Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 26 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Tymoteusz, Michał
| | |

Strona główna » Aktualności » CZUWANIE AKCJI KATOLICKIEJ

CZUWANIE AKCJI KATOLICKIEJ

wielkość tekstu:A | A | A

16 września – w szóstym dniu trwającego odpustu ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego – przeżywaliśmy Świętokrzyskie Nocne Czuwanie. Tym razem było ono animowane przez wspólnotę Akcji Katolickiej z diecezji sandomierskiej, kieleckiej i radomskiej.

Tradycyjnie już czuwanie rozpoczęło się u podnóża Świętego Krzyża w Hucie Szklanej przy Krzyżach Katyńskich. Po powitaniu przybyłych pielgrzymów i kapłanów wyruszyła droga krzyżowa, którą animowali członkowie Akcji Katolickiej z diecezji radomskiej. Kilkuset pątników rozważając 14 stacji przypominających ostatnie chwile ziemskiego życia Jezusa podążało przez Puszczę Jodłową do świętokrzyskiego sanktuarium, gdzie po przyjściu uczestników czuwania rozpoczęło się nabożeństwo pokutne i sakramentalna spowiedź.

O godzinie 23.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia koncelebrowana przez kilkudziesięciu kapłanów pod przewodnictwem pasterza diecezji kieleckiej księdza biskupa Jana Piotrowskiego.

Biskup Jan zwracając się do zebranych wiernych mówił: Pozdrawiam was serdecznie Bracia i Siostry pielgrzymi Międzydiecezjalnego Nocnego Czuwania Akcji Katolickiej na Świętym Krzyżu. Wraz z wami pozdrawiam Czcigodnych Księży Asystentów Diecezjalnych Instytutów Akcji Katolickiej w Sandomierzu, Radomiu i Kielcach. Wprowadzeniem do naszej refleksji nad Bożym Słowem i tajemnicą Krzyża świętego, którego relikwie czcimy w tym sanktuarium, niech będą słowa św. Augustyna. W jednym ze swoich kazań o krzyżu napisał, że wielkie są obietnice, które Pan Jezus obiecał dla nas spełnić w przyszłości lecz o wiele większe jest dzieło dla nas już dokonane, które obecnie czcimy.

W dalszej części swej homilii hierarcha nawiązując do odczytanego Słowa Bożego podczas liturgii słowa mówił: Boże Słowo przesłaniem Księgi Liczb ukazuję wędrówkę Izraela przez pustynię a także jego niewierność wobec Boga i pozwala nam zrozumieć, że Bóg zawsze kocha, nawet jeśli człowiek zawodzi i traci cierpliwość. Wydarzenie z pustyni jest obrazem ludzkich zachowań – również i naszych – w relacji do Boga. Człowiek lubi wyprzedzać Boga w swoich pomysłach, które widzą zbyt mało, aby były udanym scenariuszem na lepsze życie. Nieposłuszeństwo Bogu to gorzki owoc ludzkiej pychy, która jest źródłem innych grzechów zwłaszcza ciężkich. W nieszczęściu Żydzi wciąż odkrywali Boże miłosierdzie i odzyskiwali pamięć, że nie kto inny, tylko Bóg jest ich opoką, że On jest ich Zbawicielem. Bóg będąc miłosierny odpuszczał winę i nie zatracał, a gniew swój powściągał i powstrzymywał swoje zagniewanie. Ta prawda o Bogu miłosiernym staje się w pełni zrozumiała i bliska człowiekowi przez Jezusa i Jego odkupieńczą miłość. To Jezus Słowo Wcielone – równy we wszystkim swojemu Ojcu posłany w mocy Ducha Świętego uniżył samego siebie stawszy się posłusznym aż do śmierci i to śmierci krzyżowej. Bóg w Jezusie jest Miłością dla nas i Miłością z nami. Ceną tej miłości jest krzyż. Przez krzyż Bóg dał człowiekowi wszystko- swoją miłosierną miłość, która daje życie i przebaczenie, nadzieję i prawdę, sprawiedliwość i pokój.

Na zakończenie homilii biskup Jan prosił: Niech obecność w tym sanktuarium uczy nas szacunku do krzyża i przypomina, że ma on być nie tylko ozdobą naszych domów i mieszkań ale znakiem tej miłości jaką Bóg nam obficie ofiarowuje. Czyńmy więc starannie ten znak. Niech on otwiera i zamyka każdy nasz nowy dzień życia. Niech przez tajemnicę krzyża prowadzi nas Maryja Matka Miłosierdzia.

Na zakończenie Mszy świętej biskup Jan udzielił błogosławieństwa relikwiami Drzewa Krzyża Świętego i wszyscy wierni mieli okazję oddać cześć relikwią przez ucałowanie. Następnie pątnicy trwali w modlitewnym czuwaniu adorując krzyż Zbawiciela.

W sumie podczas nocnej modlitwy członków Akcji Katolickiej gościliśmy przedstawicieli z 31 parafii z diecezji sandomierskiej, radomskiej i kieleckiej wraz z księżmi asystentami.

czytano: 1033 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 17 września 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 10
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej