Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

CZUWANIE AKCJI KATOLICKIEJ

Strona główna » Aktualności » CZUWANIE AKCJI KATOLICKIEJ

wielkość tekstu: A | A | A

16 września – w szóstym dniu trwającego odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego – przeżywaliśmy Świętokrzyskie Nocne Czuwanie. Tym razem było ono animowane przez wspólnotę Akcji Katolickiej z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej.

Tradycyjnie już czuwanie rozpoczęło się u podnóża Świętego Krzyża w Hucie Szklanej przy Krzyżach Katyńskich. Po powitaniu przybyłych pielgrzymów i kapłanów wyruszyła droga krzyżowa, którą animowali członkowie Akcji Katolickiej z diecezji radomskiej. Kilkuset pątników rozważając 14 stacji przypominających ostatnie chwile ziemskiego życia Jezusa podążało przez Puszczę Jodłową do świętokrzyskiego sanktuarium, gdzie po przyjściu uczestników czuwania rozpoczęło się nabożeństwo pokutne i sakramentalna spowiedź.

O godzinie 23.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia koncelebrowana przez kilkudziesięciu kapłanów pod przewodnictwem pasterza diecezji kieleckiej księdza biskupa Jana Piotrowskiego.

Biskup Jan zwracając się do zebranych wiernych mówił: Pozdrawiam was serdecznie Bracia i Siostry pielgrzymi Międzydiecezjalnego Nocnego Czuwania Akcji Katolickiej na Świętym Krzyżu. Wraz z wami pozdrawiam Czcigodnych Księży Asystentów Diecezjalnych Instytutów Akcji Katolickiej w Sandomierzu, Radomiu i Kielcach. Wprowadzeniem do naszej refleksji nad Bożym Słowem i tajemnicą Krzyża świętego, którego relikwie czcimy w tym sanktuarium, niech będą słowa św. Augustyna. W jednym ze swoich kazań o krzyżu napisał, że wielkie są obietnice, które Pan Jezus obiecał dla nas spełnić w przyszłości lecz o wiele większe jest dzieło dla nas już dokonane, które obecnie czcimy.

W dalszej części swej homilii hierarcha nawiązując do odczytanego Słowa Bożego podczas liturgii słowa mówił: Boże Słowo przesłaniem Księgi Liczb ukazuję wędrówkę Izraela przez pustynię a także jego niewierność wobec Boga i pozwala nam zrozumieć, że Bóg zawsze kocha, nawet jeśli człowiek zawodzi i traci cierpliwość. Wydarzenie z pustyni jest obrazem ludzkich zachowań – również i naszych – w relacji do Boga. Człowiek lubi wyprzedzać Boga w swoich pomysłach, które widzą zbyt mało, aby były udanym scenariuszem na lepsze życie. Nieposłuszeństwo Bogu to gorzki owoc ludzkiej pychy, która jest źródłem innych grzechów zwłaszcza ciężkich. W nieszczęściu Żydzi wciąż odkrywali Boże miłosierdzie i odzyskiwali pamięć, że nie kto inny, tylko Bóg jest ich opoką, że On jest ich Zbawicielem. Bóg będąc miłosierny odpuszczał winę i nie zatracał, a gniew swój powściągał i powstrzymywał swoje zagniewanie. Ta prawda o Bogu miłosiernym staje się w pełni zrozumiała i bliska człowiekowi przez Jezusa i Jego odkupieńczą miłość. To Jezus Słowo Wcielone – równy we wszystkim swojemu Ojcu posłany w mocy Ducha Świętego uniżył samego siebie stawszy się posłusznym aż do śmierci i to śmierci krzyżowej. Bóg w Jezusie jest Miłością dla nas i Miłością z nami. Ceną tej miłości jest krzyż. Przez krzyż Bóg dał człowiekowi wszystko- swoją miłosierną miłość, która daje życie i przebaczenie, nadzieję i prawdę, sprawiedliwość i pokój.

Na zakończenie homilii biskup Jan prosił: Niech obecność w tym sanktuarium uczy nas szacunku do krzyża i przypomina, że ma on być nie tylko ozdobą naszych domów i mieszkań ale znakiem tej miłości jaką Bóg nam obficie ofiarowuje. Czyńmy więc starannie ten znak. Niech on otwiera i zamyka każdy nasz nowy dzień życia. Niech przez tajemnicę krzyża prowadzi nas Maryja Matka Miłosierdzia.

Na zakończenie Mszy świętej biskup Jan udzielił błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i wszyscy wierni mieli okazję oddać cześć relikwią przez ucałowanie. Następnie pątnicy trwali w modlitewnym czuwaniu adorując krzyż Zbawiciela.

W sumie podczas nocnej modlitwy członków Akcji Katolickiej gościliśmy przedstawicieli z 31 parafii z diecezji sandomierskiej, radomskiej i kieleckiej wraz z księżmi asystentami.

17

WRZ

2016

1808

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 7

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.