Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 26 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Tymoteusz, Michał
| | |

Strona główna » Aktualności » XVII RAJD PIELGRZYMKOWY A.D. 2016

XVII RAJD PIELGRZYMKOWY A.D. 2016

wielkość tekstu:A | A | A

W minioną sobotę – 24 września miała miejsce XVII edycja Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego, w którym wzięło udział 5033 uczestników. Pątnicy z diecezji kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej w 15 trasach wędrowali do najstarszego polskiego sanktuarium na Łysej Górze, gdzie od wieków przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego a od 80. lat kustoszami są Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy w tym roku dziękują Panu Bogu za 200. lat wzrastania i trwania wśród wielu wspólnot zakonnych w Kościele Powszechnym.

Zwieńczeniem dorocznego wędrowania jest sprawowana Eucharystia. W tym roku była ona celebrowana na błoniach świętokrzyskich pod przewodnictwem biskupa Jan Piotrowskiego z Kielc. Homilię wygłosił pasterz diecezji radomskiej biskup Henryk Tomasik. Obecni byli także biskupi z Kielc: biskup senior Kazimierz Ryczan oraz biskup pomocniczy Marian Florczyk.   
W homilii biskup  Tomasik zwrócił uwagę na, że „nam, pielgrzymom, potrzebne są widzialne znaki".
- Bóg je daje. Żywy Bóg pragnie, by człowiek odkrył prawdę, że to On jest miłością. Dzisiaj dziękujemy w tym miejscu za najpiękniejszy znak Jego miłości, jakim jest Krzyż – podkreślił biskup.
 
Hierarcha wskazywał także to, że wierni modlili się przy Krzyżu, który jest "zaproszeniem do tego, by okazać wdzięczność". - Dzisiaj Jezus czeka na znaki naszej miłości – apelował ordynariusz radomski.
 
Rajd pielgrzymkowy jest największą w Polsce jednodniową imprezą turystyki pieszej organizowaną przez Oddział Świętokrzyski PTTK i Diecezję Kielecką. Współorganizatorem jest m.in. Wspólnota Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża.
 
Patronat honorowy nad rajdem objęli między innymi: ordynariusze diecezji kieleckiej, sandomierskiej i radomskiej, władze województwa świętokrzyskiego, Świętokrzyski Kurator Oświaty, prezydent Kielc, rektorzy Politechniki Świętokrzyskiej i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego oraz dyrektor Świętokrzyskiego Parku Narodowego.
 
Inicjatorem Świętokrzyskiego Rajdu Pielgrzymkowego był ordynariusz kielecki bp Kazimierz Ryczan. W pierwszym, zorganizowanym w roku 2000 wzięło udział ponad tysiąc osób. W następnym roku do rajdu dołączyli pątnicy z diecezji sandomierskiej, a w 2002 r. z radomskiej.
 

czytano: 1317 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 27 września 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej