Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

MODLITWA W INTENCJI OJCZYZNY

Strona główna » Aktualności » MODLITWA W INTENCJI OJCZYZNY

wielkość tekstu: A | A | A

Dzisiejsza - XII niedziela zwykła dla naszej wspólnoty świętokrzyskiej była dniem dziękczynienia za dar chrztu naszej Ojczyzny oraz za nadanie i ogłoszenie kościoła na Świętym Krzyżu Bazyliką Mniejszą w 3. rocznicę tego aktu. Do wspólnej modlitwy zaprosiliśmy szczególnie żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych. Modliliśmy  się także za tych, którzy w obronie niepodległości Polski oddali życie i polecali Bogu przyszłość dziś wolnej i niepodległej Polski.

Główna suma dziękczynna była celebrowana na błoniach świętokrzyskich. Przewodniczył jej biskup Józef Guzdek, biskup Polowy Wojska Polskiego. Licznie uczestniczyli w niej przedstawiciele służb mundurowych: wojska, policji, straży pożarnej, harcerstwa i kombatantów. Na naszej modliwie obecni byli pralamentarzyści ziemi świętokrzyskiej a także pani Agata Wojtyszek - Wojewoda Świętokrzyski.
 
Biskup Józef Guzdek w homilii zwrócił uwagę na to, że dziękując za chrzest Polski powinniśmy stawiać pytania o naszą wierność Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, zachowując w sercach i umysłach poczucie tego, że jako naród wielokrotnie zdawaliśmy egzamin z wierności ewangelicznym wartościom. Zdaniem biskupa, powinniśmy także pytać samych siebie, co uczyniliśmy w naszym życiu z łaską chrztu:  
 
Nie wystarczą słowne deklaracje. „Nie każdy, który mówi mi Panie, Panie wejdzie do Królestwa Niebieskiego, lecz ten kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w Niebie”, przestrzega Jezus swoich uczniów. Miłość żąda ofiary. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Wierność to drugie imię miłości. Jest ona jedną z fundamentalnych wartości, na których można wznosić solidny gmach życia małżeńskiego i rodzinnego, religijnego, społecznego i narodowego. Zdrada zaś jest źródłem łez i duchowego cierpienia i stoi u początku duchowej i materialnej ruiny – powiedział biskup.
Wspominamy ciągle heroizm obrońców naszej Ojczyzny w 1920 r., bohaterskich obrońców z września roku 1939, bohaterów Powstania Warszawskiego, zdobywców Monte Cassino, żołnierzy niezłomnych, którzy opierali się komunistycznemu zniewoleniu po zakończeniu II wojny światowej. Wszyscy oni dochowali wierności wartościom wypisanym na wojskowych sztandarach: „Bóg – Honor – Ojczyzna” – podkreślił kaznodzieja.

Bp Guzdek zaznaczył, że wielokrotnie byliśmy świadkami medialnej fascynacji przypadkami publicznego zaparcia się Chrystusa i wystąpienia z Kościoła. Głośno jest o nielicznych przypadkach księży, którzy złamali przyrzeczenie wierności Bogu i Ewangelii oraz posłuszeństwa Kościołowi. Zdaniem hierarchy, w mediach pełnią oni rolę celebrytów i są stawiani za wzór postępowania. Ci, którzy powinni wstydzić się zdrady i niewierności danemu słowu, są pierwszymi komentatorami kościelnych wydarzeń.

Pragnę zaznaczyć, że Kościół nikogo nie potępia. Ani małżonków, którzy nie dochowali przysięgi dozgonnej miłości i wierności, ani też kapłanów, którzy zdradzili Chrystusa i Kościół. Miłosierny Bóg zawsze czeka na opamiętanie i nawrócenie oraz na powrót do pełnej jedności z Kościołem. Nauczał tego św. Jan Paweł II, czyni to także papież Franciszek – powiedział.

Biskup Polowy Wojska Polskiego wskazał że Kościół patrzy na rozpad małżeństwa przez pryzmat dramatu małżonków i ich dzieci: Tych którzy żyją związku niesakramentalnym prosi aby pozostali w jedności ze wspólnotą uczniów Chrystusa przez słuchanie Słowa Bożego modlitwę i chrześcijańskie wychowanie potomstwa. Kościół piętnując zdradę i potępiając niewierność nigdy nie potępia człowieka. Mówiąc o grzechu i ludzkiej słabości, jednocześnie głosi prawdę o Bożym Miłosierdziu – podkreślił biskup. 

Na uroczystej Eucharystii obecni byli także przedstawiciele gmin z Nowej Słupi i Bielin. Liturgię uświetniła Orkiestrwa Wojska Polskiego z Garnizonu Warszawa. Po zakończeniu Mszy świętej wierni wysłuchali koncertu pieśni religijno-patriotycznej w wykonaniu muzyków z Warszawy.

19

CZE

2016

3830

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 4

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.