Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

MODLITEWNE CZUWANIE I ORATORIUM NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

Strona główna » Aktualności » MODLITEWNE CZUWANIE I ORATORIUM NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

wielkość tekstu: A | A | A

MODLITWA W BLASKU RELIKWII DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO, ŚWIĘTYCH I BŁOGOSŁAWIONYCH ORAZ ORATORIUM Z OKAZJI 1050 ROCZNICY CHRZTU POLSKI – NIEZWYKŁE POPOŁUDNIE I WIECZÓR NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

W niedzielę 30 października br.,  o godzinie 17.30 procesją z relikwiami świętych i błogosławionych rozpoczęliśmy modlitwę uwielbienia. W przededniu Uroczystości Wszystkich Świętych wraz z licznie przybyłymi wiernymi dziękowaliśmy Panu Bogu za dar tych, którzy są dla nas przykładem wierności i kroczenia z gorliwością drogą Przykazań Bożych. Trwamy w czasie radosnego świętowania i pamięci, że mamy wielu szczególnych orędowników przed tronem Boga. We wtorek 1 listopada Kościół oddaje chwałę wszystkim świętym, tym oficjalnie uznanym i tym nieznanym z imienia. Dzień ten, przypomina nam także prawdę o powszechnym powołaniu do świętości. Każda osoba wierząca, niezależnie od wyboru konkretnej drogi życiowej powołana jest do świętości. Nasze modlitewne czuwanie, nasze trwanie przy relikwiach świętych i błogosławionych miało na celu ukazanie piękna powołania do świętości.
We wspólnej modlitwie uczestniczyli licznie kapłani z dekanatów: świętokrzyskiego, daleszyckiego i bodzentyńskiego na czele z księdzem dziekanem naszego dekanatu świętokrzyskiego kan. Jerzym Beksińskim.
Ze względu na padający deszcz, który nie pozwolił nam przejść w procesji od Krzyży Katyńskich w Hucie Szklanej do sanktuarium naszą modlitwę przeżywaliśmy w kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego.
W uroczystej procesji przez klasztorne krużganki na czele niesione były relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Następnie przedstawiciele poszczególnych wspólnot zakonnych i parafii nieśli relikwie świętych i błogosławionych: św. Eugeniusza de Mazenoda, św. Jana Pawła II, bł. Edmunda Bojanowskiego, bł. Bronisława Markiewicza, św. Franciszka, św. Mikołaja, św. Albanusa, św. Katarzyny Aleksandryjskiej, błogosławionych Dzieci Fatimskich: Hiacynty i Franciszka Marto, św. Pio, św. Andrzeja Boboli, św. Rozalii, św. Doroty, św. Antoniego, św. Stanisława, św. Jana z Dukli, św. Szymona z Lipnicy, św. Faustyny, św. Piusa X. Także naszej modlitwie towarzyszyły relikwie świętych umieszczone w dwóch relikwiarzach w formie rokokowych kartuszy, a które znajdują się po obu stronach ołtarza głównego kaplicy Oleśnickich. Wg relacji Jabłońskiego ufundował je opat Mirecki (+ 1733), który był kilka razy w Rzymie i wzbogacił klasztor na Świętym Krzyżu znacznymi relikwiami.
Modlitwę przy relikwiach prowadził rektor bazyliki mniejszej na Świętym Krzyżu o. Dariusz Malajka OMI, następnie schola nowicjacka animowała śpiew uwielbienia oraz litanię do wszystkich świętych. Nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem oraz ucałowaniem wszystkich relikwii: Krzyża Świętego oraz świętych i błogosławionych. W modlitwie uczestniczyli kapłani, osoby konsekrowane, przedstawiciele władz województwa świętokrzyskiego, parlamentarzyści, samorządowcy i wierni oraz liczne grono młodzieży, która przybyła wraz ze swoimi opiekunami - księżmi wikariuszami m.in. z Rudek, Baćkowic, Rakowa, Skorzeszyc.
Po zakończonej modlitwie udaliśmy się do bazyliki mniejszej gdzie wysłuchaliśmy 1,5 godzinnego Oratorium Roberta Grudnia „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!”. Powstało ono z okazji 1050 rocznicy Chrztu Polski i było wystawiane już w blisko 30 miejscowościach w Polsce. Za każdym razem utwory brzmią inaczej, bo do ich wykonywania są zapraszani regionalni artyści. Pieśni i teksty, które je przeplatają, opowiadają o historii Polski od momentu przyjęciu chrztu przez księcia Mieszka i jego dwór. Oratorium opiera się m.in. na treściach z kronik Galla Anonima, Wincentego Kadłubka oraz tekstach św. Jana Pawła II, Stefana kardynała Wyszyńskiego i Jana Kochanowskiego.
Licznie przybyli wierni a wśród nich Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej na czele z panem posłem Krzysztofem Lipcem, senatorem Jarosławem Rusieckim, samorządowcy mieli okazję przeżyć swoistą podróż przez wieki – od chrztu po współczesność.
Robert Grudzień – kompozytor i autor Oratorium tym razem do świętokrzyskiej edycji swego dzieła zaprosił takich oto artystów, dzięki którym mogliśmy przeżyć swoistą lekcję historii i niewątpliwie ucztę duchową: Orkiestra 966, Kinga Nadłonek (wokal), Marcin Obuchowski (tenor), Tomasz Mazur (bas), Anna Drela (scenariusz), Wojciech Ługowski (aktor/narrator), Robert Grudzień (organy, fortepian) oraz Zespół Dziecięcy Ludowy Zakrzewiaki. Opiekę merytoryczną nad oratorium objął ks. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.


31

PAŹ

2016

2033

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 7

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.