Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 19 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Henryk, Marta
| | |

Strona główna » Aktualności » NIEDZIELA PALMOWA

NIEDZIELA PALMOWA

wielkość tekstu:A | A | A

Niedzielą Palmową  rozpoczęliśmy Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy na pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Z przekazu Ewangelistów wiemy, że zgromadzone wtedy tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe, wołając: "Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie". Od ponad 30. lat  w Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży.
W naszej wspólnocie świętokrzyskiej przeżywaliśmy uroczystą procesję z palmami, która poprzedziła sumę. Przewodniczył jej o. superior Zygfryd Wiecha OMI. Ponad pół tysiąca wiernych, którzy dziś przybywali z całego regionu do naszego sanktuarium, wzięło w niej udział. Pątnicy licznie korzystali także z sakramentu pokuty i pojednania. Długie kolejki przy siedmiu konfesjonałach, w których spowiadali ojcowie, to dowód na to, że patnicy we właściwy sposób rozumieją przygotowanie do przeżywania zbliżających się świąt.
Początki świętowania liturgii Niedzieli Paschalnej odnajdujemy w Jerozolimie w IV wieku.
Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozciągnięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem opisu Męki Pańskiej, zwykle z podziałem na role.
W tym roku w naszej bazylice mieliśmy okazję wysłuchać śpiewanej Pasji według Ewangelisty Jana w opracowaniu o. Gałuszki. Nasi nowicjusze Adam Jończak, Kamil Dżalak, o. Krzysztof Jamrozy OMI oraz muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej: Wojciech Wojciechowski, Paweł Janus, Marcin Chlebny, Karol Tombarkiewicz, Michał Dynia, Jakub Bartoszewski i Mirosław Rubak swoim śpiewem pomogli nam jeszcze głębiej przeżyć tajemnicę dzisiejszej liturgii. Dzięki przepięknej oprawie muzycznej  zrozumieliśmy jak w liturgii Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą ściśle połączone.
W Niedzielę Palmową obowiązuje czerwony kolor szat liturgicznych. Mimo to uroczystość ma wymowę radosną, gdyż rozpoczyna ciąg wydarzeń, przez które dokonało się zbawienie świata. Udział w liturgii Niedzieli Palmowej oznacza zgodę na krzyż, cierpienie z Chrystusem oraz na taką, a nie inną drogę życia.
Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku. Palmy w Polsce zastępują często gałązki wierzbowe z baziami. Po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Wtykano także palmy na pola, aby Pan Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem.

 

czytano: 1319 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 09 kwietnia 2017 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 2
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej