Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 19 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Henryk, Marta
| | |

Strona główna » Aktualności » OBŁÓCZYNY MŁODYCH OBLATÓW - PIERWSZA PROFESJA ...

OBŁÓCZYNY MŁODYCH OBLATÓW - PIERWSZA PROFESJA ZAKONNA

wielkość tekstu:A | A | A

Każdego roku 8 września - w liturgiczne święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Świętym Krzyżu odbyła się uroczysta Eucharystia, w czasie której nowicjusze kończący nowicjat złożyli śluby zakonne. W tym roku 9. młodzieńców wypowiedziało swoje „TAK” Panu Bogu składając pierwszą profesje zakonną: CZYSTOŚCI, UBÓSTWA I POSŁUSZEŃSTWA.  Mszy świętej przewodniczył ojciec superior Zygfryd Wiecha OMI, który jako delegat Ojca Superiora Generalnego przyjął pierwszą profesję zakonną młodych oblatów.

Nasza oblacka reguła zakonna mówi, iż: „Czas nowicjatu kończy się dobrowolnym i pełnym wiary aktem, jakim jest zobowiązanie w Zgromadzeniu. Nowicjusz, który już doświadczył miłości Ojca w Jezusie, poświęca swe życie, aby tę miłość uwidocznić. Zawierza swoje życie Temu, z którym dzieli krzyż i którego obietnicom ufa” (K 59).

Homilię podczas Mszy świętej wygłosił o. dr Grzegorz Rurański OMI, wykładowca z naszego oblackiego Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze. W słowie skierowanym do młodych oblatów zachęcał, aby byli odważnymi jak św. Eugeniusz: Mam nadzieję, że mogliście poznać Założyciela jako tego, który miał serce wielkie jak świat, który ponad wszystko kochał nasze zgromadzenie i każdego oblata. Święty Eugeniusz w przedmowie do konstytucji napisał, że oblaci muszą rzetelnie pracować, aby stać się świętymi. Naśladujcie naszego Założyciela. On wierzył, że nasz charyzmat to droga do nieba. Dążcie do bycia świętymi tak jak Eugeniusz i nie bójcie się trudności, lecz stawiajcie im czoła. Papież Franciszek zwracając się do osób duchownych i konsekrowanych w sanktuarium Jana Pawła II powiedział, że Ewangelia pozostaje księgą otwartą do której pisania jesteśmy powołani. (…) Bądźcie żyjącymi pisarzami Ewangelii! Życzę Wam, abyście jako oblaci napisali piękną kartę Ewangelii w naszym Zgromadzeniu.

W czasie dzisiejszej Mszy świętej w najstarszym sanktuarium w Polsce o tysiącletniej tradycji monastycznej, neoprofesi otrzymali strój zakonny. Strój oblatów jest taki sam jak kleru tej diecezji, na terenie której się znajdują (K 64), a więc w przypadku oblatów w Polsce jest to sutanna.

Wraz z wiernymi, którzy przybyli na dzisiejszą uroczystość prosiliśmy Boga, aby umacniał tych, którzy złożyli pierwsze śluby zakonne, by mogli wytrwać w swym świętym powołaniu.

Neoprofesi pozostaną na Świętym Krzyżu do uroczystości odpustowych ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, które rozpoczną się w tym roku w najbliższą niedzielę 11 września. Potem udadzą się do swoich rodzinnych domów na urlop. Po krótkim pobycie w rodzinnym gronie rozpoczną sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze k. Wolsztyna (woj. wielkopolskie).

Natomiast wczoraj swą roczną formację w nowicjacie na Świętym Krzyżu rozpoczęło 10 nowicjuszy. Przez 12 miesięcy będą oni poznawali zakonne życie oblackie, pogłębiali i rozeznawali swoje powołanie przygotowując się do złożenia pierwszych ślubów zakonnych. Wraz z nimi rozpoczął swój czas postulatu kandydat na brata zakonnego postulant Kamil Bąk z Wyczółki.


 

czytano: 3075 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 08 września 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 1

  • Sylwia

    data dodania: 2016-09-09

    Niech Pan Was błogosławi i na drogach Swych strzeże. Niech nad Wami rozpromieni oblicze Swoje, niech Was obdarzy Swą łaską i Swoim pokojem. Niech nigdy Wam nie zabraknie Jego życzliwości, a Jego Wieczna Miłość będzie dla Was źródłem prawdziwej radości! Niech matczyna czułość Najświętszej Panienki Was nie odstępuje, a modlitwa wszystkich świętych za Wami oręduje!

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej