Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
poniedziałek 30 marca 2020 r., imieniny obchodzą: Aniela, Leonard
| | |

Strona główna » Aktualności » MODLITWA I MUZYCZNA UCZTA - KONCERT PIEŚNI ...

MODLITWA I MUZYCZNA UCZTA - KONCERT PIEŚNI ŁYSOGÓRKICH

wielkość tekstu:A | A | A

W dzisiejsze, sobotnie popołudnie w murach bazyliki świętokrzyskiej miał miejsce niezwykły koncert. Licznie przybyli wierni z regionu świętokrzyskiego mieli okazję wysłuchać średniowiecznych „Pieśni Łysogórskich”. Koncert zakończył się owacją na stojąco. Oklaskom nie było końca. Wśród uczestników koncertu obecny był autor muzyki do „Pieśni Łysogórskich” – Michał Lorenc.
Koncert został poprzedzony prelekcją historyczną prof. Krzysztofa Brachy z UJK Kielce, który przybliżył nam historię dzieła oraz wspomniał, że to jedne z najstarszych utworów w języku polskim. Rękopisy pięciu z nich były przechowywane w bibliotece świętokrzyskiej prowadzonej przez Benedyktynów. „Pieśni Łysogórskie” otrzymały oprawę muzyczną. Muzykę skomponował Michał Lorenc.
Słuchacze wysłuchali m.in. pieśń zatytułowaną „Posłuchajcie, bracia miła”, którą znamy pod nazwą „Lament Świętokrzyski”. Ta pieśń jest właśnie uznawana za najpiękniejszą po „Bogurodzicy”.
Organizatorem koncertu była Pani Agata Wojtyszek, Wojewoda Świętokrzyski. Zwróciła uwagę, że dzisiejszy koncert w bazylice świętokrzyskiej wpisał się w obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, Roku Miłosierdzia oraz jako podziękowanie za pobyt papieża Franciszka w Polsce, podczas Światowych Dni Młodzieży jakie miały miejsce w lipcu tego roku w Krakowie.
W imieniu gospodarzy miejsca i kustoszy sanktuarium przemówił o. Zygfryd Wiecha OMI, który podziękował pomysłodawcom i producentom koncertu Marcinowi Majewskiemu i Janowi Tarnawskiemu za kolejną ożywioną perłę świętokrzyskiej ziemi, która powstała w murach świętokrzyskiego klasztoru. Podziękował także pani Wojewodzie Agacie Wojtyszek za wielką pomoc i wsparcie dzieła jakim był dzisiejszy koncert.
Wśród słuchaczy koncertu byli obecni parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej, samorządowcy, nauczyciele akademiccy świętokrzyskich uczelni wyższych, duchowni oraz wierni m.in. z Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Starachowic, Sandomierza i okolicznych miejscowości.
Dzięki muzyce znanego kompozytora Michała Lorenca oraz muzykom z Zespołu DesOrient, Scholi Gregoriana Silesiensis, Łukaszowi Mazurowi, Ilonie Sojda, Radosławowi Pachołkowi, Robertowi Pożarskiemu zostaliśmy przeniesieni w niezwykły klimat zadumy, refleksji i modlitwy.

czytano: 1006 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 22 października 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej