Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
sobota 25 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Paweł, Miłosz
| | |

Strona główna » Aktualności » MIĘDZYDIECEZJALNE CZUWANIE MODLITWENE AKCJI ...

MIĘDZYDIECEZJALNE CZUWANIE MODLITWENE AKCJI KATOLICKIEJ W SANKTUARIUM

wielkość tekstu:A | A | A

15 września – w szóstym dniu trwającego odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego – przeżywaliśmy ostatnie w tym roku Świętokrzyskie Nocne Czuwanie. Tym razem było ono animowane przez wspólnotę Akcji Katolickiej z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej.
 

Tradycyjnie już czuwanie rozpoczęło się u podnóża Świętego Krzyża w Hucie Szklanej przy Krzyżach Katyńskich. Po powitaniu przybyłych licznie pielgrzymów i kapłanów przez o. Dariusza Malajkę OMI – rektora bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu oraz ks. Artura Barańskiego – Diecezjalnego Asystenta Akcji Katolickiej w diecezji sandomierskiej - wyruszyła droga krzyżowa, którą animowali członkowie Akcji Katolickiej z diecezji kieleckiej. Blisko 1000 pątników rozważając 15 stacji upamiętniających ostatnie chwile ziemskiego życia Jezusa podążało w ciemności rozświetlonej światłem zniczy i latarek przez Puszczę Jodłową do świętokrzyskiego sanktuarium, gdzie po przyjściu uczestników czuwania rozpoczęło się nabożeństwo pokutne animowane przez rektora bazyliki świętokrzyskiej i następnie trwała spowiedź sakramentalna. Bardzo wielu

pielgrzymów skorzystało z sakramentu pokuty i pojednania.
 

O godzinie 23.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia koncelebrowana przez ponad trzydziestu kapłanów pod przewodnictwem pasterza diecezji radomskiej księdza biskupa Henryka Tomasika.
 

Biskup Henryk zwracając się do zebranych wiernych mówił: Pielgrzymujemy do świętokrzyskiego sanktuarium, aby tutaj uczyć się mowy Krzyża, na którym umarł nasz Zbawiciel Jezus Chrystus. Tutaj razem we wspólnocie jaką tworzymy – członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej – na nowo chcemy odkryć i zgłębić przymierze jakie Bóg zawarł z nami w Jezusie Chrystusie, który na drzewie Krzyża objawił miłość Ojca do całego świata. Wpatrując się w krzyż i kontemplując jego tajemnicę widzimy przede wszystkim Miłość ukrzyżowaną, która przyjmuje kształt miłosierdzia względem nas.

Tego miłosierdzia chcemy się uczyć. To miłosierdzie trzeba nam nieść do świata, w którym żyjemy. Świata, który odrzuca Krzyż i jego przesłanie. Idziemy do świata, który nie chce przyjąć Bożych praw! Szczególnie prawa miłości, przebaczenia, jedności i zgody. Prawa, które stoi na straży ludzkiego życia. Pierwsze czytanie z Księgi Liczb, przypomina nam prawdę, że Bóg zawsze kocha, nawet jeśli człowiek zdradzi, straci cierpliwość. Bóg zawsze jest wierny. Nigdy nie traci wobec nas cierpliwości!
 

Pielgrzymując do świętokrzyskiego sanktuarium uświadamiamy sobie Siostry i Bracia, że tylko w Jezusie Chrystusie mamy siłę i moc. On jest naszym Zbawicielem. Prawdę tą nieśmy tam gdzie żyjemy i jesteśmy obecni. Wierni Bogu, wierni Jego Przykazaniom i podążając drogą wiary z szacunkiem czyniąc znak krzyża nieśmy orędzie miłości miłosiernej, o której Chrystusowy Krzyż nam przypomina. Podwyższenie Krzyża niechaj dokonuje się w naszych sercach  – apelował i prosił hierarcha.
 

Na zakończenie Mszy świętej Pasterz Kościoła radomskiego udzielił błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i wszyscy wierni mieli okazję oddać cześć Drzewu Krzyża przez ucałowanie. Następnie pątnicy trwali w modlitewnym czuwaniu adorując krzyż Zbawiciela. Po zakończeniu Eucharystii członkowie Akcji Katolickiej z diecezji sandomierskiej animowali dalszą część czuwania.
 

W sumie podczas nocnej modlitwy członków Akcji Katolickiej gościliśmy przedstawicieli z 30 parafii z diecezji sandomierskiej, radomskiej i kieleckiej wraz z księżmi asystentami.
 

czytano: 736 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 16 września 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej