Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
czwartek 23 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Ildefons, Rajmund
| | |

Strona główna » Aktualności » MODLITWA W INTENCJI OJCZYZNY

MODLITWA W INTENCJI OJCZYZNY

wielkość tekstu:A | A | A

Dzisiejsza - XII niedziela zwykła dla naszej wspólnoty świętokrzyskiej była dniem dziękczynienia za dar chrztu naszej Ojczyzny oraz za nadanie i ogłoszenie kościoła na Świętym Krzyżu Bazyliką Mniejszą w 3. rocznicę tego aktu. Do wspólnej modlitwy zaprosiliśmy szczególnie żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych. Modliliśmy  się także za tych, którzy w obronie niepodległości Polski oddali życie i polecali Bogu przyszłość dziś wolnej i niepodległej Polski.

Główna suma dziękczynna była celebrowana na błoniach świętokrzyskich. Przewodniczył jej biskup Józef Guzdek, biskup Polowy Wojska Polskiego. Licznie uczestniczyli w niej przedstawiciele służb mundurowych: wojska, policji, straży pożarnej, harcerstwa i kombatantów. Na naszej modliwie obecni byli pralamentarzyści ziemi świętokrzyskiej a także pani Agata Wojtyszek - Wojewoda Świętokrzyski.
 
Biskup Józef Guzdek w homilii zwrócił uwagę na to, że dziękując za chrzest Polski powinniśmy stawiać pytania o naszą wierność Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie, zachowując w sercach i umysłach poczucie tego, że jako naród wielokrotnie zdawaliśmy egzamin z wierności ewangelicznym wartościom. Zdaniem biskupa, powinniśmy także pytać samych siebie, co uczyniliśmy w naszym życiu z łaską chrztu:  
 
Nie wystarczą słowne deklaracje. „Nie każdy, który mówi mi Panie, Panie wejdzie do Królestwa Niebieskiego, lecz ten kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w Niebie”, przestrzega Jezus swoich uczniów. Miłość żąda ofiary. Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich. Wierność to drugie imię miłości. Jest ona jedną z fundamentalnych wartości, na których można wznosić solidny gmach życia małżeńskiego i rodzinnego, religijnego, społecznego i narodowego. Zdrada zaś jest źródłem łez i duchowego cierpienia i stoi u początku duchowej i materialnej ruiny – powiedział biskup.
Wspominamy ciągle heroizm obrońców naszej Ojczyzny w 1920 r., bohaterskich obrońców z września roku 1939, bohaterów Powstania Warszawskiego, zdobywców Monte Cassino, żołnierzy niezłomnych, którzy opierali się komunistycznemu zniewoleniu po zakończeniu II wojny światowej. Wszyscy oni dochowali wierności wartościom wypisanym na wojskowych sztandarach: „Bóg – Honor – Ojczyzna” – podkreślił kaznodzieja.

Bp Guzdek zaznaczył, że wielokrotnie byliśmy świadkami medialnej fascynacji przypadkami publicznego zaparcia się Chrystusa i wystąpienia z Kościoła. Głośno jest o nielicznych przypadkach księży, którzy złamali przyrzeczenie wierności Bogu i Ewangelii oraz posłuszeństwa Kościołowi. Zdaniem hierarchy, w mediach pełnią oni rolę celebrytów i są stawiani za wzór postępowania. Ci, którzy powinni wstydzić się zdrady i niewierności danemu słowu, są pierwszymi komentatorami kościelnych wydarzeń.

Pragnę zaznaczyć, że Kościół nikogo nie potępia. Ani małżonków, którzy nie dochowali przysięgi dozgonnej miłości i wierności, ani też kapłanów, którzy zdradzili Chrystusa i Kościół. Miłosierny Bóg zawsze czeka na opamiętanie i nawrócenie oraz na powrót do pełnej jedności z Kościołem. Nauczał tego św. Jan Paweł II, czyni to także papież Franciszek – powiedział.

Biskup Polowy Wojska Polskiego wskazał że Kościół patrzy na rozpad małżeństwa przez pryzmat dramatu małżonków i ich dzieci: Tych którzy żyją związku niesakramentalnym prosi aby pozostali w jedności ze wspólnotą uczniów Chrystusa przez słuchanie Słowa Bożego modlitwę i chrześcijańskie wychowanie potomstwa. Kościół piętnując zdradę i potępiając niewierność nigdy nie potępia człowieka. Mówiąc o grzechu i ludzkiej słabości, jednocześnie głosi prawdę o Bożym Miłosierdziu – podkreślił biskup. 

Na uroczystej Eucharystii obecni byli także przedstawiciele gmin z Nowej Słupi i Bielin. Liturgię uświetniła Orkiestrwa Wojska Polskiego z Garnizonu Warszawa. Po zakończeniu Mszy świętej wierni wysłuchali koncertu pieśni religijno-patriotycznej w wykonaniu muzyków z Warszawy.

poprzednia strona|1|2| z   2następny|ostatnia

czytano: 2394 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 19 czerwca 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 4
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej