Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

Wielki Czwartek - MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

Strona główna » Aktualności » Wielki Czwartek - MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

wielkość tekstu: A | A | A

Mszą Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w bazylice mniejszej na Świętym Krzyżu rozpoczęliśmy obchody Triduum Paschalnego. Na wspólną modlitwę przybyło wielu wiernych z pobliskich wiosek i miejscowości ziemi świętokrzyskiej oraz pielgrzymi m.in. z Wrocławia.
Mszy świętej przewodniczył i wygłosił homilię o. Michał Tomczak. Eucharystię koncelebrowali: o. Paweł Zając OMI, Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, O. Łukasz Krauze OMI z Lublina, radny prowincjalny oraz ojcowie ze świętokrzyskiego komunitetu.
Motywem przewodnim kazania o. Michała była godność sprawowania funkcji kapłańskich. Kaznodzieja porównał kapłanów Nowego Przymierza z kapłanami Starego Testamentu. Specjalnie na tą okazję umieścił w kościele skonstruowaną przez siebie reprodukcję Arki Przymierza, wraz z laską Aarona, tablicami Przymierza, dzbankiem manny itp. W czasach starotestamentalnych kapłan raz w roku dokonywał obrzędu przebłagania za grzechy swoje i całego narodu ofiarą z kozła. Ofiarę tę trzeba było ponawiać, nie zmazywała ona zupełnie grzechów, była niedoskonała. Jezus w swojej misji stał się dla nas ofiarą idealną, ponieważ nie miał w sobie żadnej skazy, podobał się Bogu Ojcu, który przyjął Go jako dar przebłagalny za grzechy wszystkich ludzi. Dzisiejsi kapłani sprawują sakramenty, które są widzialnym znakiem działania Jezusa. Kiedy kapłan spowiada, to Jezus spowiada, kiedy kapłan chrzci, to Jezus chrzci, kiedy biskup udziela sakramentów, to Jezus udziela sakramentów. Kapłaństwo jest ogromnym darem Jezusa, na który nie można zasłużyć – mówił o. Tomczak.
Szatan jest w opozycji do Boga nie dlatego, że nie chciał Mu służyć. On sprzeciwił się Bogu, ponieważ nie chciał służyć człowiekowi. Jezus w swoim życiu otrzymał dwa odmienne od siebie pocałunki. Jeden od Judasza, kiedy ten Go zdradził, a drugi od grzesznicy, która uznając swoje winy całowała stopy Jezusa. O. Michał zachęcił wszystkich zebranych na Eucharystii do ucałowania ołtarza w ciemnicy i zadania sobie pytania: do kogo mój pocałunek jest bliższy? Do Judasza, który wydał Jezusa, czy do kobiety uznającej swoją grzeszność.
Po homilii miał miejsce przejmujący obrzęd obmycia nóg – dwunastu mężczyznom. W czasach Chrystusa umywanie nóg gościom było naturalnym gestem gościnności wykonywanym przez niewolnika. Wykorzystanie tego zwyczaju przez Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy nabrało głębszej wymowy. Ukazuje ono przesłanie, że mamy służyć sobie nawzajem oraz że władza jest służbą. Naśladując zatem czyn Chrystusa, celebrans obmył nogi dwunastu mężczyznom. Obrzęd ten nosi nazwę „mandatum” – przykazanie, co nawiązuje do słów Chrystusa „Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali” (J 13,34). Ma wyrażać naszą gotowość do miłości i służby w codziennych relacjach z bliźnimi.
Po modlitwie po Komunii świętej Nowicjusze i wierni świeccy złożyli ojcom życzenia z okazji ich dzisiejszego święta.
Dzisiejszej Eucharystii nie kończyło udzielane przez celebransa błogosławieństwo. Najświętszy Sakrament został przeniesiony w procesji do specjalnie przygotowanej kaplicy adoracji, zwanej dawniej – na pamiątkę uwięzienia Pana Jezusa – ciemnicą.

13

KWI

2017

1794

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.