Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 19 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Henryk, Marta
| | |

Strona główna » Aktualności » Procesja fatimska z Huty Nowej na Święty Krzyż

Procesja fatimska z Huty Nowej na Święty Krzyż

wielkość tekstu:A | A | A

W sobotnie popołudnie 20 maja o godzinie 18.00 wyruszyła historyczna procesja dziękczynno - przebłagalna z kościoła parafialnego pw. Matki Bożej Fatimskiej w Hucie Nowej na Święty Krzyż. Uroczystość ta niewątpliwie wpisała się w tegoroczne obchody związane z 100. rocznicą objawień Pani Fatimskiej, które przezywamy w kościele powszechnym. Procesja zgromadziła kilkuset wiernych z parafii oraz okolicznych miejscowości.

Procesja rozpoczęła się w kościele parafialnym w Hucie Nowej. Przybyłych licznie parafian i gości powitał miejscowy proboszcz ks. kan. Andrzej Dudzic. Obecny był także ks. dr kan. Artur Skrzypek - Diecezjlany Duszpasterz Rodzin z diecezji kieleckiej oraz ojcowie z naszego klasztoru świętokrzyskiego: o. Dariusz Malajka OMI - rektor bazyliki; o. Krzysztof Jamrozy OMI - Mistrz Nowicjuszy; o. Tomasz Gali OMI - socjusz Mistrza Nowicjuszy oraz br. Sławomir Przywecki OMI i nowicjusze.

Rozważania i modlitwę różańcową podczas procesji animował o. Dariusz Malajka OMI, a oprawę muzyczną zapewniła pani Teresa Tomaszewska wraz z córką Agatą. Na czele procesji niesiony był krzyż oraz relikwie Dzieci Fatimskich: św. Franciszka i św. Hiacynty. Natomiast figura Matki Bożej Fatimskiej była niesiona przez przedstawicieli miejscowości należących do parafii w Hucie Nowej oraz mieszkańców Huty Szklanej, kapłanów, strażaków, dzieci, młodzież, panie w strojach ludowych. Cała trasa, którą przeszła procesja została udekorowana przez mieszkańców wiosek zielonymi brzóskami, flagami, proporczykami, obrazami i emblematami chrześcijańskimi.

Podczas procesji pątnicy zatrzymywali się przy krzyżach i kapliczkach usytuowanych wzdłóż drogi wiądącej do świętokrzyskiego klasztoru, przy których były odczytywane fragmenty objawień fatimskich. Podczas procesji spiewano pieśni maryjne, litanię Loretańską oraz odmawiano poszczególne części różańca.

Po prawie trwającej 3 godziny procesji (dł. 5,6 km) pielgrzymi dotarli do bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu, gdzie uczestniczyli w uroczystej Eucharystii kończącej wspólną modlitwę dziękczynno - przebłagalną. Mszy świętej przewodniczył ks. kan. dr Artur Skrzypek a homilię wygłosił o. Kazimierz Bielak OMI.

Kaznodzieja przybliżył zebranym treść i przesłanie ojawień Matki Bożej z Fatimy. Zachęcał do wypełnienia prośby Pani Fatimskiej dotyczącej praktyki pierwszych 5 sobót miesiąca, podjęcia pokuty i modlitwy różańcowej. Wskazał na aktualność i pilną potrzebę zrealizowania prośby Matki Bożej, aby wypraszać miłosierdzie Boga dla współczesnego świata i modlić się za najbardziej zatwardziałych grzeszników i wrogów Kościoła.

Na zakończenie Eucharystii pielgrzymi zostali pobłogosławieni relikwią Drzewa Krzyża Świętego oraz mieli okazję ucałować nie tylko tę relikwię, ale także relikwie Dzieci Fatimskich.

 

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 1798 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 21 maja 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 2
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej