Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
czwartek 23 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Ildefons, Rajmund
| | |

Strona główna » Aktualności » MODLITWA W INTENCJI TRZEŹWOŚCI

MODLITWA W INTENCJI TRZEŹWOŚCI

wielkość tekstu:A | A | A

W pierwszy piątek Wielkiego Postu tj. 16 lutego br., w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu pielgrzymi z diecezji kieleckiej modlili się w intencji trzeźwości. Modlitwie w blasku relikwii Chrystusowego Krzyża przewodniczył pasterz kościoła kieleckiego biskup Jan Piotrowski.
 

Organizatorem trzeciej pieszej pielgrzymki w intencji trzeźwości było Duszpasterstwo Trzeźwości Diecezji Kieleckiej na czele z ks. Kamilem Banasikiem.
 

Pątnicy z Kielc przyjechali do Nowej Słupi prywatnymi samochodami oraz autobusem MPK, który w tym roku bezpłatnie zapewnił prezydent Kielc Wojciech Lubawski. Po wspólnej modlitwie w kościele św. Wawrzyńca w

Nowej Słupi wyruszyli w drodze krzyżowej na Święty Krzyż.
 

Uczestnicy nabożeństwa przy drugiej stacji otrzymali drewniane krzyżyki, na których zostały wygrawerowane słowa: „Bądźcie trzeźwi! Czuwajcie! Przeciwnik wasz, diabeł, jak lew ryczący krąży szukając kogo pożreć”.
 

Grupa blisko 300 pątników z terenu diecezji kieleckiej już po raz trzeci przybyła na Święty Krzyż w pielgrzymce ekspiacyjnej. Wśród nich obecne były osoby trzeźwiejące a wraz z nimi rodziny, przyjaciele i znajomi.
 

Po przybyciu do sanktuarium rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył biskup Jan Piotrowski a wraz z nim koncelebrowali kapłani z diecezji kieleckiej oraz ojcowie oblaci, kustosze świętokrzyskiego sanktuarium.
 

Biskup Jan w homilii wskazał m.in. że każdy z nas w życiu doświadcza różnych sytuacji i momentów, które mogą przerastać i w których można się pogubić. Ważne jest, aby nigdy nie wątpić w siebie, że mogę się zmienić, że mogę pokonać taki czy inny nałóg, przyzwyczajenie, grzeszne działanie. W Wielkim Poście przypominamy sobie o modlitwie, jałmużnie i poście, które są lekarstwem dla każdego z nas, by uzdrowić nasze serca, nasze umysły. Także inni ludzie, wspólnota, przyjaciele i nasi bliscy są dla nas wielkim oparciem i pomocą. Dziś modlimy się w blasku relikwii Chrystusowego Krzyża o trzeźwość dla naszych rodzin o trzeźwość w naszej ojczyźnie. Niech moc płynąca od Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego towarzyszy nam każdego dnia, w każdej chwili, byśmy z odwagą podążali drogami codzienności spoglądając na Jezusa, który  nas zbawił.
 

Po modlitwie po komunii świętej biskup pobłogosławił krzyże, które pielgrzymi otrzymali podczas nabożeństwa drogi krzyżowej z Nowej Słupi na Święty Krzyż. Następnie wierni zebrani na wspólnej Eucharystii otrzymali błogosławieństwo relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Przed powrotem do domów pątnicy mieli okazję indywidualnie uczcić relikwie Krzyża przez ucałowanie.
 

czytano: 749 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 17 lutego 2018 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 2
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej