Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
czwartek 27 lutego 2020 r., imieniny obchodzą: Gabriel, Anastazja
| | |

Strona główna » Aktualności » MODLITEWNE CZUWANIE

MODLITEWNE CZUWANIE

wielkość tekstu:A | A | A

W piątek 19 maja o godzinie 20.00 w Hucie Szklanej u podnóża sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego zainaugurowaliśmy tegoroczne Świętokrzyskie Nocne Czuwania. Kilkuset pielgrzymów z diecezji sandomierskiej, radomskiej i kieleckiej wzięło udział w modlitewnym czuwaniu, które tradycyjnie rozpoczęło się nabożeństwem drogi krzyżowej.
Pierwszemu w tym roku czuwaniu przewodniczył rektor bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu o. Dariusz Malajka OMI. Rozważania drogi krzyżowej związane były z osobą Matki Bożej i z jej orędziem przekazanym światu 100. lat temu w Fatimie.
Po przyjściu do bazyliki świętokrzyskiej odbyło się nabożeństwo pokutne przygotowujące pątników do sakramentu pokuty i pojednania. Następnie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu animowana przez świeckich.
O godzinie 22.30 rozpoczęła się uroczysta Msza święta z udziałem kapłanów z dekanatu świętokrzyskiego, ostrowieckiego, staszowskiego (diec. sandomierska) oraz daleszyckiego (diec. kielecka) i radomskiego (diec. radomska). Liturgię uświetnili nowicjusze i postulanci ze wspólnoty oblackiej na Świętym Krzyżu.
O. Dariusz – rektor bazyliki w homilii nawiązał do odczytanej podczas Eucharystii Ewangelii, zachęcając do przyjęcia postawy i służby oraz miłości wobec drugiego człowieka: Pan Jezus nazywa nas dzisiaj swoimi przyjaciółmi i zaprasza nas wszystkich do realizowania przykazania miłości. A więc jesteśmy posłani do współczesnego świata, do współczesnej zlaicyzowanej Europy, aby dawać świadectwo miłości bezinteresownej, służebnej, miłosiernej – mamy iść i głosić gestami, czynami, słowami, stylem naszego chrześcijańskiego życia miłość Jezusową. Streszczeniem tej miłości jest m.in. znak krzyża, cząstka relikwii przechowywana w tym sanktuarium od wieków, która przypomina o miłości ofiarnej, o miłości do końca – do oddania życia za przyjaciół! Wracajmy zatem do naszych domów, rodzin, wspólnot i bądźmy prorokami i głosicielami miłości bezkompromisowej, ofiarnej i miłosiernej – mówił o. Dariusz.

Na zakończenie Eucharystii pielgrzymi zostali pobłogosławieni relikwią Drzewa Krzyża Świętego i mogli uczcić krzyż Jezusa przez ucałowanie.

Kolejne Świętokrzyskie Nocne Czuwanie odbędzie się w trzeci piątek miesiąca czerwca tj. 16 czerwca i będzie animowane przez wspólnotę Domowego Kościoła z diecezji kieleckiej.

czytano: 901 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 20 maja 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 2
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej