Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
sobota 25 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Paweł, Miłosz
| | |

Strona główna » Aktualności » Oblaci zawierzyli swoją polską prowincję Matce ...

Oblaci zawierzyli swoją polską prowincję Matce Boskiej Częstochowskiej

wielkość tekstu:A | A | A

Abp Jędraszewski do oblatów o przywracaniu światu nadziei

 

Waszym zadaniem jest przywracanie temu światu nadziei – powiedział na Jasnej Górze abp Marek Jędraszewski do oblatów w homilii na Jasnej Górze, którzy zawierzyli swoją polską prowincję Matce Boskiej Częstochowskiej.

 

Metropolita krakowski przewodniczył Mszy świętej rozpoczynającej trzyletni okres przygotowań (trienium) przed jubileuszem 100-lecia obecności Misjonarzy Oblatów MN w Polsce. W uroczystości 21 czerwca wzięli udział oblaci, przełożeni domów zakonnych w całej Polsce wraz z ojcem prowincjałem Pawłem Zającem OMI i członkami administracji prowincjalnej.

- Ludzie potrzebują modlących się kapłanów. Tak samo jak biedni potrzebują wsparcia. Ważne jest, żeby nie tylko nakazywać innym posty, ale byśmy byli razem nimi jako poszczący czy pokutujący. Mamy być światłością świata. Mają nas widzieć jako mężów Bożych ale nie po to abyśmy odbierali chwałę - mówił w homilii abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski podkreślił, że najważniejsze jest wypełnianie słów Pana Jezusa, "by ludzie widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Boga, który jest w niebie". - Na tym polega rola pasterza. Tego, który prowadzi, i który jest widoczny, ale który nie myśli o sobie ale o dobru, tych którzy zostali mu powierzeni. Nie tylko myśli, ale jest gotów oddać za nich własne życie. Jak Dobry Pasterz.

Nawiązując do obchodzonego w ubiegłym roku 200-lecia istnienia oblatów abp Marek Jędraszewski przypomniał postać założyciela zgromadzenia - św. Eugeniusza de Mazenoda, który wraz ze współpracownikami głosił wielkie dzieła Boże w czasach po Wielkiej Rewolucji Francuskiej, gdy w imię postępu i otwarcia na świat walczono z Chrystusem i Jego Kościołem. - Eugeniusz de Mazenod i jego najbliżsi współpracownicy byli widziani, byli miastem na górze, stanowili światłość tego świata. Z takiego ducha zrodził się nowy zakon Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Misjonarzy, ludzi idących z jasnym przesłaniem Ewangelii, w imię Niepokalanej.

- Wasze trienium - mówił metropolita krakowski odnosząc się do przygotowań do obchodów stulecia obecności oblatów na ziemi polskiej - ma być odnowieniem misyjnego ducha radości. Poprzez krzyż, bo nie ma Ewangelii jak tylko ta w imię krzyża Chrystusowego i jak ta z krzyżem Chrystusowym na barkach. Nie ma pełnej radości zgodnej z waszym charyzmatem jak ta radość, która związana jest z radością wyśpiewaną w Magnificat przez Matkę Najświętszą.

Odnowiony duch oblacki przejawia się w wyruszeniu na współczesne drogi Kościoła w świecie, który tak często nie chce uznać jakiejkolwiek prawdy objawionej, lekceważy chrześcijaństwo, pochwala chrystofobię. Zadaniem oblatów jest przywracanie temu światu nadziei. - To zadanie, które stoi przed wami. Niech to będzie dla was czas prawdziwie błogosławiony, wewnętrznego odrodzenia, odczytania na nowo waszego charyzmatu. Zrozumienia potrzeb częstokroć przemilczanych, niewypowiedzianych przez świat, który zagubiony, pozbawiony autorytetów, podświadomie czeka na słowo prawdy. Na ludzi, którzy zarażą ich swoją modlitwą, którzy w duchu ubóstwa będą dzielili się tym co posiadają, którzy przez postawę posłuszeństwa będą pokazywali co to znaczy prawdziwy autorytet. I co to znaczy czystość serca, która stanowi prawdziwe wyzwanie dla współczesności. O takiego ducha odnowy, radości, misyjnego zapału modlimy się tutaj - mówił do misjonarzy abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski zakończył homilię cytując modlitwę papieża Franciszka, kończącą adhortację apostolską. "Radość Ewangelii": "Gwiazdo Nowej Ewangelizacji pomóż nam zajaśnieć świadectwem komunii, służby, żarliwej i ofiarnej wiary, sprawiedliwości i miłości do ubogich aby radość Ewangelii dotarła aż po krańce Ziemi i żadne peryferie nie zostały pozbawione jej światła".

Uroczystość zakończyło odczytanie Aktu Zawierzenia Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów MN Matce Boskiej Częstochowskiej. „Matko miłosierdzia strzeż i umacniaj naszych misjonarzy, bądź pomocą ludom, którym posługujemy aby przez Twoje wstawiennictwo i nasze wysiłki odkryły kim jest Chrystus oraz uznały Go jako swego Pana i Zbawiciela” - modlili się misjonarze przed Cudownym Obrazem MB Częstochowskiej.

Materiał filmowy z wydarzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=sHfe8BX1pj0&feature=youtu.be

 

Źródło: as | archidiecezja krakowska

czytano: 695 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 24 czerwca 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej