Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
sobota 25 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Paweł, Miłosz
| | |

Strona główna » Aktualności » PIERWSZA PROFESJA ZAKONNA NA ŚWIĘTYM KRZYŻU - ...

PIERWSZA PROFESJA ZAKONNA NA ŚWIĘTYM KRZYŻU - 08.09.2017

wielkość tekstu:A | A | A

Każdego roku w liturgiczne święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Świętym Krzyżu odbyła się uroczysta Eucharystia, w czasie której nowicjusze kończący nowicjat złożyli śluby zakonne. W tym roku 8. młodzieńców wypowiedziało swoje „TAK” Panu Bogu składając pierwszą profesje zakonną: CZYSTOŚCI, UBÓSTWA I POSŁUSZEŃSTWA.  Mszy świętej przewodniczył ojciec dr Marian Puchała OMI, wikariusz prowincjalny ds. misji i delegatur, który jako delegat Ojca Superiora Generalnego przyjął pierwszą profesję zakonną młodych oblatów.

Nasza oblacka reguła zakonna mówi, że: „Czas nowicjatu kończy się dobrowolnym i pełnym wiary aktem, jakim jest zobowiązanie w Zgromadzeniu. Nowicjusz, który już doświadczył miłości Ojca w Jezusie, poświęca swe życie, aby tę miłość uwidocznić. Zawierza swoje życie Temu, z którym dzieli krzyż i którego obietnicom ufa” (K 59).

Homilię podczas Mszy świętej wygłosił o. Krzysztof Ziętkowski OMI, superiora domu prowincjalnego w Poznaniu, który przez ostatni tydzień prowadził rekolekcje dla neoprofesów i nowych nowicjuszy. W wygłoszonym słowie powiedział m.in.: Nieprzypadkowo wasze narodziny dla naszej rodziny zakonnej przypadają w święto Narodzenia NMP. Przy narodzinach zawsze jest matka. My o tym dobrze wiemy, bo nosimy jej imię i jesteśmy Jej ofiarowani. Dlatego z Nią jako Matką przeżywamy radości i smutki misjonarskiego życia. Składacie swoje pierwsze śluby w szczególnym roku: 100-lecia objawień w Fatimie i w roku 300 – lecia koronacji obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze. Ukazaliście to nawet w swoim tablo, które pozostanie w świętokrzyskim klasztorze – Matka Boża Fatimska spogląda na was jak na swoich umiłowanych synów.
Na zakończenie homilii złożył życzenia, nawiązując do stwierdzenia Generała zgromadzenia o. Louisa Lougana OMI, że nie ma lepszego miejsca  na świecie dla oblackiego nowicjatu jak Święty Krzyż. W dniu waszych narodzin dla Zgromadzenia życzę wam, abyście poprzez złożone śluby, stali się pasjonatami Jezusa Chrystusa jak wy jesteście Jego pasją.

W czasie dzisiejszej Mszy świętej w najstarszym sanktuarium w Polsce o tysiącletniej tradycji monastycznej, neoprofesi otrzymali strój zakonny. Strój oblatów jest taki sam jak kleru tej diecezji, na terenie której się znajdują (K 64), a więc w przypadku oblatów w Polsce jest to sutanna.

Wraz z wiernymi, którzy przybyli na dzisiejszą uroczystość prosiliśmy Boga, aby umacniał tych, którzy złożyli pierwsze śluby zakonne, by mogli wytrwać w swym świętym powołaniu.

Neoprofesi pozostaną na Świętym Krzyżu do uroczystości odpustowych ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, które rozpoczną się w tym roku w najbliższą niedzielę 10 września. Potem udadzą się do swoich rodzinnych domów na urlop. Po krótkim pobycie w rodzinnym gronie rozpoczną sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze k. Wolsztyna (woj. wielkopolskie).

Natomiast wczoraj swą roczną formację w nowicjacie na Świętym Krzyżu rozpoczęło 10 nowicjuszy. Przez 12 miesięcy będą oni poznawali zakonne życie oblackie, pogłębiać i rozeznawać będą swoje powołanie przygotowując się do złożenia pierwszych ślubów zakonnych. Wraz z nimi rozpoczął swój czas postulatu kandydat na brata zakonnego postulant Bartosz Stefanowicz z miejscowości Podchojny.

 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 2218 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 08 września 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 1
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej