Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
sobota 18 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Małgorzata, Piotr
| | |

Strona główna » Aktualności » ROCZNICOWE OBCHODY NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

ROCZNICOWE OBCHODY NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

wielkość tekstu:A | A | A

Dzieci, młodzież, samorządowcy, parlamentarzyści i duchowni  oraz wielu wiernych regionu świętokrzyskiego i z całej Polski modliło się w niedzielę 10 kwietnia w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej (1940)  oraz Katastrofy Smoleńskiej (2010) podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w bazylice na Świętym Krzyżu, której przewodniczył o. superior Zygfryd Wiecha OMI.

Okolicznościową homilię wygłosił o. Krzysztof Jamrozy OMI, Mistrz Nowicjatu, który w swoim słowie przypomniał o męczeńskiej śmierci tych, którzy w swoim życiu czynili wszystko, aby nasza ojczyzna była wolna i niepodległa. Ich krew przelana 76. lat temu w Katyniu, Miednoje, Charkowie i w innych miejscach na wschodzie oraz 6. lat temu pod Smoleńskiem to najwyższa ofiara - oddali życie bo ukochali ojczyznę, bo byli ludźmi honoru i oddanymi Bogu.

Na Mszy świętej były obecne Poczty Sztandarowe z palcówek oświatowych gminy Nowa Słupia (Jeziorka, Rudek i Nowej Słupi) oraz Prawa i Sprawiedliwości ziemi świętokrzyskiej.

Po Mszy świętej miała miejsce modlitwa i złożenie wieńców pod pamiątkowymi tablicami, które znajdują się w kruchcie naszej bazyliki świętokrzyskiej. 

Natomiast w pobliżu kaplicy relikwii Drzewa Krzyża Świętego zorganizowaliśmy okolicznościową wystawę ze zdjęciami upamiętniającą pobyt na Świętym Krzyżu tych, którzy 6. lat temu zginęli w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem: śp. prezydenta Kaczorowskiego, śp. premiera Gosiewskiego, śp. ministra Mertę, śp. gen. Buka oraz śp. panią Walewską - Przyjałkowską.

czytano: 1038 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 10 kwietnia 2016 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 5
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej