Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
piątek 17 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Antoni, Jan
| | |

Strona główna » Aktualności » XII Jarmark Świętokrzyski

XII Jarmark Świętokrzyski

wielkość tekstu:A | A | A

Kilka tysięcy pielgrzymów i turystów uczestniczyło w XII Jarmarku Świętokrzyskim, który odbył się 28 maja br. na Świętym Krzyżu. Wydarzeniu przyświecało hasło: „Powiat kielecki pomostem do Europy”. W ciągu całego dnia zaprezentowana została twórczość ludowa i produkty regionalne.

Jarmark rozpoczęła Eucharystia sprawowana na przyklasztornych błoniach. Przewodniczył jej o. Zygfryd Wiecha OMI, superior świętokrzyskiej wspólnoty, który w swej homilii zwrócił uwagę, że Bóg kierował wezwanie do świadczenia o Nim do różnych ludzi, m. in. do św. Benedykta.

– Jego misja miała stać się darem scalającym ludy i narody, wobec czego jest uznawany za architekta i patrona wspólnoty europejskiej. Jest to wspólnota oparta na poleceniu Jezusa: „Idźcie i nauczajcie wszystkie narody!” Duchowi synowie św. Benedykta przybyli na to miejsce, by tu oprzeć przęsło mostu, łączącego naszą ziemię z Europą – wyjaśniał przełożony oblatów.

Po Mszy św. rozpoczęła się część artystyczna. Na scenie wystąpiły zespoły regionalne, m. in.: „Makoszanki”, „Śwarne Kakonianki”, „Echo Łysicy”, „Chełmowianki”.

Przez cały dzień wystawione były kiermasze, na których prezentowane były wyroby twórców ludowych oraz tradycyjne potrawy kuchni świętokrzyskiej.

Na imprezie obecni byli przedstawiciele m.in.: Sejmu RP, władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, a także Rycerze Kolumba z Warszawy oraz goście z Niemiec, Węgier i Ukrainy.

Organizatorami XII Jarmarku Świętokrzyskiego są: Starostwo Powiatowe w Kielcach, Gmina Nowa Słupia, Gmina Bieliny, Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, Świętokrzyski Park Narodowy, Urząd Miasta Kielce, Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach, MZD, MZK, PZD, MOW Podzamcze, Muzeum Wsi Kieleckiej.

czytano: 1618 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 29 maja 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej