Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
sobota 22 lutego 2020 r., imieniny obchodzą: Marta, Małgorzata
| | |

Strona główna » Aktualności » Uroczystość św. Eugeniusz de Mazenod

Uroczystość św. Eugeniusz de Mazenod

wielkość tekstu:A | A | A

21 maja Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej obchodzą uroczystość założyciela zgromadzenia - św. Eugeniusza de Mazenoda. Z tej okazji pragniemy pokrótce przybliżyć osobę tego wielkiego świętego, którego Jan Paweł II nazwał świętym naszych czasów, a jego relikwie ustawił na biurku w swoim prywatnym gabinecie. Z tej okazji za pośrednictwem przekazu internetowego,  wszystkim odbiorcom newsletter’ów pragniemy również podziękować za wszelkie wyrazy życzliwość i żywe zainteresowanie naszym zgromadzeniem zakonnym i tym wszystkim co dzieję się w oblackiej wspólnocie, nowicjacie i sanktuarium na Świętym Krzyżu. W tych dniach rozpoczynamy również tydzień modlitw o powołania do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów M.N. dlatego prosimy również wszystkich o tę modlitwę.

Św. Eugeniusz de Mazenod biskup Marsylii urodził się w Aix-en-Provence, na południu Francji, w 1782 roku. Jako dziecko z powodu wybuchu Rewolucji Francuskiej w 1791 roku został zmuszony, wraz z rodzicami, do opuszczenia Francji. Przez 11 lat tułał się po terenie dzisiejszych Włoch.

W 1802 roku powrócił do Francji, gdzie w pewien Wielki Piątek, przed wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego, przeżył swoje radykalne nawrócenie. Jego konsekwencją było odkrycie w sobie powołania kapłańskiego i całkowite poświęcenie się przez resztę życia Bogu. W wieku 26 lat wstępuje do seminarium św. Sulpicjusza w Paryżu. W roku 1811 otrzymuje święcenia kapłańskie.

Zajmował się najbardziej ubogimi, ofiarami Rewolucji Francuskiej. Mieszkańcom miast i wsi prowansalskich głosi Ewangelię. Widząc, że sam nie jest w stanie prowadzić tak wielkiego dzieła odnowy, zebrawszy kapłanów gorliwych o zbawienie dusz, zakłada w 1816 roku Zgromadzenie Misjonarzy Prowansji. Głoszą oni kazania, rekolekcje i misje święte. Zgromadzenia zostało zatwierdzone przez papieża Leon XII w 1826 roku pod nazwą Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1841 roku oblaci wychodzą poza granice Francji, przecierając szlaki misyjne. Udają się do Kanady Północnej, gdzie pracują wśród Indian i Eskomosów; Stanów Zjednoczonych; Meksyku; na Cejlon (Sri Lanka) i do południowej Afryki.

W roku 1837 św. Eugeniusz został mianowany biskupem Marsylii. Dla swoich diecezjan był prawdziwym ojcem. Przyjmował wszystkich, którzy tylko pragnęli się z nim spotkać. Wspierał słowem i materialnie. Nikomu nie odmawiał pomocy. Sam jednak, miło tego, że był biskupem i człowiekiem z którym liczono się w całej ówczesnej Francji, żył skromnie i prosto.

Zmarł 21 maja 1861 roku w Marsylii. Heroiczność jego miłości i gorliwości o zbawienie dusz zostały potwierdzone przez Kościół. Został beatyfikowany przez papieża Pawła VI, w niedzielę misyjną, 19 września 1975 roku, a kanonizowany przez Jana Pawła II 3 grudnia 1995 roku.

czytano: 272 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 20 maja 2007 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 2
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej