Wpisz e-mail, aby być informowanym
o uroczystościach i wydarzeniach.
Symbol Gór Świętokrzyskich położony, w samych ich sercu, na Łysej Górze - pobenedyktański klasztor, o którym pierwsza wzmianka pochodzi z XII wieku.więcej
czwartek 23 stycznia 2020 r., imieniny obchodzą: Ildefons, Rajmund
| | |

Strona główna » Aktualności » STRAŻNIK DZIEDZICTWA RZECZPOSPOLITEJ - OBLACI ZE ...

STRAŻNIK DZIEDZICTWA RZECZPOSPOLITEJ - OBLACI ZE ŚWIĘTEGO KRZYŻA W SENACIE RP

wielkość tekstu:A | A | A

W miniony wtorek,29 września 2015 r. w gmachu Senatu RP w Warszawie ogłoszono laureatów III Edycji Konkursu o Nagrodę i Tytuł Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej Custos Monumentorum Rei Publicae. Na gali wręczenia nagród obecni byli przedstawiciele z naszego klasztoru ze Świętego Krzyża - o. superior Zygfryd Wiecha OMI oraz rektor bazyliki świętokrzyskiej o. Dariusz Malajka OMI. Sanktuarium relkiwii Drzewa Krzyża Świętego z rekomendacji senatora ziemi świętokrzyskiej Krzysztofa Słonia zostało także zgłoszone do udziału w konkursie ogłoszonym przez Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. Choć nie zajeliśmy zaszczytnego miejsce to jednak była to okazja do przypomnienia o historii i pokazania co w ostatnich latach uczyniono by przywrócić Świętemu Krzyżowi dawny blask i jakie podejmuje się dziś wysiłki i starania by Święty Krzyż stał się perłą polskiego dziedzictwa narodowego.
 
Tytuł Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej kapituła konkursowa pod przewodnictwem wicemarszałek Marii Pańczyk-Pozdziej przyznała w 3 kategoriach. Oprócz tytułu i nagrody pieniężnej laureaci otrzymali pamiątkowe medale. Nagrodę Krajową dla osób fizycznych w wysokości 10 tys. zł i tytuł Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej otrzymali Magdalena Miller i Kasper Świerzowski za – jak uzasadniono – rewaloryzację zespołu dworsko-parkowego w Kwiatonowicach, ogromną pasję kolekcjonerską i bibliofilską, a także stworzenie ważnego miejsca na Małopolskim Szlaku Literackim.
 
Bibliotekę Śląską w Katowicach uhonorowano tytułem Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej w kategorii: Nagroda Krajowa dla instytucji (20 tys. zł) za pozyskiwanie, konserwację i udostępnianie unikatowych zbiorów, a także ważnych społecznie materiałów związanych z działaniami niepodległościowymi i ruchem „Solidarności” na Śląsku; za stworzenie aktywnego ośrodka naukowego i kulturalnego, służącego pielęgnowaniu i zachowaniu dziedzictwa kulturowego Śląska i Polski.
 
W kategorii: Nagroda Zagraniczna im. Mieczysława Gębarowicza (5 tys. euro) tytuł Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej przyznano prezes Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą Alicji Marii Klimaszewskiej za wieloletnią działalność na rzecz zachowywania i podtrzymywania polskiego dziedzictwa kulturowego na Litwie; za poświęcenie i pasję w ratowaniu i opiece nad zabytkami najstarszej polskiej nekropolii w Wilnie – Starej Rossy; za stworzenie społecznego ruchu przywracania pamięci o wydarzeniach historycznych na tych ziemiach, a także za udaną współpracę z litewskimi instytucjami i za dobre wywiązywanie się kierowanego przez nią komitetu z obowiązków partnera w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego Polski i Litwy.
 
Podczas gali wręczono pamiątkowe dyplomy wszystkim nominowanym w konkursie o Nagrodę i Tytuł Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej Custos Monumentorum Rei Publicae.
 
Gratulacje laureatom i wszystkim nominowanym złożyli marszałek Bogdan Borusewicz oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska. Marszałek Senatu podkreślił, że w tegorocznej edycji konkursu senatorowie złożyli więcej wniosków niż w poprzednich, wszyscy nominowani reprezentują niezwykle wyrównany poziom, a ich dzieło warte jest uhonorowania. Minister kultury dziękowała Senatowi, że podjął się zadania nagrodzenia osób i instytucji, które swoją pracą i zaangażowaniem decydują, iż zabytki naszej kultury materialnej i niematerialnej ocaleją i zostaną spuścizną następnych pokoleń Polaków.
 
Z naszej ziemi świętokrzyskiej została nominowana dr hab. Urszula Oettingen za wieloletnią działalność na rzecz upowszechniania i ochrony dziedzictwa narodowego na terenie regionu świętokrzyskiego, kształtowanie świadomości historycznej i postaw patriotycznych społeczeństwa Kielecczyzny; wkład w organizację i pomoc w renowacji zabytków kieleckich cmentarzy i innych miejsc pamięci narodowej, związanych z ważnymi dla tego regionu wydarzeniami historycznymi i kulturalnymi. (za: http://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,8223,gala-konkursu-o-nagrode-i-tytul-straznika-dziedzictwa-rzeczypospolitej.html)
 
 
 
 
 
 

czytano: 747 razy

źródło: swietykrzyz.pl

data dodania: 03 października 2015 r.

drukuj zapisz do PDF poleć artykuł

Wasze komentarze

wszystkich komentarzy: 0

Strona główna

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej
Sanktuarium Relikwii Drzewa Krzyża Świętego

Święty Krzyż 1, 26-006 Nowa Słupia

Klasztor: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
Nowicjat: tel.: 41 3177021 lub 41 3178278
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com

Klasztor na Świętym Krzyżu - jedno z najstarszych sanktuariów na ziemiach polskich znajduje się na szczycie górskim zwanym Świętym Krzyżem, Łysą Górą lub Łyścem - 595 m n.p.m
osób online: 3
kreacja: kreacja: ALPANET - Polskie Systemy Internetowe
Ciekawostki

W Nowicjacie na Świętym Krzyżu jest obecnie 6 nowicjuszy: 5 Polaków i 1 z Ukrainy. Każdy nowicjusz zanim przystąpił do tej formacji, brał udział w rekolekcjach których ...więcej