Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
wtorek 31 marca 2020 r., imieniny obchodzą: Beniamin, Balbina
| | |

Strona główna » Aktualności » Zakończenie obchodów Milenium Świętego ...

Zakończenie obchodów Milenium Świętego Krzyża

wielkość tekstu:A | A | A

Główne uroczystości poprzedzi droga krzyżowa z Nowej Słupi szlakiem królewskim, którą zaplanowano na 1 czerwca. Będzie w niej uczestniczył ordynariusz diecezji sandomierskiej - biskup Andrzej Dzięga. Warto dodać, że już za kilka miesięcy na szlaku tym staną drewniane stacje drogi krzyżowej. Będzie to odnowienie jednej z najstarszych kalwarii na ziemiach polskich. Nowa droga krzyżowa już została wytyczona – cztery stacje staną w Nowej Słupi, siedem – na odcinku prowadzącym na górę, zaś ostatnie – na szczycie.

2 czerwca na Świętym Krzyżu odbędzie się nabożeństwo w klasztorze, zaś – 3 czerwca główne uroczystości religijne kończące Milenium. Mszę Świętą na szczycie zaplanowano na godz. 12.00. Udział w niej zapowiedzieli przedstawiciele Episkopatu Polski oraz władz kraju. Mszy Św. będzie przewodniczył abp Józef Michalik – przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, on też wygłosi homilię. Udział w uroczystościach 3 czerwca potwierdził Wilhelm Steckling – Superior Generalny Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów oraz 25 biskupów z całej Polski.
Po Mszy zaplanowano koncert w wykonaniu Filharmonii Świętokrzyskiej, którzy wykonają „Mszę Koronacyjną” W. A. Mozarta.

Opracowany już został projekt związany z zabezpieczeniem obchodów milenijnych i dojazdem na uroczystości. Policja obstawiać będzie newralgiczne punkty na drodze Kielce – Święty Krzyż, zabezpieczy także wjazd na szczyt góry oraz parkingi w Hucie Szklanej i od strony Nowej Słupi. 3 czerwca na Święty Krzyż zostanie zorganizowany objazd przez Bartoszowiny, tak aby pielgrzymi mogli ominąć Bieliny, gdzie ruch jest utrudniony ze względu na remont drogi.
W niedzielę, 3 czerwca nie będzie kursowała kolejka na Święty Krzyż, nie będą również pracować wozy konne. Wjazd na górę będzie możliwy tylko za okazaniem wjazdówek. Pielgrzymi będą mogli zaparkować samochody na specjalnie przygotowanych parkingach na prywatnych posesjach od strony Bielin oraz na parkingu w Nowej Słupi. Wjazd na parking w Hucie Szklanej (u podnóża góry) będzie ograniczony od godz. 8.00.

Zapewniona zostanie pomoc medyczna – na górze zostanie ustawiona karetka pogotowia (tzw. „erka”), przez cały czas trwania uroczystości dyżurować będą lekarze.

Uroczystości milenijne transmitować będzie Program III TVP (godz. 12.00 – 13.35), natomiast Program I Polskiego Radia przeprowadzi transmisję ze Mszy św. o godz. 9 (która odbywać się będzie w kościele).

 

PROGRAM ZAKOŃCZENIA UROCZYSTOŚCI MILENIJNYCH

 

PIĄTEK 01.06.2007

7.00 – Msza św. konwentualna – ojcowie oblaci

Konferencja naukowa na temat Jeremiego Wiśniowieckiego (Radio Kielce)

17.00 – Droga krzyżowa szlakiem królewskim z Nowej Słupi – bp Andrzej Dzięga

20.00 – Msza św. w kościele

21.00 – Apel jasnogórski

 

SOBOTA 02.06.2007

7.00 – Msza św. konwentualna – ojcowie oblaci

12.00 Msza św. pod przewodnictwem ks. bpa

17.00 – Nabożeństwo eucharystyczne

 

NIEDZIELA 03.02.2007

7.00 – Msza św. konwentualna – ojcowie oblaci

9.00 – Msza św. radiowa w kościele – przewodniczy  bpa Marian Zimałek

11.00 Modlitewne czuwanie przy ołtarzu polowym

12.00 – Msza św. pontyfikalna pod przewodnictwem abpa Józefa Michalika – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

14.00 – Koncert Filharmonii Świętokrzyskiej: „Msza św. koronacyjna W.A. Mozarta

17.00 – Msza św. w kościele

czytano: 290 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 31 maja 2007 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej