Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

"BRAMA MIŁOSIERDZIA" OTWARTA

Strona główna » Aktualności » "BRAMA MIŁOSIERDZIA" OTWARTA

wielkość tekstu: A | A | A

W dniu dzisiejszym w naszej bazylice mniejszej na Świętym Krzyżu ks. kan. Jerzy Beksiński, dziekan dekanatu świętokrzyskiego wraz z o. Władysławem Koziołem OMI – Misjonarzem Miłosierdzia otworzyli uroczyście Bramę Miłosierdzia.

Ceremonia rozpoczęła się w kruchcie bazyliki, gdzie została odmówiona modlitwa na Rok Jubileuszowy Miłosierdzia oraz proklamowana Ewangelia miłosierdzia, zapraszająca do radowania się miłością, jaką nieustannie Bóg okazuje każdemu stworzeniu. Następnie po słowach księdza Dziekana - Otwórzcie bramy sprawiedliwości byśmy weszli i złożyli dzięki Panu. Oto jest brama Pana, wejdźmy przez nią aby otrzymać miłosierdzie i przebaczenie – ruszyła uroczysta procesja do ołtarza.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił o. Krzysztof Jamrozy OMI, mistrz Nowicjuszy. Nawiązując  w niej do dzisiejszej Ewangelii powiedział: Kościół ofiarując nam dziś ewangeliczny fragment opisujący scenę Przemienienia zachęca nas, byśmy wraz z trójką Apostołów kontemplowali oblicze Chrystusa jaśniejące chwałą Bóstwa, byśmy poruszeni Jego widokiem zechcieli powtórzyć za Piotrem: Panie, dobrze, że tu jesteśmy, dobrze, że jesteśmy przy Tobie, dobrze, że możemy zgromadzić się na górze Świętego Krzyża tak blisko Ciebie. Jest nam to potrzebne, bo jakże często podobni jesteśmy do Piotra, Jakuba i Jana, którzy na widok modlącego się Jezusa zasypiają. I nam powszednieje modlitwa, niedzielna Eucharystia, w czasie której, być może raz czy drugi zerkniemy na zegarek, a perspektywa przyjęcia Komunii Świętej, ciała Boga żywego, nie powoduje przyśpieszonego bicia serca.

Kontynuując dalej tę myśl o. Krzysztof stwierdził: Jezus doskonale wie, że potrzebujemy impulsów, które budzą nas z letargu, które pomagają nam głębiej przeżywać rzeczywistość wiary tak nam dobrze, wydawałoby się znanej. I takim impulsem jest i Wielki Post, i ogłoszony 8 grudnia przez papieża Franciszka rok miłosierdzia.

W dalszym słowie o. Jamrozy zwrócił uwagę na symbolikę Bramy Miłosierdzia oraz znaczenie posługi Misjonarza Miłosierdzia: W przeżywaniu roku miłosierdzia towarzyszą nam liczne znaki. Jednym z nich są misjonarze miłosierdzia – wybrani kapłani mający być znakiem Boga Ojca przygarniającego tych, którzy starają się o przebaczenie. Otrzymując od Ojca Świętego władzę rozgrzeszania z grzechów zarezerwowanych Stolicy Apostolskiej mają być zwiastunami radości i przebaczenia. Jak było to już ogłaszane, do pełnienia tej zaszczytnej posługi w naszym świętokrzyskim sanktuarium wybrany został ojciec Władysław Kozioł OMI. Ale oprócz kapłanów spowiedników ze specjalnymi uprawnieniami w przeżywaniu roku miłosierdzia towarzyszy nam jeszcze jeden znak. To „Brama miłosierdzia”. Pierwszą otworzył papież Franciszek w bazylice świętego Piotra w Rzymie w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Bramy kolejne otwarte zostały w katedrach, bazylikach i kościołach stacyjnych całego świata. Taka symboliczna brama w naszej bazylice otwarta została właśnie na początku tej Mszy świętej. Wejście przez nią, w zamyśle Ojca Świętego Franciszka ma wyrażać odkrycie głębi miłosierdzia Ojca, który przyjmuje wszystkich i wychodzi osobiście na spotkanie każdego. Przejście przez Święte Drzwi ma sprawić, że poczujemy się uczestnikami tajemnicy miłości porzucając wszelkie formy lęku i strachu, żyjąc raczej radością spotkania z łaską, która wszystko przemienia.

W naszej wspólnej modlitwie udział wzięli uczestnicy rekolekcji powołaniowych, które od piątku trwają w naszym klasztorze oraz Skauci Europy. Tym razem młodzież przybyła m.in. z województwa wielkopolskiego, opolskiego, lubelskiego i świętokrzyskiego. Ich duchowym opiekunem jest o. Dominik Ochlak OMI, asystent w Sekretariacie Powołań.

 

 

    

21

LUT

2016

1871

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.