Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

STRAŻNIK DZIEDZICTWA RZECZPOSPOLITEJ - OBLACI ZE ŚWIĘTEGO KRZYŻA W SENACIE RP

Strona główna » Aktualności » STRAŻNIK DZIEDZICTWA RZECZPOSPOLITEJ - OBLACI ZE ŚWIĘTEGO KRZYŻA W SENACIE RP

wielkość tekstu: A | A | A

W miniony wtorek,29 września 2015 r. w gmachu Senatu RP w Warszawie ogłoszono laureatów III Edycji Konkursu o Nagrodę i Tytuł Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej Custos Monumentorum Rei Publicae. Na gali wręczenia nagród obecni byli przedstawiciele z naszego klasztoru ze Świętego Krzyża - o. superior Zygfryd Wiecha OMI oraz rektor bazyliki świętokrzyskiej o. Dariusz Malajka OMI. Sanktuarium relkiwii Drzewa Krzyża Świętego z rekomendacji senatora ziemi świętokrzyskiej Krzysztofa Słonia zostało także zgłoszone do udziału w konkursie ogłoszonym przez Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Choć nie zajeliśmy zaszczytnego miejsce to jednak była to okazja do przypomnienia o historii i pokazania co w ostatnich latach uczyniono by przywrócić Świętemu Krzyżowi dawny blask i jakie podejmuje się dziś wysiłki i starania by Święty Krzyż stał się perłą polskiego dziedzictwa narodowego.
 
Tytuł Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej kapituła konkursowa pod przewodnictwem wicemarszałek Marii Pańczyk-Pozdziej przyznała w 3 kategoriach. Oprócz tytułu i nagrody pieniężnej laureaci otrzymali pamiątkowe medale. Nagrodę Krajową dla osób fizycznych w wysokości 10 tys. zł i tytuł Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej otrzymali Magdalena Miller i Kasper Świerzowski za – jak uzasadniono – rewaloryzację zespołu dworsko-parkowego w Kwiatonowicach, ogromną pasję kolekcjonerską i bibliofilską, a także stworzenie ważnego miejsca na Małopolskim Szlaku Literackim.
 
Bibliotekę Śląską w Katowicach uhonorowano tytułem Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej w kategorii: Nagroda Krajowa dla instytucji (20 tys. zł) za pozyskiwanie, konserwację i udostępnianie unikatowych zbiorów, a także ważnych społecznie materiałów związanych z działaniami niepodległościowymi i ruchem „Solidarności” na Śląsku; za stworzenie aktywnego ośrodka naukowego i kulturalnego, służącego pielęgnowaniu i zachowaniu dziedzictwa kulturowego Śląska i Polski.
 
W kategorii: Nagroda Zagraniczna im. Mieczysława Gębarowicza (5 tys. euro) tytuł Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej przyznano prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicji Marii Klimaszewskiej za wieloletnią działalność na rzecz zachowywania i podtrzymywania polskiego dziedzictwa kulturowego na Litwie; za poświęcenie i pasję w ratowaniu i opiece nad zabytkami najstarszej polskiej nekropolii w Wilnie – Starej Rossy; za stworzenie społecznego ruchu przywracania pamięci o wydarzeniach historycznych na tych ziemiach, a także za udaną współpracę z litewskimi instytucjami i za dobre wywiązywanie się kierowanego przez nią komitetu z obowiązków partnera w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego Polski i Litwy.
 
Podczas gali wręczono pamiątkowe dyplomy wszystkim nominowanym w konkursie o Nagrodę i Tytuł Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej Custos Monumentorum Rei Publicae.
 
Gratulacje laureatom i wszystkim nominowanym złożyli marszałek Bogdan Borusewicz oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska. Marszałek Senatu podkreślił, że w tegorocznej edycji konkursu senatorowie złożyli więcej wniosków niż w poprzednich, wszyscy nominowani reprezentują niezwykle wyrównany poziom, a ich dzieło warte jest uhonorowania. Minister kultury dziękowała Senatowi, że podjął się zadania nagrodzenia osób i instytucji, które swoją pracą i zaangażowaniem decydują, iż zabytki naszej kultury materialnej i niematerialnej ocaleją i zostaną spuścizną następnych pokoleń Polaków.
 
Z naszej ziemi świętokrzyskiej została nominowana dr hab. Urszula Oettingen za wieloletnią działalność na rzecz upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego na terenie regionu świętokrzyskiego, kształtowanie świadomości historycznej i postaw patriotycznych społeczeństwa Kielecczyzny; wkład w organizację i pomoc w renowacji zabytków kieleckich cmentarzy i innych miejsc pamięci narodowej, związanych z ważnymi dla tego regionu wydarzeniami historycznymi i kulturalnymi. (za: http://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,8223,gala-konkursu-o-nagrode-i-tytul-straznika-dziedzictwa-rzeczypospolitej.html)
 
 
 
 
 
 

03

PAŹ

2015

1993

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 4

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.