Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Święta Narodzenia Pańskiego na Świętym Krzyżu

Strona główna » Aktualności » Święta Narodzenia Pańskiego na Świętym Krzyżu

wielkość tekstu: A | A | A

Ponad tysiąc wiernych zgromadziło się na Mszy świętej pasterskiej celebrowanej o północy w bazylice Trójcy Świętej, w najstarszym polskim sanktuarium na Świętym Krzyżu. Wśród nich byli obecni parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej, samorządowcy, przedstawiciele mediów lokalnych oraz goście z kraju i z zagranicy m.in. z Gdyni i Francji.
 

Uroczystą Eucharystię poprzedziły jasełka w wykonaniu nowicjuszy ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz recital muzyczny w wykonaniu muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej.
Mszy Świętej pasterskiej przewodniczył i wygłosił homilię o. dr Marian Puchała OMI, Wikariusz Prowincjalny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej ds. misji

 

W homilii o. Puchała OMI przypomniał o tajemnicy Bożego planu zbawienia, który wypełnił się w Chrystusie: W tę wyjątkową noc Narodzenia Pańskiego, jakże dobitnie brzmią słowa św. Jana Apostoła „Tak Bóg umiłował świat, że Syna swego Jednorodzonego dał, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął  ale miał życie wieczne” /J 3, 16/. Odwieczna miłość Boga do człowieka sprawiła, że ON SAM, Bóg, stał się człowiekiem, jednym z nas. Jego miłość jest u źródeł Jego Narodzenia z Dziewicy Maryi w Betlejem. Wcielona Miłość Boga jest u źródeł naszego chrztu, naszego uczestnictwa w życiu Kościoła, naszej wiary, naszej modlitwy.
Dalej wskazał jak bardzo nam brakuje na co dzień świadomości, że Bóg czuwa nad nami: Choć tak często przeciwny wiatr dmie nam w oczy. Tak często los rzuca nam kłody pod nogi. Tak często musimy walczyć o zachowanie naszej tożsamości katolickiej i narodowej wobec rozmaitych eksperymentów liberalnej Europy. Dlatego narzekamy na ciężkie życie, narzekamy na trudności w rodzinie, na źle urządzony świat. Dajemy się ponieść lękowi, gniewowi, agresji, zniechęceniu, depresji. Dlaczego? Ponieważ zapominamy o Miłości Boga czuwającej nad nami, nad naszym życiem. Rozważamy, wręcz kontemplujemy to co nas boli, krzywdzi, zadaje rany, upokarza, poniża i zabija. Ale przecież to nie jest cała prawda o naszym życiu.

 

Na zakończenie przypomniał wiernym, że tylko Ona, Wcielona Miłość Boga, może otworzyć nam oczy, by zobaczyć głębszy wymiar życia:  Nasze życie ma sens, ono jest dobre i piękne wbrew wszelkim cierpieniom, słabościom, krzywdom i upokorzeniom, wbrew winie jaka zaciągamy naszymi grzechami. To dzięki Niej możemy przyjąć z pogodą ducha wszelkie przeciwności życiowe, niesprawiedliwości losu, ludzkie krzywdy. To Ona, Miłość Nowonarodzonego w Betlejem, może inspirować naszą walkę z przeciwnościami losu, z naszymi słabościami. Nowonarodzony Bóg jest naszą Drogą, Prawdą i Życiem. Tylko On jest naszym Panem i Zbawicielem. Wraz z Maryją i Józefem czuwajmy przy żłóbku Nowonarodzonego i wołajmy: Matko Boża z Betlejemu, nad Dzieciątkiem pochylona, każde dziecko polskiej ziemi w swe matczyne weź ramiona.
 

Atmosferze skupienia i refleksji podczas wspólnej modlitwy w tą niezwykłą noc, sprzyjała oprawa muzyczna, którą zapewnili muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej i obecność naszych nowicjuszy, postulanta oraz niewątpliwie przepiękny wystrój bazyliki, która została przyozdobiona pięknymi, wysokimi jodłami świętokrzyskimi. Nad głowami wiernych zawisły zielone girlandy wykonane z jodły świętokrzyskiej rozświetlone tysiącem światełek.
 

Także aranżacja tegorocznej szopki pozwoliła na skupienie i modlitwę. Została ona zbudowana w prezbiterium bazyliki.  Główną projektantką i pomysłodawczynią stajenki jest pani dyrektor Magdalena Kusztal z Kieleckiego Centrum Kultury. Tym razem stajenka została usytuowana w dworku szlacheckim. Jej monumentalność i bajkowy charakter porusza serca i zachęca do głębszej refleksji i zadumy nad tajemnicą Narodzenia Pańskiego.
 

Także przed bazyliką stanęła żywa szopka. To dzieło m.in. pana Jana Bzymka z Dębniaka i wielu naszych wypróbowanych przyjaciół. Zwierzęta, które wypełniły szopkę zostały wypożyczone od mieszkańców z okolicznych miejscowości. Będzie ona dostępna dla wiernych do niedzieli 7 stycznia 2018 roku.
 

25

GRU

2017

1966

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.