Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 26 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Tymoteusz, Michał
| | |

Strona główna » Aktualności » UCZCILI OFIARY ZBRODNI KATYŃSKIEJ

UCZCILI OFIARY ZBRODNI KATYŃSKIEJ

wielkość tekstu:A | A | A

13 kwietnia przypadł Dzień Pamięci Ofiar Katynia oraz rocznica II wywózki Polaków na Sybir. Z tej okazji 20 kwietnia o godzinie 13.00 przy pomniku Krzyży Katyńskich u podnóża sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu w Hucie Szklanej gm. Bieliny, upamiętniono ofiary zbrodni katyńskiej.

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska”, Andrzej Bętkowski  - Wicewojewoda Świętokrzyski, Jan Maćkowiak - Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego, Michał Godowski - Starosta Powiatu Kieleckiego, Jan Reklewski – Dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego, O. Krzysztof Jamrozy OMI  ze Świętego Krzyża, Sławomir Kopacz - Wójt Gminy Bieliny oraz Józef Gawęcki - Przewodniczący Rady Gminy Bieliny.
Poczty sztandarowe wystawili: Korpus Kielecki AK „Jodła”, Kielecka Rodzina Katyńska, Zespół Szkół Ekonomicznych w Kielcach, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Bielinach.

Anna Łakomiec Prezes Stowarzyszenia „Kielecka Rodzina Katyńska” po przywitaniu wszystkich przybyłych, w krótkim wystąpieniu przybliżyła historię zbrodni wojennej, jakiej w1940 roku władze ówczesnego Związku Sowieckiego dokonały na obywatelach Rzeczypospolitej. 

Następnie modlitwę poprowadził o. Krzysztof, który powiedział: Wpatrując się w płaskorzeźbę, przedstawiającą Matkę Bożą, która trzyma w ramionach umęczone, ubiczowane ciało Jezusa Chrystusa, chciejmy zawierzyć Bogu przez  Jej wstawiennictwo naszą Ojczyznę i wszystkich sprawujących władzę, prosząc o zgodę i jedność.  –
Wójt Gminy Bieliny - Sławomir Kopacz zwrócił się do wszystkich zebranych, aby budować Polskę na fundamencie prawdy i wiary, abyśmy ze szczególną dbałością przekazywali następnym pokoleniom wartości narodowe i historyczne.
Delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Uroczystości towarzyszył śpiew pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru "Żołnierskie Echa".

Pomnik Ofiar Katynia, Charkowa i Miednoje w Hucie Szklanej, nazywany Świętokrzyską Golgotą Wschodu, tworzą trzy stalowe krzyże oznaczone nazwami miejscowości, w których odkryto masowe groby Polaków. Monument wzniesiono w 1999 roku z inicjatywy zmarłego w 2007 r. kapelana rodzin katyńskich, ks. prałata Zdzisława Peszkowskiego.

Wiosną 1940 r. funkcjonariusze NKWD  zabili strzałami w tył głowy, m.in. w Katyniu, Twerze, Charkowie, Miednoje i wielu do dziś nieznanych miejscach, ponad 21 tys. Polaków, w tym oficerów wojska i policji oraz posłów. Była to konsekwencja podjętej 5 marca 1940 r. przez najwyższe władze ZSRR decyzji o wymordowaniu polskich jeńców osadzonych w obozach w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku oraz w więzieniach na Ukrainie i Białorusi. 14 listopada 2007 r. Sejm jednogłośnie podjął uchwałę, którą ustanowił 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
– W hołdzie Ofiarom Zbrodni Katyńskiej oraz dla uczczenia pamięci wszystkich wymordowanych przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego z 5 marca 1940 r., Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia dzień 13 kwietnia Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej – czytamy w dokumencie.


czytano: 890 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 20 kwietnia 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 12
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej