Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 26 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Tymoteusz, Michał
| | |

Strona główna » Aktualności » ŚWIĘTOKRZYSKA MODLITWA ZA ZMARŁYCH

ŚWIĘTOKRZYSKA MODLITWA ZA ZMARŁYCH

wielkość tekstu:A | A | A

2 listopada, Kościół wspomina w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli już z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. W tym dniu także odwiedzamy groby naszych bliskich. Obchód Dnia Zadusznego zainicjował w 998 r. św. Odylon (+ 1048) - czwarty opat klasztoru benedyktyńskiego w Cluny (Francja). Praktykę tę początkowo przyjęły klasztory benedyktyńskie, ale wkrótce za ich przykładem poszły także inne zakony i diecezje.

W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII w., a z końcem wieku XV była znana w całym kraju. W 1915 r. papież Benedykt XV na prośbę opata-prymasa benedyktynów zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł odprawić trzy Msze święte: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji Ojca Świętego.

Nasz świętokrzyska wspólnota tradycyjnie już w dzień modlitwy za wszystkich wiernych zmarłych zgromadziła się przy Czarnym Ołtarzu na wspólnej Eucharystii, której przewodniczył o. Krzysztof Jamrozy OMI, Mistrz Nowicjuszy.

Po Mszy świętej wyruszyliśmy w procesji podczas której powierzaliśmy zmarłych benedyktynów, oblatów i pomordowanych na Świętym Krzyżu oraz zmarłych z naszych rodzin. Naszej modlitwie przewodniczył o. Dariusz Malajka OMI – rektor bazyliki a towarzyszyli nam także wierni z okolicznych miejscowości. Naszą modlitwę zakończyliśmy w kaplicy Oleśnickich, gdzie wierni otrzymali błogosławieństwo relikwiami Drzewa Krzyża Świętego.

Przypominamy, że w pierwszym tygodniu listopada można zyskać odpusty zupełne, które można ofiarować jedynie za dusze w czyśćcu cierpiące. Aby w ten sposób pomóc duszom czyśćcowym,  trzeba wzbudzić w sobie intencję by taki odpust zyskać i wykluczyć jakiekolwiek przywiązanie do grzechu, nawet powszedniego (innymi słowy: przyobiecać  silne dążenie do świętości poprzez walkę z grzechami).

Oto odpusty, jakie można zyskać w najbliższych dniach:
1. jeden odpust w Dzień Zaduszny (czyli od południa 1 listopada aż do północy 2 listopada) za pobożne nawiedzenie kościoła lub kaplicy i odmówienie tam modlitwy Ojcze nasz i Wierzę. Trzeba spełnić także zwyczajne warunki zyskania odpustu;
2. codziennie od 1 do 8 listopada za pobożne nawiedzenie cmentarza i odmówienie tam jakiejkolwiek modlitwy za zmarłych (modlitwa ta może być także myślna). Trzeba również wypełnić zwyczajne warunki zyskania odpustu.

Jakie to są te zwyczajne warunki zyskania odpustu? Są to: spowiedź sakramentalna; Komunia święta, modlitwa w intencjach Ojca Świętego (np. Ojcze nasz i Zdrowaś Maryjo lub inna modlitwa).  Codziennie można zatem zyskać tylko jeden odpust zupełny (jedna Komunia św. plus modlitwa w intencjach Ojca Świętego i wykonanie czynu odpustowego).

czytano: 866 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 03 listopada 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej