Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
niedziela 26 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Tymoteusz, Michał
| | |

Strona główna » Aktualności » ŚWIĘTOKRZYSKA NAGRODA KULTURY DLA OBLATÓW ZE ...

ŚWIĘTOKRZYSKA NAGRODA KULTURY DLA OBLATÓW ZE ŚWIĘTEGO KRZYŻA

wielkość tekstu:A | A | A

Nasza wspólnota zakonna ze Świętego Krzyża w minioną środę 21 października 2015 roku, została nagrodzona Świętokrzyską Honorową Nagrodą Kultury. Statuetkę w imieniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z klasztoru na Świętym Krzyżu odebrał rektor bazyliki o. Dariusz Malajka OMI.


Wręczenie statuetek dla wyróżnionych odbyło się podczas  inauguracji Roku Kulturalnego i Sezonu Artystycznego 2015-2016. Uroczystość miała miejsce w gmachu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Kielcach. Obecni byli Marszałek województwa pan Adam Jarubas oraz członkowie zarządu województwa Świętokrzyskiego pani Agata Binkowska i pan Jerzy Kotowski.

Od 1936 roku jesteśmy kustoszami  Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego. W uzasadnieniu uhonorowania nagrodą czytamy: …za to, że konsekwentnie działają na rzecz zachowania i poprawy stanu obiektów, upowszechniania wiedzy nt. historii Świętego Krzyża i propagowania dziedzictwa kulturowego i tradycji regionu Świętokrzyskiego.
 
W ostatnim czasie ukończyliśmy remont skrzydła północnego klasztoru oraz odbudowaliśmy wieżę kościelną i odrestaurowaliśmy zabytkowy XV-wieczny wirydarz. Jesteśmy  również organizatorami i współorganizatorami ważnych przedsięwzięć artystycznych i kulturalnych o zasięgu regionalnym i ogólnopolskim. 

Dziękujemy wszystkim, którzy od wielu lat wspierają nasze działania zmierzające do przywrócenia dawnej świetności klasztoru na Świętym Krzyżu. Dziękujemy za wielką życzliwość i otwarte serce instytucjom i osobom indywidualnym. Nie było by tej nagrody, wyróżnienia gdyby nie Wy drodzy Przyjaciele i Dobrodzieje duchowej stolicy regionu jaką jest Święty Krzyż.

Świętokrzyska Nagroda Kultury przyznawana jest co roku przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego, który honoruje osoby, instytucje, stowarzyszenia oraz zespoły za szczególne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego.
 

czytano: 779 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 23 października 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 9
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

Relikwie drzewa Krzyża Świętego. Legenda - Było to za panowania Bolesława Chrobrego. Król zaprosił do Polski królewicza węgierskiego Emeryka. Młodzieniec, jak to było w ...więcej