Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 24 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Rafał, Franciszek
| | |

Strona główna » Aktualności » MODLITWA W INTENCJI CHORYCH I LUDZI STARSZYCH - ...

MODLITWA W INTENCJI CHORYCH I LUDZI STARSZYCH - ZAKOŃCZENIE ODPUSTU

wielkość tekstu:A | A | A

W dzisiejszą niedzielę 17 września zakończyły się tygodniowe uroczystości odpustowe w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.
 
Tradycją jest,  że w ostatni dzień odpustu zakonnicy z Łysej Góry zapraszają do wspólnej modlitwy ludzi chorych, starszych. Na Mszach świętych celebrowanych dziś w bazylice świętokrzyskiej udzielany był sakrament namaszczenia chorych, do którego wierni licznie przystępowali.
 
Uroczystej sumie przewodniczył i wygłosił homilię biskup senior Edward Frankowski z Sandomierza.
 
Biskup Frankowski w homilii powiedział: Przybywamy na tą Świętą Górę, górę Krzyża, aby tutaj czerpać moc i siłę. Tej mocy dobra, miłości i przebaczenia potrzebuje każdy z nas bez względu na to jakie funkcje społeczne pełni. Potrzebujemy tej Jezusowej siły i mądrości, aby stawiać czoło temu wszystkiemu co w nas jest grzechem i skłonnością do złego.
 
Dzięki Misjonarzom Oblatom – kustoszom tego miejsca i strażnikom relikwii Krzyża Chrystusowego – tak wielu pielgrzymów może tutaj modlić się i kontemplować miłość Ukrzyżowaną. Kończy się tygodniowy odpust. Przez ostatnie dni tylu pątników modliło się tutaj. Dziś modlą się chorzy, starsi, ludzie w podeszłym wieku. Krzyż Chrystusa, na który spoglądamy oczyma wiary, każe nam nasze cierpienia i choroby, które nas dotykają złączyć z Chrystusem ukrzyżowanym. To Jezus przez swoją mękę i śmierć na krzyżu – doświadczając nie tylko odrzucenia ale także wielkiego cierpienia – otworzył nam Dom Ojca. Nasze cierpienia mamy łączyć z Chrystusem. Wtedy nabierają one głębszego sensu – zbawczego, odkupieńczego.
 
Chcemy dziś wszyscy zebrani na Świętym Krzyżu prosić o moc płynącą z krzyża dla wszystkich tych, którzy opiekują się chorymi i ludźmi w podeszłym wieku. Chcemy pamiętać o lekarzach, pielęgniarkach, wolontariuszach. Polecamy Jezusowi także szczególne miejsca obecności chorych jakimi są hospicja i polecamy posługujących w nich wolontariuszy. Trzeba aby takich miejsc opieki było jak najwięcej – w naszej diecezji sandomierskiej są takie m.in. w Tarnobrzegu i Ostrowcu Świętokrzyskim. Panu Bogu dziękujemy za to, że ci, którzy odchodzą z tego świata mogą to czynić w warunkach godnych człowieka.
 
Nie bójmy się działać i pracować. Nie narzekajmy tylko, ale bierzmy się do pracy, aby dzięki nam zwyciężała w świece Boża mądrość, Boża logika. Brońmy wartości chrześcijańskich. Nasze życie codzienne niech będzie przeniknięte duchem miłości, zgody, jedności i uczciwości. Mamy Krzyż Chrystusa, z którego spływa na nas wielka moc. Ona pozwala nam czynić nasze życie jeszcze bardziej aktywnym, radośniejszym – apelował biskup Frankowski
 
Liturgię sumy odpustowej uświetnili muzycy Filharmonii Świętokrzyskiej oraz Nowicjusze ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
 
Przez cały tydzień trwania odpustu świętokrzyskie sanktuarium nawiedziło kilka tysięcy pątników z regionu świętokrzyskiego i z najdalszych zakątków Polski.
 
Przed relikwiami Drzewa Krzyża Świętego modlili się leśnicy, rodzice z małymi dziećmi i rodzice oczekujący potomstwa, kapłani, osoby życia konsekrowanego, młodzież, rolnicy, ogrodnicy, sadownicy, pszczelarze oraz chorzy. Nie zabrakło także parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej, członków Akcji Katolickiej z diecezji sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej oraz Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa, które przybyły z całej Polski na czuwanie z 14/15 września.
 
Był to czas wyjątkowej i podniosłej modlitwy w blasku relikwii Drzewa Krzyża Świętego dla tak wielu wspólnot oraz pielgrzymów indywidualnych. Przez ostatni tydzień dokonało się swoiste Podwyższenie Krzyża w sercach tych, którzy prosili, dziękowali i przepraszali Boga w świętokrzyskim sanktuarium adorując i czcząc najdroższą relikwię chrześcijaństwa – Krzyża Zbawiciela.
 

czytano: 982 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 17 września 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej