Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

NIEDZIELA PALMOWA

Strona główna » Aktualności » NIEDZIELA PALMOWA

wielkość tekstu: A | A | A

Niedzielą Palmową  rozpoczęliśmy Wielki Tydzień. Liturgia tego dnia jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy na pięć dni przed Jego ukrzyżowaniem. Z przekazu Ewangelistów wiemy, że zgromadzone wtedy tłumy rzucały na drogę płaszcze, gałązki oliwne i palmowe, wołając: "Hosanna Synowi Dawida: błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie". Od ponad 30. lat  w Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży.
W naszej wspólnocie świętokrzyskiej przeżywaliśmy uroczystą procesję z palmami, która poprzedziła sumę. Przewodniczył jej o. superior Zygfryd Wiecha OMI. Ponad pół tysiąca wiernych, którzy dziś przybywali z całego regionu do naszego sanktuarium, wzięło w niej udział. Pątnicy licznie korzystali także z sakramentu pokuty i pojednania. Długie kolejki przy siedmiu konfesjonałach, w których spowiadali ojcowie, to dowód na to, że patnicy we właściwy sposób rozumieją przygotowanie do przeżywania zbliżających się świąt.
Początki świętowania liturgii Niedzieli Paschalnej odnajdujemy w Jerozolimie w IV wieku.
Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozciągnięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem opisu Męki Pańskiej, zwykle z podziałem na role.
W tym roku w naszej bazylice mieliśmy okazję wysłuchać śpiewanej Pasji według Ewangelisty Jana w opracowaniu o. Gałuszki. Nasi nowicjusze Adam Jończak, Kamil Dżalak, o. Krzysztof Jamrozy OMI oraz muzycy z Filharmonii Świętokrzyskiej: Wojciech Wojciechowski, Paweł Janus, Marcin Chlebny, Karol Tombarkiewicz, Michał Dynia, Jakub Bartoszewski i Mirosław Rubak swoim śpiewem pomogli nam jeszcze głębiej przeżyć tajemnicę dzisiejszej liturgii. Dzięki przepięknej oprawie muzycznej  zrozumieliśmy jak w liturgii Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą ściśle połączone.
W Niedzielę Palmową obowiązuje czerwony kolor szat liturgicznych. Mimo to uroczystość ma wymowę radosną, gdyż rozpoczyna ciąg wydarzeń, przez które dokonało się zbawienie świata. Udział w liturgii Niedzieli Palmowej oznacza zgodę na krzyż, cierpienie z Chrystusem oraz na taką, a nie inną drogę życia.
Zwyczaj święcenia palm pojawił się w Kościele w XI wieku. Palmy w Polsce zastępują często gałązki wierzbowe z baziami. Po ich poświęceniu zatyka się je za krzyże i obrazy, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Wtykano także palmy na pola, aby Pan Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem.

 

09

KWI

2017

2175

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 7

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.