Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
wtorek 7 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Rufin, Donata
| | |

Strona główna » Aktualności » WOTUM WDZIĘCZNOŚCI ZA DAR CHRZTU

WOTUM WDZIĘCZNOŚCI ZA DAR CHRZTU

wielkość tekstu:A | A | A

Dobiega końca rok w którym dziękujemy Bogu za chrzest naszej Ojczyzny. Jako wotum wdzięczności za dar Chrztu Polski w 1050. rocznicę tego wielkiego, historycznego  wydarzenia, chcemy wraz z pielgrzymami jako kustosze świętokrzyskiego sanktuarium ufundować chrzcielnicę dla bazyliki mniejszej pw. Trójcy Przenajświętszej.

Projektantem chrzcielnicy jest pan Janusz Cedro, który od wielu już lat pomaga naszej wspólnocie w porządkowaniu spraw związanych z architekturą Świętego Krzyża.

Wykonawcą niektórych elementów chrzcielnicy będzie krakowska firma „Aladyn” specjalizująca się w pracach nad argentaliami liturgicznymi i wyposażeniem kościołów produktami wykonanymi z mosiądzu oraz firma Furmanek Renewal z Daleszyc specjalizująca się w obróbce kamienia.

Chrzcielnica – wotum wdzięczności i pamiątka jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu Polski - będzie w sposób konsekwentny nawiązywać do form i materiałów zastosowanych przy realizacji pulpitu, tronu do wystawienia relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz lichtarza do paschału.

Misa chrzcielnicy będzie wykonana z zielonego marmuru ,,gwatemala' jak tabernakulum znajdujące się w bazylice w ołtarzu głównym.

Nakrywa chrzcielnicy wykonana będzie w  formie kopuły z patynowanego srebra ze złoceniami na żebrach (podobnie jak drzwiczki obecnego nowego tabernakulum). Całość zwieńczona będzie złotym, symbolicznym krzyżykiem.

Misa będzie osadzona na trzech pionowych podporach, które będą wykonane z mosiądzu  i patynowane na wzór elementów już istniejących – tak jak w pulpicie czy lichtarzach ołtarzowych.

Podstawę chrzcielnicy stanowić będzie szlifowany blok miejscowego kamienia.

Ofiary na chrzcielnicę można składać osobiście w zakrystii bazyliki na Świętym Krzyżu bądź wpłacając na konto klasztoru: 71-12-40-13-72-11-11-00-10-21-22-53-84 z dopiskiem "CHRZCIELNICA".

Już teraz składamy serdeczne i staropolskie „Bóg zapłać” wszystkim, którzy dołożą swój dar serca na to wyjątkowe wotum – wdzięczności za dar chrztu Polski i za swój własny chrzest.

czytano: 1161 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 18 listopada 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej