Twoja intencja mszalna została wysłana.

Wystąpił nieoczekiwany błąd formularza.
Proszę spróbować ponownie.

Wyszukiwarka

Święty

Krzyż

ZAKOŃCZENIE TYGODNIOWEGO ODPUSTU KU CZCI PODWYŻSZENIA DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

Strona główna » Aktualności » ZAKOŃCZENIE TYGODNIOWEGO ODPUSTU KU CZCI PODWYŻSZENIA DRZEWA KRZYŻA ŚWIĘTEGO

wielkość tekstu: A | A | A

W niedzielę 20 września 2015 roku zakończył się doroczny odpust na Świętym Krzyżu. Był to dzień modlitwy za osoby chore, cierpiące i w podeszłym wieku. Na każdej Mszy Świętej wierni mogli przyjąć sakrament namaszczenia chorych. Głównej sumie, kończącej tegoroczny odpust ku czci Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego, przewodniczył ks. bp Kazimierz Ryczan, senior Kościoła Kieleckiego.

Ksiądz biskup odwołując się do proklamowanej dziś Ewangelii zwrócił uwagę, że także współczesny człowiek dąży do wielkości, do władzy: Taki biedny jest człowiek. Nieustannie chce być na pierwszym miejscu, kocha władzę, chce panować i rządzić. Słuchajcie kochający władzę, kto chce być pierwszym, najważniejszym, ten musi stać się sługą. Słuchajcie wy, których nazwiska znalazły się na listach wyborczych. Otrzymujecie dziś instrukcję od Jezusa. Poseł do sejmu przyszłej kadencji ma stać się sługą. Poseł Senatu Rzeczypospolitej musi stać się sługa Ojczyzny, sługą wyborców, sługą wszystkich obywateli. Troska o pracownika jest służbą, troska o kulturę jest służbą, troska o szpitale i chorych jest służbą. Troska o szkolnictwo, uniwersytety jest służbą.
Mówiąc o zbliżających się wyborach hierarcha wskazał: …parlamentarzysta nie jest zakładnikiem partii, ani koalicji rządzącej, ani Unii Europejskiej, nie jest też zakładnikiem Kościoła. Przed nami wybory. Wybierajmy prawdę Krzyża. Wybierajmy ludzi służby. Pójdziecie na wybory i na kogo zagłosujecie? Na tych, którzy usuwają krzyże i śmieją się z krzyża, czy na tych, którzy są wierni krzyżowi?
W dalszej części odwołując się do słów Ewangelii mówił: Tu pod krzyżem słyszymy słowa Jezusa: Kto przyjmie jedno z tych dzieci w imię moje, Mnie przyjmuje. Słuchajcie pielgrzymi, turyści, wycieczkowicze, polityczni dyskutanci. Jezus objął dziecko i powiedział, że ono jest w centrum miłości samego Boga. Jakże może nie stać się centrum miłości chrześcijanina Polaka? Jakże parlamentarzysta Polak może głosować za śmiercią nienarodzonego dziecka? Jakże może głosować za ustawami, które podważają naturalną rodzinę złożoną z ojca, matki i dzieci? Związek dwóch mężczyzn nie jest rodziną. Związek dwóch kobiet nie jest rodziną. Jakże im pozwolić na adopcję dzieci? Bracie Polaku! Ty zadecydujesz czy krzyż będzie ważniejszy od chusty na głowie kobiety Muzułmanki.
Podczas homilii biskup senior Kazimierz prosił zebranych wiernych: Dziś przychodzimy prosić o siły do walki o jedność narodu. Za bardzo jesteśmy zmęczeni rozdwojeniem. Za bardzo ciąży nam rozbicie. Cierpimy z powodu rozbicia i chorujemy z powodu rozbicia. Przynosimy pragnienie jedności w naszych rodzinach. Pogubiliśmy się. Nie słuchamy ducha jedności. Rozpadają się nasze małżeństwa, nawet młode. My pielgrzymi, przynosimy do sanktuarium męki Chrystusa pragnienie jedności w naszym narodzie. Tak nam wstyd. Kiedyś byliśmy zjednoczeni. Byliśmy solidarni, bo mieliśmy wartości. Na strajkach odmawiano różaniec. Porzucono wartości. Tak nam wstyd.  Zapomniano o solidarności. Rozpoczął się wyścig do Unii Europejskiej. 
Do chorych, cierpiących i ludzi w podeszłym wieku mówił bp Kazimierz: Słuchajcie cierpiący, przezywający cierpienie w samotności, w domach szpitalach. Cierpienia wasze mają sens. One z Jezusem zbawiają świat. Jezus przez krzyż i cierpienie zmienił świat. Wy przez swoje cierpienie razem z Jezusem zmieniacie świat, zmieniacie także i Polskę. Moc cierpienia może Polskę uratować!
Na zakończenie sumy odpustowej wszyscy pątnicy zostali pobłogosławieni relikwiami Drzewa Krzyża Świętego, które były umieszczone w XVII-wiecznym pacyfikale.

Tegoroczne obchody odpustu rozpoczęły się w niedzielę 13 września. Głównej sumie odpustowej o godzinie 12.00, która była celebrowana na błoniach świętokrzyskich, przewodniczył i wygłosił homilię J.E. Ks. Biskup Damian Muskus OFM z Krakowa. Uroczystą Eucharystię uświetnił Chór Miejski z Jędrzejowa pod dyrekcją pani Małgorzaty Banasińskiej –Barszcz oraz Orkiestra Dęta z GOK z Dobrzenia Wielkiego k. Opola. Udział wiernych w sumie rozpoczynającej odpust to 5 tys. pątników w grupach zorganizowanych – pieszych, autokarowych – oraz wierni indywidualni.
W liturgiczne święto Podwyższenia dzrewa Krzyża Świętego – 14 września – sumie odpustowej przewodniczył Bp senior Edward Frankowski z Sandomierza. Tego dnia wieczorem o godzinie 21.00 w bazylice  rozpoczęło się Ogólnopolskie Modlitewne Czuwanie Wspólnot dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa Króla królów i Pana panów, na które przybyło ponad tysiąc uczestników z całej Polski. Eucharystii o godz. 23.00 przewodniczył Ks. Biskup Krzysztof Nitkiewicz z Sandomierza.
W środę, w kolejnym dniu trwania odpustu,  do wspólnej modlitwy na godzinę 12.00 i 18.00 zaprosiliśmy małżonków oczekujących potomstwa i rodziców z małymi dziećmi. Na zakończenie Mszy Świętej odmawiając specjalne modlitwy, polecaliśmy Panu Bogu przybyłych rodziców wraz z dziećmi i prosiliśmy o wszelkie łaski dla oczekujących potomstwa.
W czwartek 17 września już tradycyjnie modliliśmy się za  kapłanów oraz o liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Eucharystii o godzinie 12.00  przewodniczył i wygłosił homilię J.E. Ks. Bp Jan Piotrowski, pasterz  diecezji kieleckiej. Eucharystia była poprzedzona konferencją którą wygłosił Ks. prof. Stanisław Dyk z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. 50 kapłanów z diecezji sandomierskiej, kieleckiej, radomskiej oraz sosnowieckiej, dziękowało za dar powołania. 
Piątek 18 września, był poświęcony  młodzieży. Na wspólną modlitwę przybyła młodzież z okolicznych miejscowości wraz z katechetami i wychowawcami. Tego samego dnia wieczorem, przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej, o godzinie 20.00 rozpoczęło się tradycyjne Świętokrzyskie Nocne Czuwanie, które było animowane przez wspólnotę Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej ze Świętego Krzyża na czele z o. Bogusławem Harlą OMI, socjuszem mistrza nowicjuszy.
Natomiast w sobotę 19 września modliliśmy się wraz z rolnikami, ogrodnikami, sadownikami, plantatorami truskawek. Głównej sumie o godzinie 12.00 przewodniczył i wygłosił homilię J.E. Ks. Biskup senior Józef Zawitkowski z Łowicza. Wśród licznie obecnych kapłanów był o. Antoni Bochm OMI, Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.  Na wspólną modlitwę przybyli przedstawiciele z gminy Nowa Słupia oraz z gminy Bieliny przynosząc ze sobą dożynkowe wieńce. Obecne były także panie w strojach ludowych z Huty Starej, Nowej Słupi, Huty Szklanej, Bielin. Obecne były zespoły śpiewacze: „Echo Łysicy” z Bielin oraz „Chełmowianki” z Nowej Słupi.
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy w minionym tygodniu nawiedzili nasze świętokrzyskie sanktuarium, aby Bogu w tajemnicy Krzyża zawierzać swoje dziś i jutro. Było nas bardzo wielu… dzieci, młodzież, starsi, rodzice, kapłani, rolnicy, chorzy… dziękujemy za dar wspólnej modlitwy… wielu z pielgrzymów w tych dniach skorzystało z sakramentu pokuty i pojednania… to dowód na to, że Pan Bóg swoją łaską, miłością miłosierną na tej Górze dotyka wielu serc, które odnajdują drogę do źródła prawdziwej Miłości i Pokoju… W Krzyżu miłości nauka!
 

20

WRZ

2015

1952

razy

czytano

swietykrzyz.pl

Prośba o modlitwę

Ogłoszenia duszpasterskie

Intencje mszalne

Księga gości

0

LICZBA OBLATÓW POLSKIEJ PROWINCJI

0

LICZBA OBLACKICH PLACÓWEK W POLSCE

Czy wiesz, że...

Co w trawie piszczy

strona głównaaktualnościSanktuariumNowicjatOblaciKontaktProjektyPolityka prywatności
Święty Krzyż - Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Pasja
tworzenia

osób online: 6

Polityka prywatności Kanały RSS Mapa serwisu
SYSTEM ALP VISUAL PLUS | ALPANET.PL

WYSYŁANIE I ODBIÓR POCZTY

ZARZĄDZANIE POCZTĄ

ZARZĄDZANIE SERWISEM

STATYSTYKI ODWIEDZIN

KONTAKT

ul. Święty Krzyż 1
26-006 Nowa Słupia
NIP: 661 165 88 90
REGON: 040002752
Numer konta bankowego:
71 1240 1372 1111 0010 2122 5384

Telefony i adresy e-mail:
tel. 41 317 82 78
tel. 41 317 70 21
tel. +48 784 718 580
e-mail: infoswkrzyz@gmail.com
e-mail: admstr@swietykrzyz.pl

Poleć stronę
Wypełnij formularz polecający nasz serwis WWW
Formularz zapytaniowy
Wypełnij formularz kontaktowy
Facebook
Opinie
Dodaj wpis
Zobacz wpisy
Prośba o modlitwę
Dodaj prośbę o modlitwę
Zobacz wpisy

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w podanej wersji językowej.