Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
czwartek 23 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Ildefons, Rajmund
| | |

Strona główna » Aktualności » MODLITWA PRACUJĄCYCH NA ROLI

MODLITWA PRACUJĄCYCH NA ROLI

wielkość tekstu:A | A | A

W przedostatnim dniu tygodniowego odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego na Święty Krzyż pielgrzymowali rolnicy, ogrodnicy, sadownicy i plantatorzy truskawek. Przedstawiciele gmin z Nowej Słupi i Bielin przybyli z przepięknymi wieńcami dożynkowymi, aby podziękować za tegoroczne plony. I tak w świętokrzyskiej bazylice pielgrzymi mogli podziwiać wieńce ze Starej Słupi, Serwisu, Huty Szklanej, Huty Starej oraz Czaplowa -Zofiówki.

Podczas naszej modlitwy obecni byli także pielgrzymi z parafii Snowidza i Jawor z diecezji legnickiej, pielgrzymi z parafii Brzóza Królewska z archidiecezji przemyskiej, pielgrzymi z parafii Nawara, pielgrzymi z Bielska – Białej oraz z diecezji bydgoskiej z parafii: Święta, Złotów, Krajenka, Radownica, Zakrzewo, Tarnówka, Zalesia.

Na modlitwę w intencji rolników przybyli także posłowie ziemi świętokrzyskiej Krzysztof Lipiec, Marek Kwitek oraz Radny Powiatu sandomierskiego Krzysztof Szatan i wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego wraz z małżonką Andrzej Pruś. Obecny był także Przewodniczący Rady Gminy Bieliny Pan Józef Gawęcki.

Mszy świętej przewodniczył biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski a koncelebrowało kilkunastu kapłanów a wśród nich m.in. dziekan dekanatu świętokrzyskiego ks. kan. Jerzy Beksiński z Łagowa. Liturgię Mszy świętej uświetnił Chór św. Cecylii z parafii Trójcy Przenajświętszej z Kochłowic oraz nasi oblaccy nowicjusze i postulant.

Biskup Edward przypomniał m.in. o 77. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę w dniu 17 września 1939: Dziś, kiedy przybywamy na Święty Krzyż, aby Bogu powierzać pracujących na roli nie sposób nie wspomnieć o krwawej ranie, która nie może się zabliźnić po wydarzeniu sprzed 77. lat. Zadano wtedy naszej ojczyźnie ranę. Napaść od wschodu była kolejnym krokiem do unicestwienia, zniewolenia Polaków. I dziś niektóre środowiska chętnie wracają do myślenia zniewolonego, chętnie wraca się do niego: bo nie sumienia, przykazań, można wyrządzać krzywdę, kraść, czynić szkody. Zbrodniarze budowali swoje szczęście na krzywdzie ludzkiej, upodleniu i poniżeniu godności człowieka.

Następnie zwrócił uwagę, że to krzyż Jezusa, na który patrzymy w sanktuarium na Świętym Krzyżu przypomina nam o tym, że Bóg stoi na straży godności, miłości i przebaczenia: Dziś patrzymy na krzyż, który jest tajemnicą naszego odkupienia. Dumni powinniśmy być z krzyża. Chrystus na nim umarł, otworzył nam niebo. Położył się na krzyżu przeciw niegodziwości, złu, aby zaprotestować i by świat kierował się dobrocią i  miłością. Boża miłość zwycięża śmierć.

Zwracając się do rolników, sadowników, ogrodników i plantatorów truskawek mówił o trudzie pracy na roli, o obowiązkach państwa i rządzących wobec tych, którzy dbają by nie brakowało nam chleba na stole: Rolnik chodzi twardo po ziemi, choć głowę ma w chmurach, podniesioną do góry – by patrzeć na Boga. W ostatnich latach byliśmy świadkami jak lekceważyło się wieś, ludność wiejską, mówiono, że wieś to masa upadłościowa. Stąd w tej sferze dziś jest tak wiele zapóźnień. Kiedyś chłopa gnębił carat, faszyzm, komunizm a dziś liberalizm. Żyć na luzie, bez zasad, być pazernym, oszukiwać. Mąci się w głowach i proponuje się świat urojeń, fantazji, złudzeń. Dziś sprawującym władzę chcemy dziękować za te wszystkie programy broniące i chroniące rodzinę, rolnictwo i inne sfery naszego życia. Trzeba nam wspierać Pana Prezydenta i rząd. Cały naród jest gospodarzem ojczyzny naszej. Każdy z nas ma dbać o dobro wspólne ojczyzny. Więcej pomagać, aby wymagać, trzeba uczynić wszystko, aby przywrócić poczucie wspólnoty narodowej. Mamy obowiązek budowania silnego państwa – zachęcał biskup Edward.

Po modlitwie po Komunii świętej ksiądz biskup pobłogosławił i poświęcił wieńce dożynkowe wyrażając przy tym wdzięczność za ich wykonanie. Na zakończenie wszyscy uczestnicy liturgii zostali pobłogosławieni relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i oddali im cześć przez ucałowanie.

 

czytano: 976 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 17 września 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 1

  • Genia

    data dodania: 2016-09-27

    Witam serdecznie .Byliśmy 17.09.2016 na mszy Św. Odpustowej modląc się za pracujących na roli jako pielgrzymi z  Parafi Św. Jana Chrzciciela ze Świętej. Jesteśmy upamiętnieni na zdjęciach. Pozdrawiamy serdecznie i dziękujemy za tak piękne słowo Boże.

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej