Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Droga Krzyżowa i Ceremonie Wielkiego Piątku

Strona główna » Aktualności » Droga Krzyżowa i Ceremonie Wielkiego Piątku

wielkość tekstu: A | A | A

Dziś sprawujemy liturgię na cześć Męki Pańskiej. Myślimy o Chrystusie, który wziął na siebie ludzkie grzechy i zaniósł je na wzgórze golgoty. Tam został ukrzyżowany, przelał swoją krew i oddał życie, aby nam otworzyć bramy życia wiecznego. Na krzyżu pokonał śmierć i szatana. Jego poniżenie w oczach ludzi było potrzebne, aby lepiej mogła się objawić Boża chwała.
Ceremoniom wielkopiątkowym przewodniczył w naszej bazylice świętokrzyskiej J. E. Ks. Bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz diecezji sandomierskiej. Liturgia na cześć Męki Pańskiej sprawowana o godzinie 15.00 była poprzedzona tradycyjną już Drogą Krzyżową z Nowej Słupi na Święty Krzyż, w której udział wzięły tłumy wiernych z całego regionu świętokrzyskiego i z wielu zakątków naszej ojczyzny. Rozważania poprowadził o. Tomasz Gali OMI, socjusz mistrza nowicjuszy. Krzyż niosły poszczególne stany: dzieci, młodzież, duchowni, strażacy, kobiety, mężczyźni…
Dokładnie o godzinie 15.00 rozpoczęły się ceremonie liturgii na cześć Męki Pańskiej.  Ksiądz biskup Krzysztof wraz z diakonami, klerykami z Wyższego Seminarium Duchownego z Sandomierza, kapłanami zakonnymi i diecezjalnymi, nowicjuszami w procesji udał się do bazyliki. Po przyjściu do prezbiterium, po oddaniu czci ołtarzowi, położył się krzyżem przed ołtarzem na znak, że odszedł nasz Pasterz - Jezus Chrystus. Leżenie krzyżem symbolizuje najgłębsze poniżenie siebie i najusilniejszą modlitwę. Lepiej niż słowa wyraża ono całkowite oddanie się Bogu i poczucie własnej słabości.
Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa, w której naczelne miejsce w tym wyjątkowym dniu, zajmuje opis Męki Pańskiej według św. Jana. Po odczytaniu Ewangelii wygłosił homilię o. Zygfryd Wiecha OMI, superior oblackiej wspólnoty na Świętym Krzyżu. W swoim słowie wskazał m.in. na szczególny rys naszej oblackiej duchowości, jakim jest Chrystus ukrzyżowany. Wspomniał także o św. Eugeniuszu de Mazenodzie, który właśnie 210. lat temu, w Wielki Piątek, podczas ceremonii, w których brał udział doznał wielkiej łaski Bożej miłości. Zachęcał, abyśmy wszyscy z Krzyża Chrystusa czerpali siłę do codziennego życia, które ma być odbiciem miłości Boga.
Kolejnymi częściami dzisiejszej liturgii były: adoracja krzyża, komunia święta i procesja do Grobu Pańskiego. Na zakończenie liturgii wielkopiątkowej przenosi się Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego.
Naszą uwagę mamy kierować przede wszystkim na wystawionego w monstrancji Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Adoracja i rozważanie Męki Pańskiej ma nam pomóc w nawracaniu się i kroczeniu na drodze zbawienia.14

KWI

2017

2030

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.