Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
wtorek 7 kwietnia 2020 r., imieniny obchodzą: Rufin, Donata
| | |

Strona główna » Aktualności » MSZA PASTERSKA W SANKTUARIUM NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

MSZA PASTERSKA W SANKTUARIUM NA ŚWIĘTYM KRZYŻU

wielkość tekstu:A | A | A

„Nie lękajcie się” – oto Bóg nasz. On jest najpiękniejszym prezentem świątecznym i najlepszym drogowskazem na Nowy Rok. To On Jezus jest najwspanialszym darem od Boga dla każdego z nas – mówił o. dr Marian Puchała OMI, Wikariusz Prowincjalny Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej do licznie zebranych wiernych w bazylice w sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu.

W sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu, podobnie jak w latach ubiegłych, pasterka została poprzedzona Jasełkami w wykonaniu oblackich nowicjuszy. Następnie pielgrzymi mieli okazję wysłuchać recitalu bożonarodzeniowego w wykonaniu muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej.
Mszy pasterskiej o północy przewodniczył i wygłosił homilię o. dr Marian Puchała OMI, Wikariusz Prowincjalny z Poznania. Ta uroczysta Eucharystią rozpoczęła się procesją wejścia prowadząca z zakrystii, przez krużganki do bazyliki, w której była niesiona figurka Dzieciątka Jezus.
 
Wikariusz Prowincjalny w homilii zachęcał licznie zebranych wiernych: Nie lękajcie się. Oto Bóg nasz! Ten, przez którego wszystko się stało przyjął postać ludzką, stał się najprawdziwszym człowiekiem. Zstąpił z nieba i narodził się z niewiasty – Dziewicy Maryi – stając się naszym Bratem. Gdy nadeszła pełnia czasu, Bóg postanowił objawić ludziom plan swojej miłości powzięty od wieków dla wybawienia człowieka z grzechu, który oddalił go od Stwórcy. Właśnie 2000 lat temu, tej nocy dokonała się rzecz niesamowita, rewelacyjna, niepojęta ludzkim rozumem. Przyszedł do nas Bóg, aby nas zbawić. Przyszedł do nas Bóg, aby nas uwolnić od lęku: aby nas wyzwolić od lęku przed Bogiem, przed drugim człowiekiem, przed sobą samym; aby nas wyzwolić od wszelkiego lęku – mówił o. Puchała OMI.
 
Kończąc swoje słowo kaznodzieja pytał: Ciesząc się narodzeniem Pana musimy postawić sobie samym pytanie: czy przyjście Jezusa Chrystusa w ludzkim ciele wyzwoliło mnie od z lęku przed Bogiem? To znaczy czy lęk zastąpiłem miłością, przyjaźnią do Boga, pogłębioną wiarą? Czy narodzenie Jezusa Chrystusa wyzwoliło mnie od lęku przed kłamstwem? Czy wiem, że jako chrześcijanin ma zawsze dawać świadectwo prawdzie? Czy pozwoliłem Jezusowi, by wyzwolił moje serce z leku przed drugim człowiekiem? Także przed sobą samym? Niech to kolejne narodzenie Zbawiciela nie będzie dla mnie tylko wspomnieniem, tradycją, nastrojem, ale niech Słowo stanie się Ciałem w każdym z nas. Niech zatem najpiękniejszym prezentem świątecznym i najlepszym drogowskazem na Nowy Rok będzie Nowonarodzony Jezus w naszych sercach; to najwspanialszy dar Boga dla każdego człowieka – zachęcał o. Marian Puchała OMI.
 
Atmosferze modlitwy, skupienia i refleksji podczas naszej wspólnej modlitwy w noc Narodzenia Pańskiego niewątpliwie sprzyjała oprawa liturgiczna przygotowana przez naszych nowicjuszy oraz Muzyków Filharmonii Świętokrzyskiej oraz  przepiękny wystrój naszej bazyliki, która została przyozdobiona  wysokimi jodłami, które zostały podarowane przez nadleśnictwo Łagów. Na zielonych drzewach zawisły bombki - dar pani Lucyny Gozdek ze Staszowa. Nad głowami wiernych zawisły zielone girlandy długości 70 metrów, wykonane z jodły świętokrzyskiej rozświetlone tysiącem światełek. 
 
Tegoroczna szopka tradycyjnie została zaprojektowana i wykonana przez pracowników kieleckiego Centrum Kultury. Główną projektantką i pomysłodawczynią stajenki jest pani dyrektor Magdalena Kusztal. Jak wygląda szopka? Jest zupełnie inna niż w roku ubiegłym. W prezbiterium naszej bazyliki świętokrzyskiej stanął dużych rozmiarów dom, z komina którego wydobywa się dym. Dodatkowym efektem jest oświetlenie całości jak i obecność ptactwa, bobrów, kun, saren, dzika, które zostały wypożyczone z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. W szopce zostały umieszczone nowe figury przyozdobione pięknymi materiałami. 
 
Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych jest żywa szopka, która stanęła przy wejściu do naszej bazyliki. Możemy zobaczyć w niej: kozę, osiołka, kucyka, owcę z jagniątkiem, ptactwo domowe i ozdobne: gęsi, indyki, kaczki, kury i gołębie. Ta szopka to dzieło pana Jana Bzymka z Dębniaka oraz panów Mirosława i Michała Nowocieniów i ich pracowników z Jeleniowa, którym serdecznie dziękujemy za pomoc i wielki trud włożony w jej powstanie. Dziękujemy także panu Adamowi Partyce, pani Agnieszce i panu Janowi Bzymkowi za wypożyczenie zwierząt do żywej szopki.
 
Świętokrzyskie stajenki – ta w bazylice i ta żywa -  swoją prostotą ale też i trochę bajkowym charakterem, mają za zadanie ewangelizować tych, którzy w tym świątecznym czasie nawiedzą Święty Krzyż. 
 
Zapraszamy zatem do wspólnego przeżywania Świąt Narodzenia Pańskiego razem z nami na Świętym Krzyżu. Niech miłość i radość płynąca od Jezusa Chrystusa przepełnia nasze serca i nasze myśli. Do zobaczenia na Świętym Krzyżu…

 

czytano: 1996 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 25 grudnia 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 7
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 5 nowicjuszy: 4 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej