Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

NOC ŚWIĘTYCH - RELACJA Z UROCZYSTOŚCI

Strona główna » Aktualności » NOC ŚWIĘTYCH - RELACJA Z UROCZYSTOŚCI

wielkość tekstu: A | A | A

KILKUSET WIERNYCH, MODLITWA W BLASKU RELIKWII DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO, ŚWIĘTYCH I BŁOGOSŁAWIONYCH ORAZ NABOŻEŃSTWO UWIELBIENIA I EUCHARYSTIA – NIEZWYKŁY MODLITWENY I PODNISOŁY WIECZÓR NA ŚWIĘTYM KRZYŻU W WIGILIĘ UROCZYSTOŚCI WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH.

We wtorek 31 października br.,  o godzinie 19.00 procesją z relikwiami świętych i błogosławionych, która wyruszyła spod Krzyży Katyńskich w Hucie Szklanej, rozpoczęliśmy modlitwę uwielbienia. Śpiew podczas procesji do bazyliki świętokrzyskiej animowała schola z parafii św. Józefa z Bielin na czele z księdzem wikariuszem Konradem Kaletą. Podczas wspólnej modlitewnej wędrówki odśpiewaliśmy także litanię ku czci Wszystkich Świętych. Animował ją now. Dariusz Rajwa.
 

W przededniu Uroczystości Wszystkich Świętych wraz z licznie przybyłymi wiernymi m.in. z Bełchatowa, Wiernej Rzeki, Ostrowca Świętokrzyskiego, Nowej Słupi, Rudek, Baćkowic, Piórkowa, Łagowa, Nowej Huty, Makoszyna, Świętomarzy, Skorzeszyc, dziękowaliśmy Panu Bogu za dar tych, którzy są dla nas przykładem wierności i kroczenia z gorliwością drogą Przykazań Bożych.
Koniec października i początek listopada to czas radosnego świętowania i pamięci, że mamy wielu szczególnych orędowników przed tronem Boga. W środę, 1 listopada Kościół oddaje chwałę wszystkim świętym, tym oficjalnie uznanym i tym nieznanym z imienia. Dzień ten, przypomina nam także prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każda osoba wierząca, niezależnie od wyboru konkretnej drogi życiowej powołana jest do świętości. Nasze modlitewne czuwanie, nasze trwanie przy relikwiach świętych i błogosławionych miało na celu ukazanie piękna powołania do świętości.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli licznie kapłani z dekanatów: świętokrzyskiego, daleszyckiego i ostrowieckiego.

 

Po przyjściu do sanktuarium w uroczystej procesji do bazyliki przez klasztorne krużganki, na czele niesione były relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Następnie przedstawiciele poszczególnych wspólnot zakonnych i parafii, po odczytaniu krótkich not biograficznych, uroczyście wnosili relikwie świętych i błogosławionych do bazyliki przed ołtarz: świętych Dzieci Fatimskich Hiacynty i Franciszka Marto, św. Eugeniusza de Mazenoda, św. Jana Pawła II, bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. Bronisława Markiewicza, św. Franciszka, św. Mikołaja, św. Katarzyny Aleksandryjskiej,:, św. Pio, św. Andrzeja Boboli, św. Rozalii, św. Doroty, św. Antoniego, św. Stanisława, św. Jana z Dukli, św. Szymona z Lipnicy, św. Faustyny, św. Piusa X.
W modlitwie uczestniczyli kapłani, osoby konsekrowane – wspólnota sióstr ze Skorzeszyc i Świętomarzy, przedstawiciele władz samorządowych i wierni oraz liczne grono młodzieży, przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.

 

Uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. kan. Andrzej Dudzic, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej z Huty Nowej  z diecezji kieleckiej i zarazem kustosz relikwii św. Dzieci Fatimskich. W tym roku z racji 100-lecia objawień w Fatimie były to główne relikwie podczas naszej modlitwy.
 

Homilię wygłosił rektor bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu o. Dariusz Malajka OMI. Przywołując postaci świętych i błogosławionych mówił: Patrzymy na tak wielu świętych i błogosławionych. Wśród nich są prości pastuszkowie – nie umieli czytać i pisać; są i papieże, biskupi, siostry zakonne, zakonnicy. Wszyscy oni uczą nas jak wsłuchiwać się w głos Boga. Jak nieść światło Ewangelii tam gdzie żyjemy: nieść je w rodzinie, we wspólnocie, miejscu pracy. Od nich uczymy się jak trwać przy Chrystusie i zwyciężyć szczęście wieczne. Tak, my którzy także jesteśmy zaproszeni do tego by podjąć bój o świętość – która jest dla każdego z nas. My wiemy, że pójście za Chrystusem to opowiedzenie się za miłością, prawdą, uczciwością, pokojem, jednością i zgodą. Od świętych i błogosławionych uczymy się jak oczyma Chrystusa ukrzyżowanego i zmartwychwstałego patrzeć na siebie, na innych na świat.
Oni zwyciężyli szczęście wieczne. Są zbawieni. Chciejmy podjąć trud i iść tą drogą co oni. Pamiętając, że konstytucją Jezusowego świata, królestwa są błogosławieństwa. Ten kto idzie za Jezusem całym sercem, bez żadnych kompromisów ze światem musi być gotowy na to, że wyśmieją, wzgardzą, będą urągać, drwić. Każdy z nas, kto odczuwa, że jest ubogi w duchu, że smuci się z tego, że nie rozumieją mnie, mojej pobożności, każdy kto w ciszy i samotności przeżywa trudy, niepowodzenia, niesprawiedliwość, każdy kto chce sprawiedliwości, kto czyni i niesie innym miłosierdzie, każdy kto ma czyste serce – nie miesza miłości z łajdactwem – rozpustą, każdy kto niesie innym dar pokoju – jest błogosławiony, szczęśliwy w oczach Zbawiciela, Chrystusa.

Jako lud wierny przyszliśmy tutaj, aby szukać Pana, Boga – tak jak czynili to święci i błogosławieni. Bo jak śpiewaliśmy w psalmie responsoryjnym – do Pana należy ziemia i wszystko, co ją napełnia. Tak święci i błogosławieni uczą nas – że tylko mając ręce nieskalane i czyste serce – otrzymamy błogosławieństwo od Pana. Nie skłaniajmy swej duszy ku marnością. Ci na których patrzymy uczą nas jak dawać świadectwo życia z wiary. Abyśmy autentycznie i w prawdzie kroczyli drogą Bożych Przykazań i mądrości płynącej z Ewangelii. Mamy iść do świata – gdzie ludzie chcą więcej mieć niż być. Gdzie wielu jest skorumpowanych i rzuca słowa na wiatr – kłamiąc, oszukując, mijając się z prawdą – tam trzeba nam iść i mówić za św. Janem: popatrzcie jaką miłością obdarzył nas Bóg. Jesteśmy dziećmi Bożymi. Nie wstydźmy się tej godności. Do nas należy królestwo niebieskie. Wielka jest nasza nagroda w niebie. Wierzysz w to? – pytał o. Dariusz.

 

Na zakończenie Mszy świętej wierni otrzymali błogosławieństwo relikwiami Drzewa Krzyża Świętego. Następnie mogli ucałować wszystkie relikwie, które towarzyszyły naszej modlitwie. Pielgrzymi za nim wyruszyli w drogę powrotną do swoich domów spotkali się na wspólnej agapie – słodkim poczęstunku przygotowanym w sanktuaryjnych krużgankach przez gospodarzy miejsca Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
 

01

LIS

2017

1960

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.