Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

MODLITWA PRACUJĄCYCH NA ROLI

Strona główna » Aktualności » MODLITWA PRACUJĄCYCH NA ROLI

wielkość tekstu: A | A | A

W przedostatnim dniu tygodniowego odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego na Święty Krzyż pielgrzymowali rolnicy, ogrodnicy, sadownicy i plantatorzy truskawek. Przedstawiciele gmin z Nowej Słupi i Bielin przybyli z przepięknymi wieńcami dożynkowymi, aby podziękować za tegoroczne plony. I tak w świętokrzyskiej bazylice pielgrzymi mogli podziwiać wieńce ze Starej Słupi, Serwisu, Huty Szklanej, Huty Starej oraz Czaplowa -Zofiówki.

Podczas naszej modlitwy obecni byli także pielgrzymi z parafii Snowidza i Jawor z diecezji legnickiej, pielgrzymi z parafii Brzóza Królewska z archidiecezji przemyskiej, pielgrzymi z parafii Nawara, pielgrzymi z Bielska – Białej oraz z diecezji bydgoskiej z parafii: Święta, Złotów, Krajenka, Radownica, Zakrzewo, Tarnówka, Zalesia.

Na modlitwę w intencji rolników przybyli także posłowie ziemi świętokrzyskiej Krzysztof Lipiec, Marek Kwitek oraz Radny Powiatu sandomierskiego Krzysztof Szatan i wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego wraz z małżonką Andrzej Pruś. Obecny był także Przewodniczący Rady Gminy Bieliny Pan Józef Gawęcki.

Mszy świętej przewodniczył biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski a koncelebrowało kilkunastu kapłanów a wśród nich m.in. dziekan dekanatu świętokrzyskiego ks. kan. Jerzy Beksiński z Łagowa. Liturgię Mszy świętej uświetnił Chór św. Cecylii z parafii Trójcy Przenajświętszej z Kochłowic oraz nasi oblaccy nowicjusze i postulant.

Biskup Edward przypomniał m.in. o 77. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę w dniu 17 września 1939: Dziś, kiedy przybywamy na Święty Krzyż, aby Bogu powierzać pracujących na roli nie sposób nie wspomnieć o krwawej ranie, która nie może się zabliźnić po wydarzeniu sprzed 77. lat. Zadano wtedy naszej ojczyźnie ranę. Napaść od wschodu była kolejnym krokiem do unicestwienia, zniewolenia Polaków. I dziś niektóre środowiska chętnie wracają do myślenia zniewolonego, chętnie wraca się do niego: bo nie sumienia, przykazań, można wyrządzać krzywdę, kraść, czynić szkody. Zbrodniarze budowali swoje szczęście na krzywdzie ludzkiej, upodleniu i poniżeniu godności człowieka.

Następnie zwrócił uwagę, że to krzyż Jezusa, na który patrzymy w sanktuarium na Świętym Krzyżu przypomina nam o tym, że Bóg stoi na straży godności, miłości i przebaczenia: Dziś patrzymy na krzyż, który jest tajemnicą naszego odkupienia. Dumni powinniśmy być z krzyża. Chrystus na nim umarł, otworzył nam niebo. Położył się na krzyżu przeciw niegodziwości, złu, aby zaprotestować i by świat kierował się dobrocią i  miłością. Boża miłość zwycięża śmierć.

Zwracając się do rolników, sadowników, ogrodników i plantatorów truskawek mówił o trudzie pracy na roli, o obowiązkach państwa i rządzących wobec tych, którzy dbają by nie brakowało nam chleba na stole: Rolnik chodzi twardo po ziemi, choć głowę ma w chmurach, podniesioną do góry – by patrzeć na Boga. W ostatnich latach byliśmy świadkami jak lekceważyło się wieś, ludność wiejską, mówiono, że wieś to masa upadłościowa. Stąd w tej sferze dziś jest tak wiele zapóźnień. Kiedyś chłopa gnębił carat, faszyzm, komunizm a dziś liberalizm. Żyć na luzie, bez zasad, być pazernym, oszukiwać. Mąci się w głowach i proponuje się świat urojeń, fantazji, złudzeń. Dziś sprawującym władzę chcemy dziękować za te wszystkie programy broniące i chroniące rodzinę, rolnictwo i inne sfery naszego życia. Trzeba nam wspierać Pana Prezydenta i rząd. Cały naród jest gospodarzem ojczyzny naszej. Każdy z nas ma dbać o dobro wspólne ojczyzny. Więcej pomagać, aby wymagać, trzeba uczynić wszystko, aby przywrócić poczucie wspólnoty narodowej. Mamy obowiązek budowania silnego państwa – zachęcał biskup Edward.

Po modlitwie po Komunii świętej ksiądz biskup pobłogosławił i poświęcił wieńce dożynkowe wyrażając przy tym wdzięczność za ich wykonanie. Na zakończenie wszyscy uczestnicy liturgii zostali pobłogosławieni relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i oddali im cześć przez ucałowanie.

 

17

WRZ

2016

1742

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 7

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.