Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

ZAKOŃCZENIE ODPUSTU

Strona główna » Aktualności » ZAKOŃCZENIE ODPUSTU

wielkość tekstu: A | A | A

W niedzielę 18 września 2016 roku zakończył się doroczny odpust na Świętym Krzyżu. Był to dzień modlitwy za osoby chore, cierpiące i w podeszłym wieku. Na każdej Mszy świętej wierni mogli przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Głównej sumie, kończącej tegoroczny odpust ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, przewodniczył ks. biskup Michał Janocha, sufragan Kościoła Warszawskiego.

Ksiądz biskup odwołując się do historii świętokrzyskiego sanktuarium, wskazał na wielką rolę Świętego Krzyża w dziejach naszej ojczyzny, która w tym roku dziękuję za 1050. lat chrztu: Dzieje tego miejsca sięgają czasów pogańskich, gdzie był usypany wał kultowy, którego pozostałości możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Tradycja benedyktyńska a za nią Jan Długosz mówi nam, że Bolesław Chrobry dał początek temu miejscu uzyskując relikwie krzyża od króla Węgier Stefana. Historię tą mamy przedstawioną w kaplicy Oleśnickich na freskach zdobiących jej ściany oraz tutaj w bazylice obraz św. Emeryka. Historycy współcześni jednak mówią o Bolesławie Krzywoustym i węgierskim pochodzeniu relikwii. Tak więc widzimy jak historia relikwii Chrystusowego Krzyża w tym miejscu ginie w pomrokach dziejów, osłonięta jest tajemnicą niczym mgłą, która dziś spowija świętokrzyskie opactwo. Chciałbym wspomnieć także inny cenny skarb tego miejsca, skarb naszej kultury narodowej, który prowadzi nas do źródeł ojczystej mowy – to Kazania Świętokrzyskie. Lecz sercem tego miejsca jest kaplica Oleśnickich, gdzie przechowywane są cząstki Chrystusowego Krzyża, które teraz są tutaj z nami podczas sprawowanej Eucharystii. No i ta bazylika, kościół to ostatni akord, akcent pozostawiony przez benedyktynów przed kasatą w 1819 roku. Na odejście pozostawili nam ten piękny kościół. Chciałbym wspomnieć także o przyjściu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej 80. lat temu w 1936 roku, którzy przejęli to wielkie świętokrzyskie dziedzictwo i po dziś dzień czynią wszystko, aby ono żyło. Potem przyszła tragiczna wojna. Obóz zagłady, po którym został cmentarz na Bielniku. Tak to miejsce spotkania z Bogiem stało się świątynią szatana, całe piekło wojny, faszyzm, komunizm, łagry. To co po dziś dzień jest wokół nas – wspomnieć choćby Ukrainę – mówił biskup.

_ Od tego miejsca, od tych drzazg krzyża Jezusowego nazwę bierze ziemia świętokrzyska, góry świętokrzyskie, sanktuarium. Tak to miejsce naznaczone obecnością świętej relikwii przypomina nam o dziele zbawczym Jezusa. Jak mówi nam tekst liturgiczny prefacji o Krzyżu: na drzewie rajskim śmierć wzięła początek, na drzewie Krzyża powstało nowe życie, a szatan, który na drzewie zwyciężył, na drzewie również został pokonany. I to jest sedno chrześcijaństwa, bez tego nie było by tego miejsca, nie było by nas – podsumował hierarcha.

Na zakończenie sumy odpustowej wszyscy pątnicy zostali pobłogosławieni relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, które były umieszczone w pacyfikale, który został wykonany przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej kustoszy świętokrzyskiego sanktuarium od 80. lat pełniący straż przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego.

Tegoroczne obchody odpustu rozpoczęły się w niedzielę 11 września. Głównej sumie odpustowej o godzinie 12.00, która była celebrowana na błoniach świętokrzyskich, przewodniczył i wygłosił homilię J.E. Ks. Biskup Leon Dubrawski OFM, Ordynariusz Diecezji kamieniecko – Podolskiej na Ukrainie. Uroczystą Eucharystię uświetnił Chór Parafialny z parafii św. Jana Chrzciciela z Kielc oraz Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Bielin. Liczba wiernych w sumie rozpoczynającej odpust to ponad 3 tys. pątników w grupach zorganizowanych – pieszych, autokarowych – oraz wierni indywidualni.

