Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

Strona główna » Aktualności » ŚWIĘTO MIŁOSIERDZIA NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

wielkość tekstu: A | A | A

W dzisiejszą Niedzielę Miłosierdzia Bożego w świętokrzyskiej bazylice mniejszej gościł pasterz diecezji sandomierskiej ks. biskup Krzysztof Nitkiewicz. Przewodniczył głównej sumie oraz wygłosił homilię. Na wspólnej modlitwie zgromadzili sie liczni pielgrzymi z regionu świętokrzyskiego i całego kraju. Obecna była pani Agata Wojtyszek - Wojewoda Świętokrzyski oraz pracownicy Urzędu Wojewódzkiego z Kielc. Na wspólną modlitwę przybył także pan Stanisław Adamczak - Rektor Politechniki Świętokrzyskiej oraz pan Janusz Cedro - Wojewódzki Świętokrzyski Konserwator Zabytków oraz przedstawiciele z gmin Nowej Słupi i Bielin.

Dzisiejsza modlitwa pod przewodnictewm biskupa Krzysztofa była duchowym zwieńczeniem wczorajszego sympozjum naukowego na temat Dziedzictwa Świętego Krzyża. Sacrum, kultura, natura. Seminarium naukowe zorganizowano z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski oraz z okazji 200. lecia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalnej i 80. rocznicy pobytu Oblatów na Łysej Górze. Podczas tej naukowej sesji przypomnianio o historii oraz wielkiej roli jakie klasztor i sanktuarium na Świętym Krzyżu odegrało w dziele chrystianizacji naszej ojczyzny.

Podczas dzisiejszej homilii także biskup Krzysztof mówił o wielkiej roli Świętego Krzyża: Świętokrzyskie sanktuarium założone u zarania chrześcijaństwa w Polsce przez Benedyktynów i powierzone w ubiegłym wieku Oblatom, mówi o Bożym Miłosierdziu i o wielkości życia z Chrystusem. O jego wspaniałych owocach w sferze religijnej, kulturalnej i patriotycznej. Mówi także o degradacji człowieczeństwa i kulturze śmierci, które weszły tu wraz z usunięciem wspólnoty zakonnej i drastycznym ograniczeniem działalności duszpasterskiej. Klasztor stał się wówczas nie tylko jednym z najcięższych więzień, ale miejscem mordów, egzekucji, a nawet kanibalizmu. Obecnie przeżywa swoje odrodzenie i stanowi ważny ośrodek życia duchowego na mapie Diecezji Sandomierskiej, promieniując światłem Chrystusa Zmartwychwstałego - Najmiłosierniejszego Zbawiciela na cały region i jeszcze dalej – przypominał bp K. Nitkiewicz. 

W swojej homilii biskup podkreślił, że jak przez wieki, tak również i obecnie, życie społeczne powinno być budowane na fundamencie jakim jest Zmartwychwstały Zbawiciel: Europa usiłuje dzisiaj zbudować społeczeństwo neutralne religijnie, kultywując wyrywkowo wartości chrześcijańskie. Jak zauważa francuski filozof Fabrice Hadjadj, mamy przed sobą ciało, które utraciło głowę, bo oderwało się od Chrystusa. Z tego powodu cierpi na ataksję, jest blade i zgaszone. Nastąpiło zubożenie relacji międzyludzkich oraz instytucjonalnych. Wszystko obraca się w sferze konsumpcji i zabezpieczeń socjalnych. Wiedzą o tym różni fundamentaliści religijni oraz ideologiczni. Oni nami gardzą i chcą wprowadzić swój porządek, wierząc, że w ten sposób oczyszczą zepsuty i skorodowany moralnie Zachód – mówił hierarcha. 

- Byliśmy niedawno świadkami przerażających zamachów, dokonanych przez terrorystów muzułmańskich w Brukseli. Obok niewinnych ofiar, ogromu cierpienia i strachu, jakie spowodowały te barbarzyńskie akty, sprawcy chcieli im nadać wymiar symboliczny. Ktoś powie, że to się dzieje daleko od Polski. Daleko w sensie geograficznym, bo pod wieloma względami mamy już w naszym ojczystym domu sytuację podobną do tej jaka jest na zachodzie Europy. Rozluźniły się nasze więzy z Chrystusem, a pragnienie, wręcz pożądanie nieograniczonej wolności pociąga za sobą rezygnację z zasad chrześcijańskiego życia.  Staliśmy się przez to puści w słowach oraz w gestach przez które wyrażamy naszą postawę religijną. Brakuje poważnej refleksji nad tym co było, jest i będzie – podkreślał bp Krzysztof. 

- Przypadająca w tym roku 1050. rocznica chrztu Polski, Światowe Dni Młodych w Krakowie i  Rok Święty Miłosierdzia są okazją do umocnienia i ożywienia wiary. Bez niej będziemy jeszcze bardziej zagubieni i bezbronni wobec wyzwań, jakie niesie każdy dzień. Łacińska sentencja mówi, że historia jest nauczycielką życia. Studiowanie czasów minionych pozwala uchronić się od błędów, pomaga docenić to, co posiadamy i podsuwa pomysły na przyszłość. Nie możemy jednak zapominać, iż żyjemy w czasach Ducha św., w epoce Jego natchnień i charyzmatów. Podobnie jak Apostołowie spotykamy Chrystusa Zmartwychwstałego, a właściwie to On nas odnajduje, przychodzi do nas w różnych życiowych okolicznościach – wskazywał Pasterz sandomierski.

- Chrystus - Najmiłosierniejszy Zbawiciel, musi być zawsze naszym fundamentem, tak jak był fundamentem dla założycieli tego świętokrzyskiego klasztoru, dla budowniczych bazyliki katedralnej w Sandomierzu i dla tych wszystkich, którzy od prawie dwustu lat wypełniają Jego misję w diecezji sandomierskiej – podsumował biskup Nitkiewicz. 

Dzisiejsza uroczysta Eucharystia została uświetniona przez Muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej na czele z panem Mirosławem Rubakiem oraz przez naszych Nowicjuszy. Przed błogosławieństwem słowo podziękowań do wszystkich zebranych skierował o. Zygfryd Wiecha OMI - przełożony wspólnoty zakonnej na Świętym Krzyżu.

Po Mszach świętych, które były dziś sprawowane w bazylice świętokrzyskiej wszyscy wierni przy wyjściu z bazyliki otrzymywali obrazki z wizerunkiem Jezusa Miłosiernego, na odwrocie którego otrzymali modlitwę - Koronkę do Miłosierdzia Bożego - z zachętą do częstego sięgania po tą modlitwę.

 

03

KWI

2016

1426

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 5

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.