Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

ŚWIĘTOKRZYSCY OBLACI UCZCILI 154. ROCZNICĘ POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Strona główna » Aktualności » ŚWIĘTOKRZYSCY OBLACI UCZCILI 154. ROCZNICĘ POWSTANIA STYCZNIOWEGO

wielkość tekstu: A | A | A

Dzisiejsza niedziela była dla naszej wspólnoty na Świętym Krzyżu dniem modlitwy w intencji Ojczyzny z racji obchodzonej w tym roku 154. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Na uroczystą sumę celebrowaną w bazylice świętokrzyskiej przybyli kapłani: ks. płk dr Włodzimierz Czerwiński, Ks. mjr Mariusz Zybura, przedstawiciele gminy Nowa Słupia na czele z panem wójtem Andrzejem Gąsiorem oraz Poczty Sztandarowe: Świętokrzyskiego Batalionu im. Czwartaków z Nowej Słupi, Koneckiego Batalionu im. mjr Hubala  i zespół Kompanii Estradowej "Patrol" im. Czwartaków, który śpiewem uświetnił liturgię Mszy świętej. Obecni byli także płk Jarosław Chrobot i mjr Janusz Stępień.

Uroczystej sumie przewodniczył i wygłosił homilię rektor bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu o. Dariusz Malajka OMI. W swoim słowie zwrócił uwagę jak ważnym jest, aby w codziennym życiu pamiętać o historii i o wydarzeniach, które wpływają na życie i losy nie tylko jednostek ale i wspólnoty jaką jest naród:

W swej pamięci potrafimy przywoływać wiele wydarzeń, faktów. Tych związanych z życiem osobistym, przeżywaniem wiary, osobistych codziennych doświadczeń ale i tych związanych z losami i historią naszego narodu. To, że jesteśmy tu i teraz na Świętym Krzyżu, że mamy wolną, niepodległą i demokratyczną Polskę, że żyjemy w Kielcach, Ostrowcu Świętokrzyskim, Starachowicach, Sandomierzu, Nowej Słupi, Bielinach, Hucie Szklanej, Hucie Starej, Hucie Podłysicy czy innych miastach i wioskach to nie zasługa nas samych, ale tych, którzy żyli przed nami. W kontekście słów Boga z dzisiejszej liturgii, chcemy w 154. rocznicę Powstania Styczniowego, wspólnie odkryć ducha tamtych wydarzeń i odkryć ich sens -  mówił kaznodzieja.

W dlaszej części homilii przywołał ślady wydarzeń z 1863 roku, jakie po dziś dzień są obecne, widoczne na Świętym Krzyżu i przypominają o tamtych chwilach: W kontekście słów Boga z dzisiejszej liturgii, chcemy w 154. rocznicę Powstania Styczniowego, wspólnie odkryć ducha tamtych wydarzeń i odkryć ich sens. Bowiem ślady pamięci o tamtych wydarzeniach sprzed 154. lat są i na Świętym Krzyżu – doczesne szczątki Wojciecha Oleśnickiego złożone w krypcie w Kaplicy Oleśnickich w roku 1863 – konspiratora w powstaniu styczniowym; tablica na zachodnim skrzydle klasztoru gdzie obecnie znajduje się Muzeum Przyrodnicze Świętokrzyskiego Parku Narodowego, gdzie m.in. czytamy: "więźniom torturowanym i zamęczonym w tych murach, najlepszym synom narodu polskiego, uczestnikom walk powstania styczniowego"; dwa obrazy autorstwa Stanisława Praussa przedstawiające oddziały Mariana Langiewicza stacjonujące  na Świętym Krzyżu, które stoczyły bitwę w Nowej Słupi i na Łysej Górze z wojskami rosyjskimi w lutym 1863 roku; tablica umieszczona w kruchcie naszej bazyliki odsłonięta i poświęcona 4. lata temu w 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.

Wspominamy tych, którzy podczas powstania Styczniowego oddali swoje życie, którzy podczas blisko 1200 powstańczych potyczek udowodnili swoją wierność i oddanie Bogu, Ojczyźnie i ochronili swój honor. Cześć ich pamięci – bo dzięki nim dziś możemy żyć w wolnej, demokratycznej i niepodległej Polsce.

Nawiazując do dzisiejszych czytań mszalnych odczytywanych podczas liturgii słowa o. Dariusz mówił: Zachęceni dziś przez samego Boga, przez Boże słowo, które przed chwilą usłyszeliśmy chciejmy prosić dla siebie nawzajem o ducha pokory ale też i o odwagę, którą mieli nasi ojcowie. My dziś nie musimy chwytać za broń, kosy i szable. Nam dziś potrzeba narodowej jedności, zgody i wzajemnego szacunku. Potrzeba nam na nowo odkryć mądrość Jezusowego Królestwa, w którym normą życia i działania są błogosławieństwa. A więc pamiętajmy, że to, co głupie w oczach świata, okazuje się mądre i sensowne w oczach Boga, a tych, którzy w oczach świata mogą uchodzić za naiwnych, Chrystus nazywa „błogosławionymi”, a więc szczęśliwymi. Pamiętajmy, Bóg wiary dochowuje na wieki, uciśnionym wymierza sprawiedliwość, dźwiga poniżonych, kocha sprawiedliwych, ochrania. Bóg, któremu bardzo zależy na nas i na naszym zbawieniu ciągle czeka i daje nam kolejną szanse poprawy – przypominając nam, że wielka jest nasza nagroda w niebie. A jako Polacy obchodząc 154. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego – wprowadzajmy pokój do naszych serc, rodzin, domów, wspólnot i nieustannie wołajmy: Przed twe ołtarze zanosim błaganie Ojczyznę wolną pobłogosław Panie!

Na zakończenie Eucharystii odśpiewano "Boże coś Polskę". Następnie miał miejsce koncert Kompanii Estradowej „Patrol” Świętokrzyskiego Batalionu im. Czwartaków i w kruchcie bazyliki mniejszej, gdzie znajduje się tablica upamietniająca 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego zostały złożone kwiaty, wieńce, zapalono znicze i odmówiono modlitwę za poległych.

 

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.