W poniedziałek 12 września na wspólną modlitwę przy relikwiach Drzewa Krzyża Świętego przybyli Leśnicy. Mszy dla nich przewodniczył ks. Wiktor Ojrzyński z Warszawy – Dziekan Duszpasterzy Leśników i Delegat biskupa Tadeusza Lityńskiego Krajowego Duszpasterza Leśników.

We wtorek, w kolejnym dniu trwania odpustu,  do wspólnej modlitwy na godzinę 12.00 i 18.00 zaprosiliśmy małżonków oczekujących potomstwa i rodziców z małymi dziećmi. Na zakończenie Mszy świętej odmawiając specjalne modlitwy, polecaliśmy Panu Bogu przybyłych rodziców wraz z dziećmi i prosiliśmy o wszelkie łaski dla oczekujących potomstwa.

W liturgiczne święto Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego – 14 września – sumie odpustowej przewodniczył dziekan dekanatu świętokrzyskiego ks. kan. Jerzy Beksiński. Tego dnia wieczorem o godzinie 21.00 w bazylice  rozpoczęło się Ogólnopolskie Modlitewne Czuwanie Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla królów i Pana panów, na które przybyło ponad tysiąc uczestników z całej Polski. Eucharystii o godz. 22.30 przewodniczył Ks. Biskup senior Edward Frankowski z Sandomierza. Na modlitwie obecni byli rodzice Prezydenta RP państwo Jan Duda i Janina Milewska - Duda.

W czwartek 15 września już tradycyjnie modliliśmy się za  kapłanów oraz o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Eucharystii o godzinie 12.00  przewodniczył i wygłosił homilię J.E. Ks. Bp Marian Florczyk, sufragan  diecezji kieleckiej. Eucharystia była poprzedzona konferencją którą wygłosił O. prof. Jarosław Różański OMI z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Blisko 50. kapłanów z diecezji sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej oraz sosnowieckiej, dziękowało za dar powołania.

Piątek 16 września, był poświęcony  młodzieży. Na wspólną modlitwę przybyła młodzież z okolicznych miejscowości wraz z katechetami i wychowawcami. Tego samego dnia wieczorem, przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej, o godzinie 20.00 rozpoczęło się tradycyjne Świętokrzyskie Nocne Czuwanie, które było animowane przez wspólnotę Akcji Katolickiej diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej. Mszy świętej dla pątników przewodniczył pasterz diecezji kieleckiej biskup Jan Piotrowski.

Natomiast w sobotę 18 września modliliśmy się wraz z rolnikami, ogrodnikami, sadownikami, plantatorami truskawek. Głównej sumie o godzinie 12.00 przewodniczył i wygłosił homilię J.E. Ks. Biskup senior Edward Frankowski z Sandomierza. Na wspólną modlitwę przybyli przedstawiciele z gminy Nowa Słupia oraz z gminy Bieliny przynosząc ze sobą dożynkowe wieńce. Obecne były także panie w strojach ludowych z Huty Starej, Huty Szklanej, Bielin.

Pragniemy podziękować wszystkim, którzy w minionym tygodniu nawiedzili nasze świętokrzyskie sanktuarium, aby Bogu w tajemnicy Krzyża zawierzać swoje dziś i jutro. Było nas bardzo wielu… dzieci, młodzież, starsi, rodzice, kapłani, rolnicy, chorzy… dziękujemy za dar wspólnej modlitwy… wielu z pielgrzymów w tych dniach skorzystało z sakramentu pokuty i pojednania… to dowód na to, że Pan Bóg swoją łaską, miłością miłosierną na tej Górze dotyka wielu serc, które odnajdują drogę do źródła prawdziwej Miłości i Pokoju… Z krzyża wypływa miłosierdzie Ojca obejmujące cały świat!!!

18

WRZ

2016

1518

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 4

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.