Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
sobota 25 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Paweł, Miłosz
| | |

Strona główna » Aktualności » Wielki Czwartek - MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

Wielki Czwartek - MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

wielkość tekstu:A | A | A

Mszą Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w bazylice mniejszej na Świętym Krzyżu rozpoczęliśmy obchody Triduum Paschalnego. Na wspólną modlitwę przybyło wielu wiernych z pobliskich wiosek i miejscowości ziemi świętokrzyskiej oraz pielgrzymi m.in. z Wrocławia.
Mszy świętej przewodniczył i wygłosił homilię o. Michał Tomczak. Eucharystię koncelebrowali: o. Paweł Zając OMI, Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, O. Łukasz Krauze OMI z Lublina, radny prowincjalny oraz ojcowie ze świętokrzyskiego komunitetu.
Motywem przewodnim kazania o. Michała była godność sprawowania funkcji kapłańskich. Kaznodzieja porównał kapłanów Nowego Przymierza z kapłanami Starego Testamentu. Specjalnie na tą okazję umieścił w kościele skonstruowaną przez siebie reprodukcję Arki Przymierza, wraz z laską Aarona, tablicami Przymierza, dzbankiem manny itp. W czasach starotestamentalnych kapłan raz w roku dokonywał obrzędu przebłagania za grzechy swoje i całego narodu ofiarą z kozła. Ofiarę tę trzeba było ponawiać, nie zmazywała ona zupełnie grzechów, była niedoskonała. Jezus w swojej misji stał się dla nas ofiarą idealną, ponieważ nie miał w sobie żadnej skazy, podobał się Bogu Ojcu, który przyjął Go jako dar przebłagalny za grzechy wszystkich ludzi. Dzisiejsi kapłani sprawują sakramenty, które są widzialnym znakiem działania Jezusa. Kiedy kapłan spowiada, to Jezus spowiada, kiedy kapłan chrzci, to Jezus chrzci, kiedy biskup udziela sakramentów, to Jezus udziela sakramentów. Kapłaństwo jest ogromnym darem Jezusa, na który nie można zasłużyć – mówił o. Tomczak.
Szatan jest w opozycji do Boga nie dlatego, że nie chciał Mu służyć. On sprzeciwił się Bogu, ponieważ nie chciał służyć człowiekowi. Jezus w swoim życiu otrzymał dwa odmienne od siebie pocałunki. Jeden od Judasza, kiedy ten Go zdradził, a drugi od grzesznicy, która uznając swoje winy całowała stopy Jezusa. O. Michał zachęcił wszystkich zebranych na Eucharystii do ucałowania ołtarza w ciemnicy i zadania sobie pytania: do kogo mój pocałunek jest bliższy? Do Judasza, który wydał Jezusa, czy do kobiety uznającej swoją grzeszność.
Po homilii miał miejsce przejmujący obrzęd obmycia nóg – dwunastu mężczyznom. W czasach Chrystusa umywanie nóg gościom było naturalnym gestem gościnności wykonywanym przez niewolnika. Wykorzystanie tego zwyczaju przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy nabrało głębszej wymowy. Ukazuje ono przesłanie, że mamy służyć sobie nawzajem oraz że władza jest służbą. Naśladując zatem czyn Chrystusa, celebrans obmył nogi dwunastu mężczyznom. Obrzęd ten nosi nazwę „mandatum” – przykazanie, co nawiązuje do słów Chrystusa „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali” (J 13,34). Ma wyrażać naszą gotowość do miłości i służby w codziennych relacjach z bliźnimi.
Po modlitwie po Komunii świętej Nowicjusze i wierni świeccy złożyli ojcom życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.
Dzisiejszej Eucharystii nie kończyło udzielane przez celebransa błogosławieństwo. Najświętszy Sakrament został przeniesiony w procesji do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji, zwanej dawniej – na pamiątkę uwięzienia Pana Jezusa – ciemnicą.

czytano: 1035 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 13 kwietnia 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 8
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej