przeglądu była popularyzacja pieśni pasyjnej i pokutnej, odkrywanie wartości chrześcijańskich przez śpiew pieśni wielkopostnych i pokutnych, odkrywanie tajemnicy wiary katolickiej - Męki Śmierci i Zmartwychwstania Pańskiego. 
 
Z roku na rok liczba uczestników wzrasta. Atmosfera jaka panowała zarówno podczas eliminacji jak i dzisiejszego koncertu pozwoliła wszystkim uczestnikom i słuchającym na przeżycie duchowej uczty. To swoista modlitwa śpiewem. Treść, tematyka i wysoki poziom wykonania zaprezentowanych utworów pozwoliły niewątpliwie jeszcze bardziej zgłębić tematykę pasyjną i pokutną jaka towarzyszy w okresie Wielkiego Postu przygotowującego nas do Świąt Paschalnych.
 

czytano: 869 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 11 marca 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej