Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

JUBILEUSZ KAPŁAŃSTWA O. WŁADYSŁAWA KOZIOŁA OMI

Strona główna » Aktualności » JUBILEUSZ KAPŁAŃSTWA O. WŁADYSŁAWA KOZIOŁA OMI

wielkość tekstu: A | A | A

W sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego, na zakończenie tygodnia misyjnego dziękowaliśmy Panu Bogu za osobę i posługę naszego współbrata o. Władysława Kozioła OMI. W tym roku mija 40. lat od dnia jego święceń prezbiteratu. Ponad 30 lat posługiwał jako misjonarz w Kamerunie a obecnie na Świętym Krzyżu jest duszpasterzem pielgrzymów oraz pełni posługę misjonarza miłosierdzia i egzorcysty.
Dziś otoczony najbliższą rodziną, przyjaciółmi, znajomymi i wspólnotą oblacką ze Świętego Krzyża o. Władysław przewodniczył Mszy świętej dziękczynnej, którą sprawował w bazylice mniejszej pw. Trójcy Świętej.
Okolicznościowe kazanie wygłosił o. Krzysztof Jamrozy OMI, mistrz nowicjuszy. Między innymi przybliżył sylwetkę Jubilata i jego drogę zakonnego i kapłańskiego posługiwania: Dostojny Jubilat o. Władysław święcenia prezbitaratu przyjął 19 czerwca 1977 r. z rąk księdza arcybiskupa metropolity poznańskiego Antoniego Baraniaka. Przez cztery lata posługiwał jako wikariusz w oblackiej parafii w Kędzierzynie - Koźlu, by w sierpniu 1981 r. wyjechać na misje do Kamerunu, gdzie przepracował ponad 30 lat. Najdłużej ojciec Władysław pracował pośród Gidarów – jednego z plemion na północy Kamerunu. Nie tylko katechizował, sprawował sakramenty ale włączył się w dzieło tworzenia pisma języka gidarskiego, który dotychczas był jedynie językiem mówionym. Wymagało to stworzenia od podstaw całego alfabetu, który zwierałby symbole głosek dla tego języka charakterystycznych, a niewystępujących nigdzie indziej. W 1992 roku, a więc 25 lat temu o. Władysław wydał pierwszą w świecie gramatykę języka gidarskiego, zaś dwa lata później, w roku 1994 stanął na czele Centrum Tłumaczeń Gidarskich – instytucji, która tłumaczyła i przygotowywała do druku księgi Nowego i Starego Testamentu. Jako bliski współpracownik kameruńskiego biskupa Dźidy o. Władysław odpowiadał za finanse diecezji oraz pilotował budowę kaplic, szkół i ośrodków zdrowia. Był jednym z budowniczych maryjnego sanktuarium w Figuil, na północy Kamerunu, do którego oblaci polscy sprowadzili kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. Po powrocie do Polski o. Władysław posługiwał jako misjonarz ludowy w Bodzanowie, w Poznaniu a od 2009 r. jest obecny na Świętym Krzyżu. Tu, jak wiemy, pełni posługę duszpasterza pielgrzymów i egzorcysty.
Na zakończenie kazania o. Krzysztof złożył życzenia: Czcigodny ojcze Jubilacie! Czegóż Ci życzyć? Świętego spokoju? Wypoczynku? A może raczej trzeba nam przywołać słowa Pana Jezusa, który mówi do swoich uczniów: Wy jesteście solą dla ziemi. Wy jesteście światłem świata. Nie zapala się światła i nie stawia pod korcem, ale na świeczniku, aby świeciło wszystkim, którzy są w domu. Tak niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie. Ojcze Władysławie! Życzę Ci, aby poprzez twoją posługę coraz więcej ludzi widziało twoje dobre uczynki i chwaliło Boga, który jest w niebie. Życzę ci, abyśmy my wszyscy dalej mogli budować się twoją dobrocią, pogodą ducha, poczuciem humoru i prostotą, w której nie ma cienia wyniosłości. Życzę ci, aby przez Twoje ręce Bóg czynił jak najwięcej dobra, powiększał swoje Królestwo i gromił szatana.
Po modlitwie po komunii świętej nastąpił moment wyrażenia wdzięczności i życzeń wobec osoby dostojnego Jubilata. W imieniu wspólnoty nowicjatu przemówił now. Dariusz Rajwa. Następnie słowa pozdrowień i życzeń wypowiedział wójt gminy Nowa Słupia pan Andrzej Gąsior. W imieniu wiernych tak licznie zgromadzonych dziś w bazylice przemówiła pani Regina Wojewodzic z Kielc. Nie zabrakło także przyjaciół o. Władysława z Kędzierzyna – Koźla. W ich imieniu przemówił pan Andrzej Prochera, wspominając o. Władysława z lat młodości, gdy jako młody wikariusz grywał w piłkę nożną i animował młodzież w kędzierzyńskiej parafii. Słowa wdzięczności i laudacji wypowiedziały również Matki Różańcowe z Huty Szklanej oraz pracownice klasztoru. Wśród licznie zebranych wiernych byli także ci, którym w ostatnim czasie o. Kozioł posługiwał jako misjonarz miłosierdzia i egzorcysta.

 

29

PAŹ

2017

4381

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.